آوایی روح نواز از دونوازی کمانچه و دف

آوایی روح نواز از دونوازی کمانچه و دف

پیلانو: هادی منتظری و مسعود حبیبی، دو نوازنده کمانچه و دف، با پیوستن به پویش مشاهنر، قطعه ای را با همکاری یک دیگر برای این روزهای مردم معرفی کردند.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، هادی منتظری که در این قطعه ضبط شده به نواختن کمانچه پرداخته است، بعد از آشنایی با محمدرضا لطفی به پیشنهاد وی در کنار نواختن ویلن، ساز کمانچه را فرا می گیرد و با کمک مجتبی میرزاده کمانچه ای برای خود تهیه می کند و از آن پس در بیشتر محافل هنری و اجراهای زنده، کمانچه می نوازد و ویلن نوازی هایش کم و محدود به ضبط در استودیو می شود؛ بطوریکه وی را عمدتاً نوازنده کمانچه می دانند.
منتظری بعد از دریافت دیپلم به دانشکده هنرهای زیبا راه می یابد و در رشته موسیقی سنتی ایران بطور علمی و عملی مشغول تحصیل می شسد و از وجود استادانی چون نورعلی خان برومند، جواد معروفی، مهدی برکشلی، محمدتقی مسعودیه، احمد پژمان، علی تجویدی، داریوش صفوت، محمدرضا لطفی، علی اصغر بهاری و محمدرضا شجریان بهره می گیرد و پایه دانش موسیقی خودرا بواسطه ایشان محکم می کند. او دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
این هنرمند با خوانندگانی همچون محمدرضا شجریان در گروه شیدا، شهرام ناظری، صدیق تعریف، هنگامه اخوان، سیما بینا، علیرضا افتخاری، حسین علیشاپور و… همکاری داشته است.
مسعود حبیبی نیز نوازنده و مدرس ساز دف است. حبیبی در سال ۱۳۵۷ به رادیو کرمانشاه دعوت شد و در ارکستر رادیو به نواختن پیانو پرداخت. از سال ۱۳۶۷ شروع به همکاری با رادیو تلویزیون تهران کرد. او علاوه بر همکاری با رادیو تلویزیون تهران حبیبی در سال های اولیه دهه هفتاد با گروه صبا به سرپرستی و آهنگسازی حسین فرهادپور و آواز عبدالحسین مختاباد همکاری پیوسته داشت. وی همینطور با گروه بیدل به خوانندگی حسام الدین سراج و گروه نوا تجربه همکاری در اجرای صحنه ای موسیقی داشته است.
حبیبی از سال های پایانی دهه شصت با گروه عارف به آهنگسازی و سرپرستی پرویز مشکاتیان همکاری داشت و تا زمان درگذشت مشکاتیان با این گروه در کنسرتهای داخل و خارج و نیز آلبوم هایی که منتشر کردندریال بعنوان نوازنده دف کار می کرد. او الان با ارکسترها و آنسامبل های گوناگونی همچون ارکستر صدا و سیما همکاری دارد و آهنگسازان در اجرای قطعات خود از نوازندگی او سود برده اند. همین طور دف نوازی مجموعه سی دی ها وکاست هایی شامل زورق مهتاب، بهشت من، نوبهار، رقص گلها، دشت شقایق ها و دف نوازی موزیک متن سریال های ولایت عشق، تنهاترین سردار، امام علی از کارهای او بشمار می رود.
پویش «مشاهنر» با شعار «کماکان در خانه می مانیم» همزمان با افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور شروع شد و در جریان آن تعدادی از هنرمندان رشته های مختلف اعلام نمودند برای مردمی که شرایط قرنطینه خانگی و سختی احتیاط در مقابل شیوع ویروس کرونا را تحمل می کنند، به تولید و انتشار عام آثار هنری می پردازند.
در این بخش می توانید قطعه اجرا شده توسط این دو هنرمند را گوش دهید:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

منبع: