در سن ۷۹ سالگی؛ ونجلیس آهنگساز یونانی برنده اسکار درگذشت

در سن ۷۹ سالگی؛ ونجلیس آهنگساز یونانی برنده اسکار درگذشت

پیلانو: ونجلیس آهنگساز برنده اسکار و سازنده موسیقی متن فیلم هایی چون ارابه های آتش و بلید رانر در 79 سالگی از دنیا رفت.

به گزارش پیلانو به نقل از ورایتی، ونجلیس پیشگام موسیقی الکترونیک که برای ساخت موسیقی متن فیلم «ارابه های آتش» برنده جایزه اسکار شده بود در ۷۹ سالگی از دنیا رفت.
به گزارش رسانه های یونانی وی در صورتیکه برای مبتلاشدن به کرونا در بیمارستانی در فرانسه بستری بود، از دنیا رفت.
این نوازنده و موسیقیدان خودآموخته که از سابقه طولانی در ساخت موسیقی در اروپا برخوردار بود با بافت ها و رنگ های جادویی آلبوم های انفرادی اش شناخته شد و یکی از آهنگ های آلبوم سال ۱۹۷۵ وی به نام «جهنم و بهشت» که سال ۱۹۸۰ برای سریال «کهکشان» شبکه «پی بی اس» مورد استفاده قرار گرفت او را به آمریکایی ها هم معرفی نمود. اما موسیقی فیلم «ارابه های آتش» بود که نام وی را جهانی ساخت.
در بیشتر موارد ونجلیس تمامی سازها همچون سینتی سایزر، پیانو، درام و پرکاشن را خودش می نواخت. وی با آهنگ به یادماندنی این فیلم نه فقط به این فیلم سینمایی رنگ و بویی خاص بخشید بلکه آلبوم موسیقی این فیلم نیز در بیلبورد به جایگاه نخست رسید و وی نامزد دریافت جایزه گرمی هم شد.
با این حال این آهنگساز یونانی در مارس ۱۹۸۲ که برنده اسکار شد از حضور در مراسم خودداری کرد و در مصاحبه با یک روزنامه نگار انگلیسی اظهار داشت: آنها فشار زیادی به من آوردند تا برای حضور در اسکار به آمریکا بروم، اما دوست ندارم با فشار کاری انجام دهم و از رقابت هم بیزارم.
کسب اسکار برای «ارابه های آتش» بلافاصله وی را مورد توجه کارگردان های آمریکایی قرار داد و ریدلی اسکات وی را برای ساخت موسیقی فیلم علمی-تخیلی «بلید رانر» استخدام کرد و کوستا گاوراس او را برای درامی با بازی جک لمون در سال ۱۹۸۲ با نام «گمشده» به کار گرفت که هر دو فیلم نامزد جوایز بفتا شدند.
ونجلیس سازنده موسیقی فیلم های «۱۴۹۲: فتح بهشت» ریدلی اسکات در سال ۱۹۹۲، «اسکندر «الیور استون در سال ۲۰۰۴ و «ماه تلخ «رومن پولانسکی در سال ۱۹۹۲ هم بود.
اوانگلوس اودیسئاس پاپاتاناسیو با نام هنری ونجلیس مارس ۱۹۴۳ در شهر ولس یونان به دنیا آمده بود و در آتن بزرگ شده بود. وی از سال ۱۹۶۳ با تشکیل یک گروه راک به ساخت موسیقی پاپ پرداخت و سال ۱۹۶۸ با مهاجرت به پاریس با تشکیل یک گروه کوارتت پراگرسیو راک از مهاجران یونانی همچون دمیس روسس کارش را ادامه داد. بعد از انحلال این گروه وی به ساخت کارهای انفرادی و موسیقی فیلم تمرکز کرد و سال ۱۹۷۵ بعد از نقل مکان به لندن کارش را توسعه داد و ۴ آلبوم در دهه ۱۹۸۰ منتشر نمود که یکی از آنها عنوان ۵ آلبوم برتر بریتانیا را از آن خود کرد.
این موسیقیدان بسیار گوشه گیر بود و مصاحبه های کمی در طول زندگی اش انجام داده است؛ با این وجود در مصاحبه ای در دهه ۱۹۸۰ وی اظهار داشته بود: مردم می گویند سینتی سایزر یک ماشین است نه یک صدای طبیعی. همه چیز طبیعی است. سازهای معمولی آکوستیک فوق العاده هستند اما محدوداند و همیشه صدای یکسانی ایجاد می کنند اما ساز الکترونیکی طیف وسیعی از صداها را با تغییرات لایتناهی به وجود می آورد.
هر چند پیش از به شهرت رسیدن ونجلیس موسیقی الکترونیک وجود داشت اما موفقیت عظیم «ارابه های آتش» و «بلید رانر» تضمینی برای آینده چنین آهنگسازی در صنعت فیلم و تلویزیون شد.
ونجلیس با روحیه بی قرارش برای تئاتر یونانی و باله لندن و فیلم های مستند طبیعت و رویدادهای ورزشی نیز موسیقی ساخته بود.
وی سازنده موسیقی مراسم خاکسپاری استیون هاوکینگ در سال ۲۰۱۸ بود و تولید موسیقی اختتامیه المپیک سیدنی ۲۰۰۰ و سرود رسمی جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ را نیز برعهده داشت. آخرین آلبوم استودیویی او با نام «جونو به مشتری» سال ۲۰۲۱ ساخته شد که از کاوشگر فضایی جونو ناسا الهام گرفته بود.