تاكید بر نقش كلیدی صداوسیما در شورای هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رئیس شورای هنر شد

تاكید بر نقش كلیدی صداوسیما در شورای هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رئیس شورای هنر شد

نخستین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و رییس سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا شد.
به گزارش پیلانو به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این نشست که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اکثریت آرا بعنوان ریاست شورای هنر انتخاب شد، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حضور داشت.
او ضمن تبریک ایام میلاد پیامبر اکرم(ص) و ولادت امام صادق(ع) اظهار داشت: «دیروز از محضر مقام معظم رهبری مثل همیشه حکمت های بسیاری را دریافت کردیم. همچون رهبری حکیم انقلاب درباب جهان اسلام و امت اسلامی دو نکته را برجسته کردند که بسیار مهم بود. نکته اول نگاه جامعه نگری به اسلام بود. دین اسلام گرفتار التقاط های بسیاری شده و اختلال در ارائه اسلام و فهم اسلام و غرض ورزی ها نسبت به فهم دین اسلام، منشاء مشکلات بسیاری شده است. در روایات آمده است زمانی که حضرت مهدی (عج الله) بیایند، اسلامی معرفی می کنند که برای همه جهانیان جدید است. جدید بودن دین اسلام از باب نوآوری حضرت مهدی (عج الله) نیست بلکه آنقدر اسلام در راه تک نگاری ها و تک بعدی ها منحرف شده که اسلام استقرار یافته را در سطح جهانی دارای ابهامات بسیاری کرده است.»
وی افزود: «حکیم فرزانه انقلاب فرمودند متفکرین اسلامی در جمهوری اسلامی ایران، به تبیین و بیان دین اسلام بپردازند. به هر حال یک وظیفه سنگینی بر دوش ما در زمینه فرهنگ است و باید بتوانیم در راه تبیین جامعیت اسلام قرار بگیریم. خصوصا جهان غرب در سکولاریزه کردن دین و اسلام آنقدر به پیش رفته اند که دین را از مسیر زندگی خارج کرده اند. در ابتدا سخن از جدایی دین از سیاست بود اما بعدها دین را از نهاد علم دور کردند، به شکلی که در دانشگاه های غرب سخن از گفت بقول استیفن کارتر سبب مسخره شدن می شود و می گویند سخنان هزاران سال پیش باردیگر دستخوش مکررات شده است.»

ارزش وحدت جهان اسلام در شکل گیری تمدن نوین اسلامی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: «نکته دوم مقام معظم رهبری وحدت جهان اسلام و ارزش این وحدت برای هم افزایی جهان اسلام در شکل گیری تمدن نوین اسلامی بود. حکیم فرزانه انقلاب فرمودند وحدت یک هم افزایی بین جهان اسلام است. درحقیقت در سطح ملی هم به این هم افزایی نیازمندیم. هم افزایی مستلزم نگاهی بلند و همفکری در کارها با نیتی خالص برای خداوند متعال است. نکته ای که در سخنان رهبری حائز اهمیت بود، ایشان بحث تمدن نوین اسلامی را نه در مقیاس ملی بلکه در مقیاس جهانی مطرح می کنند. حکیم فرزانه انقلاب اسلامی معتقدند بدون وحدت در جهان اسلام، تمدن نوین اسلامی مستقر نمی گردد. بدین سبب به هم افزایی والایی نیازمندیم تا استقرار تمدن نوین اسلامی حاصل شود.»
وی ضمن اشاره به تاریخچه ۲۴ ساله شورای هنر در شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: «این شورا یکی از شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که مصوبات مهمی در آن بوده است. در حقیقت مصوبه ۴۱۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوم دی ماه ۱۳۷۶ منشاء تاسیس شورای هنر شده است. در سال ۱۳۸۸ توقفی در کار شورای هنر صورت گرفت که این شورا تبدیل به کمیسیون هنر شد. در این سال ها دکتر ایمانی کمیسیون هنر را برعهده گرفتند و با وجود این که اختیارات کمیسیون محدود بود، مجموعه ای از دستورات را در کمیسیون هنر طرح کردند. در همان سال ۸۸ توافق شد بود که ریاست شورا به طور دوره ای بر عهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.»
عاملی افزود: «فرهنگ شناسان در غرب اذعان دارند با اختتام هویت در غرب مواجهه اند. بدین مدلول که افراد دارای استقرار نیستند و “من” وجودی شان نمی تواند یک پروسه رو به جلویی را طی نماید و همین طور “ما” ی اجتماعی شان هم بدین ترتیب است. بدین سبب تعدادی از اختتام ملیت سخن می گویند چون هنر در وضعیت ناثبات و بدون استقرار است. امیدوار هستم در این دوره با همت آموزش عالی و آموزش و پرورش کشور در زمینه هنر آکادمیک و علمی، هنری برخاسته از دانش و هنر پروسه شده در نظام آموزش و پرورش کشور را شاهد تعالی باشیم.»
استاد دانشگاه تهران افزود: «براساس بخشنامه در هر دوره ای از شورای هنر، انتخابات برگزار می گردد و یک نفر از میان اعضای شورای هنر را به ریاست این شورای بر می گزینند. درواقع اعضای حقوقی شورای هنر متشکل از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش و پرورش، ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی و نیز رئیس سازمان صداوسیما است که در دوره قبل هم رئیس سازمان صدا و سیما منظم در جلسات شرکت می کردند و باید در حوزه حضور مستمر دکتر جبلی در جلسات شورای هنر هم صحبت شود چون امتداد کار شورای هنر به صدا و سیما منتهی می شود. نقش کلیدی صداوسیما در شورای هنر پررنگ است. اگر مصوباتی در شورای هنر تصویب شود و همراهی صداوسیما را نداشته باشیم، بروز و ظهور اساسی مصوبه را نخواهیم داشت.»
وی افزود: «در این دوره سه نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی، دکتر کی نژاد و حجت الاسلام والمسلمین دکتر پارسانیا به تصویب شورای عالی بعنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای هنر انتخاب شدند و امیدوار هستم در این دوره جدید، گام های اساسی در شورای هنر برداریم.»

هنر حوزه تعهد و روش زندگی مطلوب
عاملی ضمن اشاره به حوزه تخصصی اش علوم ارتباطات، درباب هنر اظهار داشت: «شاید در زمینه فرهنگ، موفق ترین حوزه «هنر» است. هنر عرصه فرهنگ مطلوب را تشکیل می دهد. در هنر نیاز نیست، کار الزام آور انجام دهیم. باید گفت هم در فرهنگ عمومی و فرهنگ نخبگانی تمایل به هنر چه هنرهای تجسمی، نمایشی و صناعی و… در سطح بالایی است و مردم شائق و راغب به سمت هنر هستند.»
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، هنر را دارای اثرگذاری بالا در جامعه دانست و افزود: «برخی «هنر» را حوزه تفنن فرض می کنند اما واقعیت این است «هنر» حوزه تعهد به روش زندگی مطلوب است. هنر مسئول و متعهد با هنر غیرمسئول و غیر متعهد دو عرصه متفاوتند. اگر از بنده باتوجه به فعالیت در زمینه غرب شناسی سوال کنند که وضعیت امروز فرهنگ عمومی غرب چرا به اینجا کشیده شده است! پاسخ آن هنر است. در هنر غرب، یک نوع یلخی گری و رهابودگی ای شکل گرفته که بازتاب آن بر هویت های رها شده، نامعین و چند رگه دیده شده است.»
استاد دانشگاه تهران افزود: «فرهنگ شناسان در غرب اذعان دارند با اختتام هویت در غرب مواجهه اند. بدین مدلول که افراد دارای استقرار نیستند و «من» وجودی شان نمی تواند یک پروسه رو به جلویی را طی نماید و همین طور «ما»ی اجتماعی شان هم بدین ترتیب است. بدین سبب تعدادی از اختتام ملیت سخن می گویند چون هنر در وضعیت ناثبات و بدون استقرار است. امیدوار هستم در این دوره با همت آموزش عالی و آموزش و پرورش کشور در زمینه هنر آکادمیک و علمی، هنری برخواسته از دانش و هنر پروسه شده در نظام آموزش و پرورش کشور را شاهد تعالی باشیم.»
عاملی بیان کرد: «با نگاهی به پردیس هنر دانشگاه تهران درمی یابید خیلی از صاحبان هنر در زمینه هنرهای موسیقی، تجسمی و نمایشی و… هنر بازاری را قبول ندارند. درواقع اعتقاد دارند هنر بازاری با هنر آکادمیک فاصله زیادی دارد، البته دراین زمینه ملاحظات و نکاتی نهفته است. به نظرم دانشگاه به فاخر بودن هنر کمک دهنده است و آموزش و پرورش می تواند ما را در این راه یاری دهد و سازمان تبلیغات اسلامی با ظرفیت های عمیق در پیوند با دین در زمینه هنر هم در این راه تعالی بخش است.»
وی اشاره کرد: «استوارت هال یکی در نظریه بازنمایی عنوان می کند «اساسا ما در جهان بازنمایی زندگی می نماییم، هیچ چیزی در جهان نیست، مگر آنکه بازنمایی شده باشد» ذهن بمحض دریافت، بازنمایی می کند و در مرحله بعد بازنمایی ذهنی مان را تبدیل به هنرهای نقاشی، موسیقی، سینما، تجسمی و… می نماییم. پس ما در جهانی زندگی می نماییم که فرهنگ در بستر هنر، بازتولید و بازساخت می شود.»
عاملی ضمن اشاره به حوزه تخصصی اش علوم ارتباطات، درباب هنر اظهار داشت: «شاید در زمینه فرهنگ، موفق ترین حوزه “هنر” است. هنر عرصه فرهنگ مطلوب را تشکیل می دهد. در هنر نیاز نیست، کار الزام آور انجام دهیم. باید گفت هم در فرهنگ عمومی و فرهنگ نخبگانی تمایل به هنر چه هنرهای تجسمی، نمایشی و صناعی و… در سطح بالایی است و مردم شائق و راغب به سمت هنر هستند.»

باید راهکاری در حوزه ضمانت اجرائی مصوبات شورای عالی اندیشیده شود

سعیدرضا عاملی با ابراز امیدواری دوره ی جدید را موسمی فاخر برای شورای هنر دانست و اظهار داشت: «استدعا دارم اعضای محترم این جلسات را شخصا بدون واگذاری به معاونانشان شرکت نمایند. تلاش داریم با مسئله یابی از وضعیت جامعه، بصورت منسجم مباحث دستور کار شورا را چون سند موسیقی، سند ملی مد و لباس و هنرهای تجسمی پیش ببریم.»
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ سخنان حجت الاسلام والمسلمین واعظی در خصوص این که راهکاری در حوزه ضمانت اجرائی مصوبات شورای عالی باید اندیشیده شود، گفت: «در دستور مطالبات مقام معظم رهبری، سیاست ها و اقدامات ضروری که برای صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی آماده شد، تمام تلاش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد سازوکار دقیق در حوزه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است. درحقیقت قسمتی از ضمانت اجرائی مصوبات به نظام بودجه ریزی کشور برمی گردد چون تعدادی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بار مالی دارد بدین سبب سازمان برنامه و بودجه باید خودش را ملزم بداند تا برمبنای مصوبات شورای عالی، ضمانت مالی آنرا تامین کند. بخش دیگر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به منابع انسانی ارتباط دارد تا بوسیله برخی مصوبات منابع انسانی افزایش یابد که سازمان اداری و استخدامی باید خودش را دراین زمینه ملزم بداند. همین طور برخی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط به دستگاهها و وزارتخانه ها است که باید آنها و نیز قوه قضاییه خودرا مکلف به اجرا بدانند.»
عاملی افزود: «در زمینه سازمان بازرسی باید گفت زمانی که آیت الله دکتر رییسی ریاست قوه قضاییه را برعهده گرفتند، بلافاصله در مکاتبه و ملاقاتی با ایشان، به سازمان بازرسی دستوری را ابلاغ کردند در خصوص نظارت بر حسن اجرای مصوبات و خصوصا اسناد ملی شورای عالی انقلاب فرهنگی. همین طور دکتر کاظمی تایید می کنند که بر روی سند تحول آموزش و پرورش، گزارش هایی را از دستگاهها نسبت به اجرائی شدن مصوبات توسط سازمان بازرسی گرفته شد. حال به جهت اینکه سازمان بازرسی در ساختارشان روند اجرائی شدن مصوبات را بیاورند، این مساله را پیش بینی خواهیم کرد.»
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور به ظرفیت عظیم آموزش و پرورش با ۱۵ میلیون دانش آموز و یک میلیون معلم اشاره نمود و اظهار داشت: «اگر هر شخصی بخواهد در زمینه فرهنگ به بالندگی برسد باید بر حوزه نظام آموزش و پرورش متمرکز شود و تردیدی نیست با ریاست شورای هنر و همت اعضای شورا این گام بزرگ را بر خواهیم داشت.»

ظرفیت شورای هنر در پیشبرد حوزه فرهنگی و هنری

محمدمهدی اسماعیلی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از اعتماد اعضای شورای هنر در انتصاب به ریاست این شورا اظهار داشت: «ان شاءالله بتوانیم وظایفی را که در شورای هنر برعهده داریم، پیش ببریم. بارها عرض کردم شورای هنر و شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی از ظرفیت های بالایی برخوردار می باشند و ما مرکزیت و قرارگاه بودن شورای عالی انقلاب فرهنگی را با تمام وجود قبول داریم. اهتمام داریم در پیشبرد حوزه فرهنگی و هنری از ظرفیت شورای هنر به نحو احسن بهره ببریم.»
وی درباره انتخاب دبیر شورای هنر اظهار نمود: «طبق بخشنامه دبیر باید از میان اعضای شورا انتخاب گردد. به نظرم اول به اصلاح بخشنامه شورای هنر بپردازیم و پس از پذیرش اصلاحیه ها در شورای عالی، دبیر شورای هنر را انتخاب نماییم. بدین سبب انتخاب دبیر را به جلسه آتی پس از تصویب اصلاحیه موکول نماییم. در تبصره یک ماده دوم عنوان شده رئیس و دبیر و منشی از میان هفت نفر عضو شورای هنر انتخاب شوند. طبیعتا کار دبیرخانه مستقل است، بدین سبب اصلاحات بخشنامه شورای هنر باید به صحن شورای عالی برود بعد از آن که ابلاغ گردید، دبیر را انتخاب نماییم.»

پاشنه آشیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، فقدان ضمانت اجرائی مصوبات شورا است
حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی؛ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: «ضمن عضویت در شورای حوزوی و شورای هنر باید عرض کنم ما در ارتباط با کلان شورای عالی انقلاب فرهنگی و تبعا شوراهای اقماری آن تا آن زمان که مسئله ضمانت اجرائی را مصوبات را حل نکنیم، حدودا انگیزه ها برای مشارکت جدی در جلسات کاهش پیدا می کند. باتوجه به نزدیک بودن حکم مقام معظم رهبری درباب شورای عالی انقلاب فرهنگی، باید اساسا برای ضمانت اجرائی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی راهکاری اندیشیده شود. چند روز پیش مطلبی را در حوزه سهمیه اساتید و فرزندانشان خواندم (شاید مستقیما ناظر به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نباشد) که دیوان عدالت اداری، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ابطال کرده بود. زمانی که دیوان عدالت اداری بتواند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را بعنوان یک قانون گذار ابطال کند، بدین سبب کم کم راه برای دیگر دستگاه های قانونگذار باز می شود تا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را ابطال کنند.»
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، پاشنه آشیل شورای عالی انقلاب فرهنگی و شوراهای اقماری آنرا در مسئله فقدان ضمانت اجرائی مصوبات شورای عالی دانست و پیشنهاد داد: «با توجه به این که بازرسی کل کشور بخش های مختلفی را دارا است و نهادهای اجرائی و دولتی کشور مخاطب خیلی از مصوبات هستند، در آنجا به اصطلاح معاونت علمی و فرهنگی به وجود آید و در بحث بازرسی و نظارت مصوبات الزامات رسمی را متوجه دستگاهها کند. نفس این مساله که یک نهاد نظارتی و بازرسی متکلف امور حوزه مصوبات به اصطلاح هنر و فرهنگ باشد، یکی از اهرم هایی است که می تواند به ضمانت اجرائی مصوبات ختم شود.»

پیش بینی ضمانت اجرائی برای هر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی
در بخش دیگر جلسه زلفی گل؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بحث ضمانت اجرائی مصوبات شورا و انتقاد دکتر واعظی دراین زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: «به نظرم برای هر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بحث ضمانت اجرائی اش پیش بینی شود که این مورد رعایت نشده است. بعنوان مثال در جلسه آینده شورای اسلامی شدن دانشگاه ها موضوعی را که دکتر واعظی طرح کردند را متذکر خواهم شد. یک نفر را بعنوان رئیس دانشگاه منصوب می نماییم و این شخص باید بحث سند اسلامی شدن دانشگاه ها و مسائل فرهنگی و… را اجرا نماید اما این فرد را با دادن حکم ریاست رها می نماییم تا نهایت از این سمت برداشته شود. در این دوره به ریاست دانشگاه ها ضمن این که برنامه وزارتخانه را ابلاغ کردم، از آنها خواسته ام تا برنامه خودشان را ارائه دهند. درحالی که باید برنامه رئیس دانشگاه در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها مطرح شود تا شاخص ها، اولویت های اجرای آن و… را لحاظ نماییم.»
وی افزود: در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و هیات امنای دانشگاه ها بحث مغفول مانده این است که در مصوبات منافع فردی و ملی را همسو نمی بینیم. آیا در تصویب بخشنامه ارتقاء و… منافع فردی و ملی همسو دیده شده یا نه؟»
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی را درباره نظارت اجرائی مصوبات از طرف سازمان بازرسی رد کرد و اظهار داشت: «سیاست سازمان بازرسی، وبیخ پیش از پیشگیری است. اول اشتباهی فرد یا سازمانی می کند و بعد سازمان بازرسی اعلام می کند طبق قانون عمل نکردی و… نبایستی سیاست های ما چون ایست بازرسی باشد. بدین سبب سیاست ها و ضمانت اجرای شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به شکلی باشد که در حین حرکت قابل رصد باشد، بدین سبب جایگاه سازمان بازرسی و نظارت را باید کنار بگذاریم. فی الواقع در شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار اجرائی شدن مصوبات را باید پیش بینی نماییم.»
وی هنر را جزو فناوری های نرم عنوان نمود و اظهار داشت: «استدعا دارم یک عضوی با تصویب شورا مثل معاون فناوری وزیر علوم که مربوط به پارک های علم و فناوری (هنر نرم) است، در شورای هنر وجود داشته باشند تا آنها به مصوبات شورا با دید تولید ثروت از دانش به آن نگاه کنند و نظراتشان را در شورای هنر ارائه دهند تا مصوبات شورا با دید اجرائی تری پیش رود. البته شاید جای این سوال باشد که شما بعنوان وزیر علوم، عضو شورای هنر هستید و این امر کفایت کند اما کار کارشناسی ای که معاون فناوری وزارت علوم می تواند داشته باشد، بنده ندارم.»

حوزه هنری، نهادی مسقتل با بودجه ای مشخص

حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی باتوجه به اضافه کردن نهاد های هنری به شورای هنر ضمن اشاره به حوزه هنری اظهار داشت: «حوزه هنری را یک نهاد مستقل با بودجه ای مشخص است و ریاست آن از طرف رهبری منصوب می شود. همین طور مقام معظم رهبری تعابیر خلاقی درباره حوزه هنری دارد که حوزه هنری را ایشان خانه هنر انقلاب، پایگاه هنر انقلاب و… می دانند. حوزه هنری یک نهاد حاکمیتی است که بالای ۲۰۰ سینما را در همه استانها در اختیار دارد و از ساز و کار پیچیده ای برخوردارست. بدین سبب یک ساختار حاکمیتی پیشرو در زمینه هنر به اسم حوزه هنری داریم که محل تامل این جلسه می تواند واقع شود و ممکن اعضای شورا عرض کنند بعنوان عضو مدعو کفایت می کند اما حوزه هنری بعنوان نهاد متعهد و ساختاری انقلاب اسلامی در زمینه هنر مورد تایید و حمایت خاص ویژه رهبری است که جایش در شورای هنر خالی است. پیشنهاد می کنم ریاست حوزه هنری چون مثل ریاست فرهنگستان هنر، سازمان میراث و گردشگری به شورای هنر افزوده شود.»

به حوزه تعلیم و تربیت بیشتر توجه کنید!

کاظمی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: «معتقدم شورای هنر با سطح نگاه بالاتری تنها در سطح نخبگانی سیاستگذاری می کند و کمتر به حوزه زیرساختی و بنیادی هنر خصوصاً در زمینه تعلیم و تربیت توجه شده است. از هر منظری بنگرید چه در زمینه تربیت نیروی انسانی و چه در زمینه اثرگذاری و اثربخشی باید به حوزه تعلیم و تربیت (آموزش و پرورش) بیشتر توجه کنید چون آموزش و پرورش هم این ظرفیت را دارا است.»
بر طبق این گزارش؛ طبق دستور جلسه شورای هنر، رئیس شورای هنر انتخاب و تعدادی از موارد بخشنامه شورای هنر اصلاح گردید. بگفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخشنامه شورای هنر به نحوی اصلاح شده که امکان بیشتری برای حضور اشخاص حقیقی از میان هنرمندان و اساتید دانشگاه ها فراهم گردد.
شایان ذکر است، در جلسه اول شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم پیشنهاد شد سه نفر از شخصیت های فرهنگی، دانشگاهی و هنرمندان و یک نفر از روسای دانشگاه ها و همین طور وزیر محترم میراٍ و گردشگری و همین طور رییس حوزه هنری به اعضاء شورای هنر اضافه شوند. همین طور قرار شد دبیر شورا به پیشنهاد رئیس شورای هنر و تصویب در شورای هنر تعیین می شود، دبیر شورای هنر با حکم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب و عضو شورا خواهد بود. موارد مذکور اصلاحیه بخشنامه شورای هنر است که پس از تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنای کار خواهد بود. در این نشست پیشنهاد شد انتخاب دبیر و منشی شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به جلسه آتی پس از اصلاح بخشنامه شورای هنر ضمن تایید و تصویب شورای عالی موکول گردد.

منبع: