فروش اثر هنری به قیمت یک ساندویچ!

فروش اثر هنری به قیمت یک ساندویچ!

پیلانو: یک تابلو نقاشی که زمانی در ازای دریافت یک ساندویچ معامله شده بود، حالا در یک حراجی هزاران دلار بفروش رسید.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، یک تابلو نقاشی کانادایی که ۵۰ سال پیش در ازای یک ساندویچ پنیر مبادله شده بود، در یک حراجی به قیمت چشم گیر ۳۵۰، ۰۰۰ دلار کانادا به فروش رسید.
نقاشی «کامیون سیاه» اثر «ماد لوئیس» نقاش کانادایی در یک حراجی به ۱۰ برابر قیمت برآورد شده به فروش رسید و رکورد جدیدی برای آثار این هنرمند کانادایی ثبت نمود که در سالهای اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.
قبل از این تابلو نقاشی که به قیمت ۶۷، ۲۵۰ دلار کانادا فروخته شده بود بعنوان گران ترین اثر این هنرمند شناخته می شد.

«ماد لوئیس» بیشتر عمرش را در فقر زندگی کرد و تعداد آثاری که خلق می کرد در سالهای پایانی زندگی اش به سبب روماتیسم مفصلی کم شد.
این هنرمند به همراه همسرش نقاشی هایش را در کنار جاده به توریستهایی که برای بازدید از «نوا اسکوشیا» آمده بودند، می فروخت و نقاشی های وی یک دهه بعد از درگذشتش به شهرت جهانی رسیدند.
زندگی و کوشش های این هنرمند در فیلم زندگینامه ای به نام «مادی» در سال ۲۰۱۶ به تصویر کشیده شد و بواسطه آن مخاطبان بیشتری با آثار او آشنا شدند.
بگفته مسئولان حراجی، خریدار نقاشی «کامیون سیاه» بعد از تماشای این فیلم در شب پیش از حراجی، قیمت پایه را تا ۱۰، ۰۰۰ دلار کانادا افزایش داد.
«ایرن دماس» که در زمان جوانی این نقاشی را در ازای یک ساندویچ پنیر گریل شده به دست آورده بود، می گوید فروش این نقاشی به چنین قیمتی برایش باورنکردنی است.
«دماس» و همسرش با «جان کینار» که یک هنرمند است قرار گذاشته بودند در ازای ساندویچ های پنیر گریل شده می توانند برخی از نقاشی ها او و یا دوستانش را انتخاب کنند.
«دماس» در گفت و گو با گاردین بیان کرده بود: «البته آن یک ساندویچ معمولی پنیر گریل شده نبود. یک ساندویچ عالی بود که با پنیر چدار پنج ساله و نان زیبا آماده شده بود.»
«کینار» در سال ۱۹۷۳ برخی از نقاشی های «ماد لوئیس» را خریداری کرد و «کامیون سیاه» یکی از این همین نقاشی ها بود که البته پنج دهه در خانه «دماس» نصب شده بود.
«لوئیس » در چند نامه از «کینار» برای بخشندگی و محبتش در پشتیبانی از نقاشی هایش تشکر کرد. سه نامه دست نوشته «لوئیس» نیز در حراجی به قیمت ۷۰، ۰۰۰ دلار کانادا به فروش رسیدند.

منبع: