گلستانه به روایت گلستان مدادرنگی های علی را خیلی دوست دارم

گلستانه به روایت گلستان مدادرنگی های علی را خیلی دوست دارم

«علی همه جوره نقاشی می کرد و برایش فرقی نمی کرد که چه چیزی را بکشد. مداد رنگی هایش را خیلی دوست دارم. خط خطی های خوش رنگی که تبدیل می شدند به منظره یا آدم یا پرتره.»؛ بخشی از صحبت های لیلی گلستان که به دنبال درگذشت علی گلستانه، نقاش معاصر کشورمان بیان شد.
در این روزهای تلخ که حدودا هر روز خبر درگذشت هنرمندی به واسطه ابتلاء به کرونا یا عوارض ناشی از این ویروس به گوش می رسد، دنیای هنرهای تجسمی، چهارشنبه ـ ۱۴ مهر ماه ـ علی گلستانه، نقاش برجسته کشورمان را از دست داد. خبر درگذشت این هنرمند بلافاصله توسط آیدین آغداشلو، یار سالهای جوانی اش منتشر گردید که چنین نوشته بود: «جای وی در فرهنگ ایران و در قلب من برای همیشه خالی خواهد ماند.»
زندگی علی گلستانه نقاشی بود و بس
به همین مناسبت خبرنگار ایسنا با لیلی گلستان ـ مترجم، نگارخانه دار و عضو کانون نویسندگان ایران ـ گفت وگویی داشته است که به واسطه مصاحبه چند سال قبل با علی گلستانه و در ادامه ارتباط نزدیک دوستانه با او، به خوبی این هنرمند را می شناسد.
لیلی گلستان در ابتدای این گفتگو درباره ارتباط زندگی هنری و شخصی این هنرمند فقید، اظهار داشت: «زندگی علی گلستانه فقط و فقط نقاشی بود. پیوندی وجود نداشت. او و نقاشی به هم چسبیده بودند. رابطی؟ پیوندی؟ بهانه ای؟ هیچی. او بود و رنگ و بوم و کاغذ و مداد.»
او با یادآوری این نکته که گلستانه همه جور نقاشی ای می کرده، درباره سبک هنری این نقاش معاصر، افزود: «سبک او به هر حال یک نوع رئالیسم و یا فیگوراتیو بود. طبیعت بی جان هایی جان دار.»
یکی از مهم ترین نقاش های معاصرمان را از دست دادیم
گلستان همینطور در پاسخ به پرسشی که از او درباره «آینده هنر نقاشی با از دست دادن هنرمندانی مانند علی گلستانه» پرسیده شد، تصریح کرد: «آینده نقاشی ایران با رفتن هیچ هنرمندی دگرگون نمی گردد اما فقدانش به شدت حس می شود. ما یکی از مهم ترین نقاش های معاصرمان را از دست دادیم و کسی نمی تواند جای او را بگیرد.»
پاسخ جالب علی گلستانه به یک سوال گلستان
او همینطور درباره مصاحبه ای که سال ها پیش در مقام خبرنگار با علی گلستانه داشته است، این چنین خاطرنشان کرد: «در مورد آن مصاحبه باید بگویم که او تازه از انگلستان بازگشته بود و من هم برای چند روزنامه بامداد تهران مطالب هنری می نوشتم و یا مصاحبه با اهالی فرهنگ و هنر انجام می دادم. وی در گالری شهر که گالری نوپایی بود نمایشگاه داشت و من هم در کسوت خبرنگار با او مصاحبه ای انجام دادم. پس از آن مصاحبه با هم دوست شدیم و معاشرت می کردیم.»
گلستان افزود: «او خیلی راحت و صمیمانه جواب سوال ها را می داد و بیشتر درباره نقاشی کردن صحبت می کردیم.»
مدیر گالری گلستان در ادامه با یادآوری یکی از سوالاتی که از این هنرمند در مصاحبه اش پرسیده بود، اظهار داشت: «در مصاحبه از او پرسیده بودم وقتی نقاشی نمی کنید، چه می کنید؟ و او جواب داد با مداد روی کاغذ خط خطی می کنم تا انگشتانم خشک نشوند.»

هنوز رفتنش را باور نمی کنم
علی گلستانه، هنرمند و نقاش معاصری که چندین بار تجربه برگزاری نمایشگاه های هنری در گالری گلستان را داشته است، به توصیف مدیر این گالری، آدم رها و آزاده ای بود که به هیچ وجه اهل مادیات و مال دنیا نبود.
لیلی گلستان در انتها ضمن اشاره به این نکته که او چندین بار در گالری اش نمایشگاه های بسیار موفقی داشته است، اظهار داشت: «هنوز رفتنش را باور نمی کنم.»

منبع: