معرفی نامزدهای جوایز عکس خیام

معرفی نامزدهای جوایز عکس خیام

دبیر جشنواره بین المللی عکس خیام از مشارکت 1340 عکاس از 56 کشور در نهمین دوره جشنواره آگاهی داد و اظهار داشت: ارزیابی آثار این دوره با حضور داوران مطرح از 10 کشور از پنج قاره انجام و نامزدهای جوایز در بخش های مختلف معرفی گشتند.
به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی فیاپ در ایران، علی سامعی با اشاره به این که در نهمین دوره جشنواره بین المللی عکس خیام، مشارکت بالایی ثبت شده است، اظهار نمود: داورانی از ایران، اسپانیا، ترکیه، آفریقای جنوبی، یونان، لوکزامبورگ، آمریکا، اندونزی، عمان و استرالیا در این دوره بعنوان داور در بخش های مختلف حضور داشتند.
وی اشاره کرد: بر این اساس کار داوری شروع و اسامی نامزدهای جوایز در بخش های مختلف نیز مشخص شد که در سایت جشنواره به آدرس www.khayyam.photo اعلام شده است.
نماینده فیاپ در ایران اظهار نمود: نامزدهای جوایز از ۲۴ کشور ایران، آلمان، فرانسه، نروژ، هلند، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان، استرالیا، چین، ترکیه، ایالات متحده، آرژانتین، بنگلادش، هنگ کنگ، مجارستان، هند، اندونزی، مالزی، قطر، رومانی، سنگاپور، ویتنام و ازبکستان هستند.
سامعی با اعلان اینکه نهمین دوره جشنواره عکس خیام در شش بخش آزاد تک رنگ، آزاد رنگی، شهر، مردم، گردشگری و کووید-۱۹ برگزار شده است، اضافه کرد: اسامی برندگان ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ در آیین پایانی جشنواره اعلام خواهد شد.
بر طبق این گزارش، جشنواره بین المللی عکس خیام، تنها جشنواره داخلی زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و PSA است و تصاویر راه یافته به آن ضمن ثبت در آرشیو FIAP و PSA به نام عکاس، برای دریافت القاب FIAP و PSA نیز محاسبه می گردد.
خیام جشنواره ای است که تعداد شرکت کنندگان خارجی آن در دوره های پیشین، از شرکت کنندگان داخلی بیشتر بود. همین طور آثار برتر دوره های گذشته در ۳۲ شهر و ۵ قاره همچون در چین، پرپنیان فرانسه، لوکزامبورگ، یونان، ایتالیا، اسپانیا، آرژانتین، آفریقای جنوبی، ترکیه، عمان و چندین کشور دیگر به معرض نمایش گذاشته شد.
در مجموع هشت دوره جشنواره بین المللی عکس خیام بیش از ۱۵۰ هزار قطعه عکس از هنرمندان ۷۸ کشور به دبیرخانه این جشنواره رسیده است.
نهمین جشنواره بین المللی عکس خیام به دبیری علی سامعی (نماینده فیاپ در ایران) و با هدف ارتقای سطح عکاسی و گفتگوی بصری میان عکاسان ایران و جهان و بمنظور بزرگداشت خیام، توسط نمایندگی فیاپ در ایران (کلوپ عکس فوکوس – وابسته به مؤسسه فرهنگی هنری خانه هنر خیام) برگزار می گردد.