برگزاری جشن تولد قباد شیوا در موزه هنرهای معاصر با نمایش یک مستند

برگزاری جشن تولد قباد شیوا در موزه هنرهای معاصر با نمایش یک مستند

تولد هشتادویک سالگی قباد شیوا همزمان با اکران مستند هنگامه ارکستر مجلسی سارها به رهبری قباد شیوا در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار گردید.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، همزمان با هشتاد و یکمین زادروز تولد قباد شیوا طراح گرافیک، مستند «هنگامه ارکستر مجلسی سارها به رهبری قباد شیوا» به کارگردانی سیدوحید حسینی عصر سه شنبه پنجم بهمن ماه در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران نمایش داده شد. بعد از نمایش این مستند مراسم جشن تولد قباد شیوا با حضور تعدادی از هنرمندان شروع شد.
احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در ابتدای این مراسم در سخنانی کوتاه تولد استاد قباد شیوا را تبریک گفت.
در ادامه سید وحید حسینی کارگردان این مستند اظهار داشت: در دو سال قبل افتخار داشتم با استاد قباد شیوا همراه باشم و تلاش کردم این فیلم شبیه شخصیت این هنرمند باشد.
وی تصریح کرد: این فیلم را با هزینه شخصی و دست تنها ساختم و امیدوارم که بتوانیم برای اکران عمومی آن مجوز بگیریم. متأسفانه از این نوع فیلمها حمایت نمی گردد و امیدوارم در آینده این فضا تغییر کند تا بیشتر شاهد ساخت این نوع مستندها باشیم.
رضا عابدینی هنرمند طراح گرافیک در ادامه مراسم اظهار داشت: بیشتر نکاتی که درباره قباد شیوا در ذهن داشتم تا بیان کنم در این مستند روایت شده است البته که قباد شیوا نیاز ندارد تا درباره اش سخن بگویند، این کار مانند این است وارد شهری شویم و درباره یک بنا و یادبود قدیمی آن شهر توضیح دهیم.
وی افزود: حدود ۱۵ سال پیش در مدرسه گرافیک دبی یک نمایشگاه کیوریت کردم که ۱۵ پوستر از کارهای قباد شیوا و دیگر هنرمندان ایرانی در آن نمایشگاه عرضه شد و مردم پس از دیدن این آثار بسیار خوشحال شده بودند که به خاطر آن احساس خیلی خوبی نسبت به ایرانی بودن خود پیدا کرده بودم. زمانی که یاد گرفتم و گرافیک را شروع کردم و کارهای آقای شیوا را مرور می کردم، نخستین چیزی که پس از دیدن آثار این هنرمند به ذهنم می رسید، حس ساده ایرانی و نمود طبیعی و ساده آن در طراحی ها بود که هنوز هم این نکته بسیار اهمیت دارد. این که ما کسانی را داشته باشیم تا با المان های ایرانی یک فضا و فرهنگ بصری جدید خلق کنند، حائز اهمیت می باشد.
در آخر مراسم تولد قباد شیوا، با حضور هنرمندانی همچون عباس مشهدی زاده، لیلی گلستان، رضا عابدینی، سهراب هادی، محمدرضا فیروزه ای، جلال متولی، داود باقری، حسین نوروزی، رضا داداش زاده و … برگزار گردید.

منبع: