خریداران شجاع آثار ون گوگ را بشناسید

خریداران شجاع آثار ون گوگ را بشناسید

پیلانو: یکی از نکات قابل توجه درباره ی «ون گوگ» این است که وی در دوران حیاتش نادیده گرفته شد و آثارش خریداری نداشتند. اما یک سال بعد از درگذشت او خریداران به تابلوهای نقاشی او روی آورند. در این گزارش به خریداران شجاع و اولین نقاشی های «ون گوگ» که مورد توجه مجموعه داران قرار گرفتند می پردازیم.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نیوزپیپر، بازار هنر از چه زمانی به آثار «ون گوگ » علاقمند شد؟ کدام مجموعه داران برای خرید نقاشی های این نقاش هلندی پیش قدم شدند و کدام نقاشی ها را انتخاب کردند؟ دلیل این که این تابلوهای نقاشی زودتر از سایر آثار «ون گوگ» به فروش رسیدند چه بود؟
روند فروش آثار «ون گوگ» یک سال بعد از درگذشت او شروع شد. البته در ابتدا سرعت فروش آثار او خیلی کم بود. در آن زمان شماری از مجموعه داران هنری در تصمیمی جسورانه مبادرت به خریداری نقاشی هنرمندی کردند که تا آن زمان مورد توجه و پذیرش عموم مردم نبود.

«تاکستان سرخ»


این نقاشی حالا به عنوان تنها اثری شناخته می شود که اساسا در دوران حیات «ون گوگ» به فروش رسیده است. این نقاشی در مارس سال ۱۸۹۰ یعنی چهار ماه قبل از درگذشت «ون گوگ»، در نمایشگاه هنری واقع در بروکسل به نمایش درآمد. این نقاشی به قیمت ۴۰۰ فرانک توسط «آنا بوش» یک نقاش پیشگام بلژیکی خریداری شد. او «تاکستان سرخ» را در حوالی ۱۹۰۷ فروخت و این نقاشی حالا در موزه پوشکین واقع در مسکو نگهداری می شود.

«سه آفتاب گردان»


شاید غافلگیرکننده نباشد که اولین نقاشی که بعد از درگذشت «ون گوگ» فروخته شد، نقاشی «سه آفتاب گردان» باشد. این اولین نقاشی در میان چهار نقاشی طبیعت بی جان بود که «ون گوگ» در زمان اقامتش در «خانه زرد» خلق کرد. «سه آفتاب گردان» در آوریل سال ۱۸۹۱ ازطریق یک منتقد هنری فرانسوی به نام «اکتاو میربو»(Octave Mirbeau) به فروش رسید. او درباره ی این نقاشی یک نقد تحسین کننده نوشته بود. «میبو» علاوه بر «سه آفتاب گردان» نقاشی «زنبق ها» اثر «ون گوگ» را نیز از «Père Julien Tanguy» یک رنگ فروش نزدیک به هنرمندان آوانگارد پاریسی خریداری کرد. این رنگ فروش گاهی اوقات نقاشی های هنرمندان را نیز به فروش می رساند و آثار «ون گوگ» را به نمایندگی از «جو» همسر «تئو» برادر «وینسنت ون گوگ» می فروخت. «جو» بعد از درگذشت «تئو» این مجموعه آثار هنری را به ارث برد.
قیمت این دو نقاشی در مجموع ۶۰۰ فرانک بود. «میربو» کوشش کرد این نقاشی ها را مخفیانه و بدون اطلاع همسرش خریداری کند، چونکه در غیر این صورت برای هزینه کردن برای چنین نقاشی هایی سرزنش می شد. او برای فریب دادن همسرش از فروشنده خواست تا در یادداشتی بنویسد این نقاشی ها را به عنوان هدیه به «میربو» داده است.
«میربو» نقاشی «سه آفتاب گردان» را تا سال ۱۹۱۲ نزد خود نگه داشت. در آن زمان ارزش این نقاشی به ۵۰، ۰۰۰ فرانک رسیده بود که یک رشد چشم گیر محسوب می شد. از آن زمان تا حالا این نقاشی در مجموعه های خصوصی از نظرها پنهان مانده است. «سه آفتاب گردان» آخرین بار برای مدت کوتاهی در سال ۱۹۴۸ میلادی در «کلیولند» نمایش داده شد.

«زنبق ها»


دیگر خرید «میربو» یعنی نقاشی «زنبق ها» اولین نقاشی بود که «ون گوگ» بعد از رسیدن به آسایشگاه خلق کرد. این یک نقاشی امیدوارکننده و خوش بینانه است که در چالش برانگیزترین شرایط این هنرمند خلق شده است.
«کلود مونه» نقاش مشهور فرانسوی امپرسیونیست، از دوستان «میربو» بود. او پس از آن که این نقاشی ها توسط «میربو» خریداری شدند با او ملاقات کرد و پس از تماشای این نقاشی ها اظهار داشت: «چطور مردی که تا این حد گل و نور را دوست دارد و می تواند این چنین آنها را به تصویر بکشد، می توان انقدر غمگین باشد؟»
کسانی که «میربو» را می شناختند می دانستند که چرا او این دو نقاشی را انتخاب نموده است. بگفته یکی از دوستان «میربو»، او دو پناه داشت: نقاشی و گل.
«میربو» نقاشی «زنبق ها» را در سال ۱۹۰۵ فروخت. «زنبق ها» پس از آن که بین مجموعه داران مختلفی دست به دست شد، در نهایت در سال ۱۹۹۰ به قیمت حدود ۵۰ میلیون دلار توسط مسئولان موزه گتی لس آنجلس خریداری شد.

«شکوفه درختان هلو»


«آنا بوش» که در قبل تر «تاکستان سرخ» را خریده بود در ژوئن سال ۱۸۹۱ نقاشی «شکوفه درختان هلو» را با پرداخت ۳۵۰ فرانک به مجموعه هنری اش اضافه کرد.

«گلدان رزهای صورتی»


«گلدان رزهای صورتی» در ماه مه سال ۱۸۹۰ و چند روز پیش از این که «ون گوگ» آسایشگاه را ترک کند توسط این هنرمند خلق شد. رنگدانه های گل ها امروزه محو شده اند و این رزها به رنگ سفید دیده می شوند. «پل گالیمارد» یک فرد پاریسی که مجموعه بزرگی از آثار هنرمندان امپرسیونیست را در اختیار داشت، «گلدان رزهای صورتی» را در ژوئن سال ۱۸۹۱ به قیمت ۴۰۰ فرانک خریداری کرد. او این نقاشی را در حوالی ۱۹۰۰ میلادی فروخت و «گلدان رزهای صورتی» حالا در گالری ملی هنر واشنگتن دی سی نگهداری می شود.

«برزگر»


نقاشی «برزگرم در نوامبر سال ۱۸۸۹ یا ژانویه ۱۸۹۰ میلادی خلق شده است، نسخه رنگ آمیزی شده و بازآفرینی شده طراحی سیاه و سفید اثر «ژان فرانسوا میله» است. این نقاشی «ون گوگ» در سپتامبر سال ۱۸۹۱ به قیمت ۴۰۰ فرانک به یک خریدار ناشناس به فروش رسید.

«کلبه های سفید در سن ماری»


«ویلی گرتور» کسی بود که در نوامبر ۱۸۹۱ مجموعه ای از آثار «ون گوگ» را خریداری کرد. معین نیست که او یک مجموعه دار و یا دلال بوده اما ۶ تابلونقاشی را خرید.
«کلبه های سفید در سن ماری» که در ژوئن سال ۱۸۸۸ خلق شده است یکی از این نقاشی ها شمرده می شود.

«خانه روستایی در پروانس»


«خانه روستایی در پروانس» به همراه چهار اثر دیگر به جز «کلبه های سفید در سن ماری» نیز توسط «گرتور»خریداری شد.

«برداشت در پروانس»


«ون گوگ» نقاشی «برداشت در پروانس» را فقط چند روز پس از خلق «خانه روستایی در پروانس» نقاشی کرد.

«قایق ها»


«ون گوگ» نقاشی «قایق ها» را در اوت یا اکتبر سال ۱۸۸۸ خلق کرد. این نقاشی منظره غروب در رودخانه «رون» را به تصویر می کشد. این نیز یکی دیگر از آثاری است که «گرتور» خرید.

«حیاط زندان»


«حیاط زندان» دیگر نقاشی خریداری شده توسط «گرتور» در فوریه سال ۱۸۹۰ خلق شد. این نقاشی در حقیقت نسخه رنگ آمیزی شده از طراحی سیاه و سفید «گوستاو دوره» است.