دبیر مجسمه سازی فجر با پیلانو مطرح كرد؛ چرایی انتخاب داوران رشته مجسمه فجر

دبیر مجسمه سازی فجر با پیلانو مطرح كرد؛ چرایی انتخاب داوران رشته مجسمه فجر

به گزارش پیلانو، نادر قشقایی دبیر جشنواره تجسمی فجر بیان کرد انتخابهای بسیاری برای داوری این بخش داشتند اما ترجیح دادند که داوران را از بین بانوان انتخاب کنند تا منشا اثر باشند.

نادر قشقایی دبیر رشته مجسمه سازی شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با انتخاب بانوان هنرمند بعنوان داوران این بخش، بیان نمود: انتخاب هنرمندان خانم پیشنهاد من بود که با همراهی و همفکری امیر عبدالحسینی دبیرکل جشنواره تلاش کردیم به سمتی پیش برویم که جایگاه ویژه خانم های هنرمند را به لحاظ تفکر و کار نمایان نماییم. انتخابهای بسیاری برای داوران داشتیم اما نظرمان این بود تا خانم ها این مسئولیت را عهده دار شوند که انصافاً هم اتفاقات خوبی رقم خورد.
وی اظهار داشت: خانم ها نسبت به انتخاب آثار وسواس و سخت گیری هایی داشتند که خیلی خوب بود که در نهایت هم آثار خوبی انتخاب شدند. امیدواریم این انتخاب، منشأ اثر باشد و مسیر مطلوبی را نسبت به سالهای آینده پیش رو داشته باشیم.
قشقایی در رابطه با کیفیت آثار هم اظهار نمود: سال جاری بر کیفیت آثار تاکید بیشتری بود و به همین دلیل، آثاری که از کیفیت مطلوب برخوردار بودند هم انتخاب شدند که گویی برگزاری بینال مجسمه را به ذهن متبادر می کند.
وی در پاسخ به اینکه آیا طبق گفته دبیرکل جشنواره، در انتخاب ها کیفیت فدای کمیت نشد، اظهار داشت: بله، کیفیت فدای کمیت نشد. در واقع آثاری که هدفمند بودند انتخاب شدند و این مورد در صورتیکه اگر یک اثر هم بود، مصداق داشت نه اینکه فقط بخواهیم آثاری را نمایش دهیم بدون این که هدف و نگاهی را دنبال کنند.
دبیر رشته مجسمه سازی جشنواره «تجسمی فجر» با انتقاد از تبلیغات کم در محافل دانشگاهی رشته مجسمه سازی، بیان نمود: سال جاری آثاری انبوه به دبیرخانه ارسال نشده بود که این مورد شاید به سبب اطلاع رسانی و تبلیغات محدود باشد اما از لحاظ کیفیت با آثار خوبی مواجه بودیم.
وی در رابطه با محل برگزاری نمایشگاه با عنایت به اینکه امکان دارد مجسمه هایی در اندازه بزرگ در میان آثار انتخاب شوند، توضیح داد: فضای مورد نظر برای ارائه مجسمه های پذیرفته شده در داوری نهایی جشنواره فجر، به احتمال زیاد در موسسه صبا پیشبینی شده است.
قشقایی در انتها بیان نمود: حدود ۲۵۰ اثر به بخش مجسمه ارسال شده بود که از این میان، حدود ۱۱ اثر برای رقابت در شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر انتخاب شدند.
شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به دبیرکلی امیر عبدالحسینی و دبیری هنری مسعود زنده روح کرمانی بهمن ۱۴۰۲ در موزه هنرهای معاصر تهران، مراکز معتبر نمایشگاهی پایتخت و سایر استان ها برگزار می گردد.
در بخش مجسمه سازی این دوره جشنواره «تجسمی فجر»، نسرین زندی روان، شیرین حاجی کریم لو و الهام خاکپاش بعنوان داوران بخش مجسمه سازی حضور داشتند.

منبع: