چرا کنسرت فرج علیپور در کرج لغو شد؟

چرا کنسرت فرج علیپور در کرج لغو شد؟

به گزارش پیلانو، فرج علیپور ـ خواننده موسیقی لرستان و نوازنده کمانچه ـ که قرار بود بعد از برگزاری کنسرت خود تهران، سه شنبه نهم خرداد در کرج به روی صحنه برود، از لغو کنسرت خود توسط ارشاد استان البرز اطلاع داد.
فرج علیپور از هفته گذشته بلیت فروشی کنسرت خود در کرج را شروع کرده و قرار بود که فردا (نهم خرداد ماه) در کرج به روی صحنه برود، ولی درست یک روز قبل از برگزاری کنسرتش از لغو آن به دستور ارشاد استان البرز اطلاع داد.
در همین راستا تصمیم گرفتیم صحبتی با این هنرمند موسیقی داشته باشیم تا علت این ماجرا را از زبان خود او جویا شویم.
علیپور به ایسنا می گوید که از علت این ماجرا خبردار نیست و دلیل لغو کنسرتش را به او و تیم برگزارکننده اطلاع نمی دهند و تنها از آنها خواسته اند که کنسرت را لغو کنند.
«تا بامداد خود امروز همه چیز درست بود و مشکلی نداشتیم اما یک ساعت قبل از ما خواستند که باید اجرا را لغو نماییم. حالا خود من و همه گروه مجبوریم برنامه خویش را لغو نماییم.»
او ادامه می دهد: «لغو این کنسرت در حالی صورت گرفته است که ارشاد کرج مجوز برگزاری کنسرت را صادر کرده است و ما هم در ادامه بلیت فروشی کنسرت را انجام داده ایم و حدود ۱۳۰۰ بلیت به فروش رسانده ایم اما حالا مجبور شدیم به دستور ارشاد بدون این که دلیل قانع کننده ای داشته باشند، کنسرت را لغو نماییم. تنها چیزی که به ما گفته اند اینست که از بالا به آنها دستور داده اند، حال این بالا چه هست و که هست را نمی دانم.»
این خواننده می گوید که برای برگزاری این کنسرت برنامه گذار داشته اند و نمی داند که حالا آنها برای پرداخت هزینه سالن چه خواهند کرد. البته هزینه بلیت ها از راه سایت «ایران کنسرت» به مردم عودت خواهد شد.
علیپور همینطور در رابطه با احتمال ارتباط لغو این کنسرت با فضای شاد آن بیان می کند: برنامه ما فضای شادی دارد و هر بار مدام به ما تأیید می کنند که سالن را مدیریت نماییم. این در شرایطی است که مردم آمده اند شاد باشند. حال نمی دانم به خاطر فضای شاد، کنسرت کنسل شده یا دلیل دیگری دارد.
بعد از گفتگو با علیپور، تماسی با دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم که قرار شد بعد از پیگیری های لازم، توضیحاتی در رابطه با علت این امر عرضه کنند که در این صورت ایسنا متعاقبا توضیحات دفتر موسیقی را منتشر می کند.
خبرنگار موسیقی ایسنا همینطور تماسی داشت با سعید جابری انصاری ـ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز ـ که او عرضه توضیحات در این حوزه را بعد موکول کرد.
لغو کنسرت ها در استان ها، در حالی هر از گاهی صورت می گیرد که بارها تاکید گردیده است، صدور مجوز از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری این رویداد کافی است؛ چونکه در این راه ارشاد از دستگاههای مختلف و در وهله اول از شورای تأمین استان استعلام می گیرد، آنها پاسخ می دهند و صدور مجوز یک فرایند کاملا قانونی را طی می کند.
درحقیقت مسیر صدور مجوز برای برگزاری یک کنسرت، دستگاههای مختلف نظارتی و انتظامی را درگیر می کند و در نهایت ارشاد در مرحله پایانی، مجوز را صادر می کند اما باز هم وقتی همه مجوزها و تأییدیه ها گرفته شد، در مواردی شاهد لغو کنسرت ها در دقیقه نود هستیم؛ اتفاقی که مشکلات مختلفی را برای تماشاگران، هنرمندان و برگزارکنندگان کنسرت ها به وجود می آورد.

منبع: