علی اکبر شکارچی: ابوالحسن خوشرو آوازی سرکش و عصیانگر داشت

علی اکبر شکارچی: ابوالحسن خوشرو آوازی سرکش و عصیانگر داشت

به گزارش پیلانو نوازنده سرشناس کمانچه و موسیقیدان ایرانی، درگذشت ابوالحسن خوشرو را در یادداشتی به اهالی موسیقی و خانواده این هنرمند گرامی تسلیت گفت.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، در یادداشت تسلیت علی اکبر شکارچی – نوازنده کمانچه – آمده است:
«مردم هنرپرور، اهالی موسیقی ایران و مازندران، بسیار متأسفم که با اندوهی گران و چشمانی گریان خبر درگذشت دوست خوش خوان، خوش نواز، و موسیقیدان کم نظیر مازندرانی ابوالحسن خوشرو را به شما و خانواده گرامی اش تسلیت می گویم.
این خواننده برجسته چهاردهم دیماه ۱۳۲۵ در روستای ساروکُلای مازندران چشم به جهان گشود و دهم اسفند ۱۳۹۸ بعد از تحمل دلیرانه بیماریِ سرطان چشم بر جهان فرو بست. درود بر همسر گرامی و خانواده عزیزش که او را پروراندند و در شرایط سخت بیماری مانند چشمان خود از او مراقبت کردند.
ابوالحسن در خانواده ای هنرمند با موسیقی آمیخته شد، نی نوازی «لِلِه وا» را سینه به سینه از پدرش ابوطالب آموخت و در جوانی از هنرستان موسیقی تهران فارغ التحصیل شد. او علاوه بر نی نوازی با خوانش ترانه های مازندرانی با صدای جادویی و سحرآمیز خود به خواننده ای صاحب سبک و منحصربه فرد بدل گردید. بخت یار من بود که حدود سی سال پیش در آلبوم «موسیقی مازندرانی» تنظیم محمدرضا درویشی با این پدیده و نابغه دوران آشنا شوم و با کمانچه، آوازِ امیری او را جواب دهم. هنوز صدای پُرطنین و پرتحریر وی در گوشم می پیچد، حقیقتاً تا آن زمان نه در سرزمین خود یعنی لرستان و نه در هیچ جای دیگر چنین صدا و آوازی سرکش و عصیانگر را نشنیده بودم. آوازی که فریادگر تاریخ مازندران و پیام رس غم و اندوه و شادمانی مردم آن دیار بود. صدایی که هر کس برای نخستین بار می شنید، انگار به بهشتی از شعر و موسیقی و بیانی پراحساس وارد می شد. بسیار اعجاب انگیز و پر رمز و راز مانند دریای خزر و پیچیدگی و سربلندی سروهای جنگل مازندران.
من به رسم مازندرانی ها او را عمو می نامیدم. ارتباط ما با دوست مشترکمان زنده یاد احمد محسن پور باعث شد تا دوستی مان بیشتر به هم آمیخته شود. حالا که این دو هنرمند در قید حیات نیستند می دانم برای دوستان مشترکمان فقدان این دو عزیز چه غم بزرگیست بر دل آنان و اهالی موسیقی مازندران.
آثار فراوان به جامانده از ابوالحسن در کنسرتهای داخل و خارج و آلبوم های گوناگون بزرگ ترین منبع آموزش به حساب می آید. اطمینان دارم خداوندگار موسیقی جان آواز و اندیشه موسیقی او را بر جان نسل های این دوران و نسل های آینده جاری خواهد نمود.
حدود دو ماه پیش در رونمایی از آثار آیینی و حماسی ایشان در سالن دانشگاه آمل در وصف او سخن گفتم و ساز و آوازی به افتخارش اجرا کردم.
آن شب آخرین دیدارمان بود، او را برای بار آخر دیدم و بوسیدم و گریان از یکدیگر جدا شدیم.
بدرود ای قرقاول بلندپرواز و رنگین نوا
بدرود ای شهره به آفاق و بی ادعا
بدرود ای صبور و عاشق و مهربان
علی اکبر شکارچی، لواسان، دهم اسفند ۱۳۹۸»
ابوالحسن خوشرو خنیاگر موسیقی نواحی و پیشکسوت موسیقی بومی مازندران بعد از تحمل یک دوره بیماری شامگاه شنبه ۱۰ اسفند درگذشت.