با همراهی تعدادی از نوازندگان؛ انتشار تازه ترین آلبوم علیرضا مشایخی

با همراهی تعدادی از نوازندگان؛ انتشار تازه ترین آلبوم علیرضا مشایخی

به گزارش پیلانو، تازه ترین آلبوم آثار علیرضا مشایخی از آهنگسازان و مدرسان شناخته شده موسیقی کشورمان با همراهی برخی از نوازندگان ایرانی و خارجی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، «آبسترکتوم» عنوان یکی از تازه ترین آثار موسیقایی انتشار یافته با اجرای آثاری از علیرضا مشایخی مدرس و آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان است که با همراهی برخی از نوازندگان ایرانی و خارجی در دسترس علاقه مندان موسیقی کلاسیک قرار گرفت.
در این اثر موسیقایی که در چارچوب اجرای آثار فلوت و پیانو علیرضا مشایخی از سال ۱۹۷۳ تا سال ۲۰۲۰ است، کلاریز کشاورز نوازنده فلوت و آلگا کلیانکینا نوازنده پیانو گروه اجرایی را می سازند.
قطعات این آلبوم تحت تأثیر مفهوم چند فرهنگی آهنگساز شکل گرفته اند. مفهوم چند فرهنگی در موسیقی توسط علیرضا مشایخی در حدود سال ۱۹۷۰ با تصنیف آثاری مانند «شور» و «شرق و غرب» که الهام گرفته از فضاهای موسیقی ایران و موسیقی کلاسیک غربی است، در سطح بین المللی ارائه شد.
آهنگساز برای پیاده سازی این تفکر نیاز به نظریه جدیدِ چندصدایی داشت که مستقل از قواعدِ چندصداییِ موسیقی کلاسیک بتواند در آثار موسیقیایی، برخوردی چندفرهنگی را ممکن کند. همین تفکر منجر به ابداع «تئوری مکمل» علیرضا مشایخی شد. ضمن این که «تئوری مکمل» راه را برای خلق آثاری باز کرد که موسیقی مُدال، تُنال، آتُنال، تِماتیک و آتِماتیک را در برمی گیرند.
سونات شماره یک، اپوس ۴۷ (ساخته شده در سال ۱۹۷۳)، سونات شماره دو اپوس ۱۵۸ (ساخته شده در سال ۲۰۰۲)، سونات شماره سه، اپوس ۱۷۹ (ساخته شده در سال ۲۰۰۷)، ابسترکتوم، اپوس ۳۰۰ (ساخته شده در سال ۲۰۲۰) قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده اند.
تور کنسرتهای پروژه «ابسترکوم» شهریور ماه سال ۱۴۰۰ بود که با اجرای آثار علیرضا مشایخی رهبر ارکستر و آهنگساز شناخته شده موسیقی کشورمان در دوره سیزدهم ورلد فلوتس فستیوال در آرژانتین پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

منبع: