اواسط اسفند ماه؛ علی رهبری چوب رهبری فیلهارمونیک زاگرب را به دست می گیرد

اواسط اسفند ماه؛ علی رهبری چوب رهبری فیلهارمونیک زاگرب را به دست می گیرد

به گزارش پیلانو پروژه چنین گفت زرتشت به آهنگسازی و رهبری علی رهبری و خوانندگی رضا فکری در زاگرب به روی صحنه خواهد رفت.

به گزارش پیلانو به نقل از مشاور رسانه ای پروژه، روز جمعه ۱۳ اسفند ماه پروژه «چنین گفت زرتشت» اثر علی رهبری آهنگساز و رهبر ارکستر بین المللی ایرانی در شهر زاگرب همراه با ارکستر و گروه کر فیلهارمونیک زاگرب به خوانندگی رضا فکری روی صحنه می رود.
این کنسرت که ۲ مرتبه پارسال به علت بیماری کرونا لغو شده بود در مراسمی ویژه در حضور مسولین فرهنگی هنری و دولتی کشور کرواسی به مناسبت جشن ۱۵۰ سالگی ارکستر فیلهارمونیک زاگرب اجرا خواهد شد.
علی رهبری که علاوه بر شهرهای بروکسل، پراگ و مالاگا مدیریت هنری ارکستر فیلهارمونیک زاگرب را هم عهده دار بوده است بعنوان رهبر ویژه به این مراسم دعوت شده است.
پوئم سمفونی چنین گفت زرتشت در ۶ قسمت، نخستین پوئم سمفونی در جهان روی گفتار واقعی زرتشت است که برای خواننده تِنور گروه کر و ارکستر بزرگ سمفونیک ساخته شده است. فقط در قسمت سوم که جشن نوروز باستانی نام دارد از شعری از محمدفرید ناصری استفاده شده است.
علی رهبری این اثر ۶۵ دقیقه ای را به مردم کرواسی تقدیم کرده است که اعتقاد دارند اصلشان از ایران باستان آمده است.
لازم به یادآوری است که چنین گفت زرتشت ساخته ریشارد اشتراوس آهنگساز مشهور آلمانی که روی نوشته های نیچه فیلسوف و نویسنده مشهور آلمانی نوشته شده، شهرت جهانی دارد ولی به هیچ وجه ارتباطی با زرتشت ایران زمین ندارد.
خواننده این اثر رضا فکری است که در ۷ سال قبل مورد توجه، حمایت و همکاری علی رهبری بوده و تابحال در اجرای آثاری چون «مرشد»، «اپرای غمنامه پارسی»، «اپرای حضرت ابراهیم» و «دیوان گوته» هم سهم مهمی داشته است.
ارکستر فیلهارمونیک زاگرب یکی از ارکسترهای مشهور اروپا به شمار می آید و اغلب رهبران و سولیست های مشهور جهان با این ارکستر همکاری داشته اند. اپرای «روزالکا» اثر «آنتونین دورژاک» هم با این ارکستر به رهبری علی رهبری توسط شرکت انتشارات آمریکایی «ریدرز دایجست» به بازار جهانی عرضه شده است.