در آستانه اربعین صورت گرفت؛ تشکر موکب داران عراقی از قدردانی موسیقایی ایرانی ها در کربلا

در آستانه اربعین صورت گرفت؛ تشکر موکب داران عراقی از قدردانی موسیقایی ایرانی ها در کربلا

پیلانو: یکی از موکب داران عراقی مستقر در راه راه پیمایی زوار اربعین حسینی از استقبال قابل توجه مخاطبان بعد از اجرای ویژه برنامه های موسیقایی توسط هنرمندان ایرانی سخن گفت.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، مرکز موسیقی «مأوا» طی روزهای گذشته در طول راه پیمایی زوار اربعین حسینی با اجرای مجدد سرود «خیرالاحباب» آیین تشکر و قدردانی از موکب داران عراقی و خادمان حرم حسینی را برگزار کرده است. سرود «خیرالاحباب» که در سال های اخیر توسط مرکز «مأوا» با همراهی گروه تواشیح «الغدیر» قم به سرپرستی محمدعلی دهدشتی با هدف تشکر و قدردانی از موکب داران مسیر پیاده روی اربعین و خدام الحسین(ع) تولید و مورد استقبال عراقی ها قرار گرفته بود در مراسم پیاده روی امسال به صورت زنده برای موکب داران در حال اجراست. این حرکت در چارچوب یک کاروان سرودی به صورت میدانی برای موکب داران عراقی از ۲۰ مهرماه از شهر نجف کار خودرا آغاز نموده و تا ۲۶ مهرماه ادامه خواهد داشت.
کاروان سرودی «خیرالاحباب» به صورت کاملا غیرمنتظره در راه پیاده روی از موکب دارانی که مشغول خدمت به زوار حسینی هستند، تشکر و قدردانی خواهدنمود. همزمان با این پروژه مجتبی رضوانی مستندساز فعال آثار آیینی- انقلابی نیز فیلم مستند کوتاهی با عنوان «پیشکش ایرانی» با سوژه اجرای قطعه موسیقایی «خیرالاحباب» در موکب های عراقی راه پیمایی اربعین تهیه کرده که طی روزهای اخیر از شبکه های مختلف تلویزیونی در حال پخش است.
این مجموعه در آستانه اربعین حضرت سیدالشهدا(ع) با اجرای پروژه نمایشی-موسیقایی «حسین یجمعنا» نیز در محل عمود ۹۷۵ میزبان زوار مسیر بزرگترین اجتماع شیعیان جهان است. این پروژه نمایشی-موسیقایی با عنایت به گسترده شدن رخداد اربعین در همه ابعاد و تمرکز بر تنوع حضور مخاطبان مختلف با زبان های مختلف در این راه اجرا می شود. این نوع اجرا تلفیقی از اجرای سرودهای متصل به هم به همراه هنرهای نمایشی و جذابیت های بصری است که به مدت ۳۰ دقیقه روی صحنه می رود.
پروژه موسیقایی-نمایشی «حسین یجمعنا» عنوان یکی از فعالیت هایی است که در طول مسیر راه پیمایی زوار اربعین از ساعت ۷ بامداد تا ۲۱ شب در فواصل زمانی معین اجرا می شود. این پروژه در چارچوب چند سرود-نمایش که هرکدام برای خود سناریویی ویژه دارند به زبان های فارسی، عربی و ترکی خوانده می شود تا مخاطبان مختلف بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. محور محتوایی اشعار و سرودهای این پروژه درونمایه ای از همدلی و وحدت حول محور عزاداری حضرت امام حسین(ع) و همدلی و وحدت شیعیان در دفاع از مرزهای اعتقادی و میهنی، مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم و همین طور اهمیت جهانی شدن و شناساندن امام حسین(ع) است.
یکی دیگر از برنامه هایی که در چارچوب «موکب سفیرآفتاب» در عمود ۹۷۵ طراحی شده، در اختیار قرار دادن صحنه اجرا به گروه های سرودی است که در راه راهپیمایی اربعین حاضر شده اند. عوامل اجرایی «سفیر آفتاب» طی فراخوانی با عنوان سرود نذری از گروه های سرود حاضر در پیاده روی اربعین دعوت کرد تا از ظرفیت مجموعه ماوا در عمود ۹۷۵ برای اجرای سرود استفاده کنند. در بخش هایی از این اجراها نیز قطعه ای هم برای تشکر از خادمان و موکب داران تدارک دیده شده تا خادمانی که در راه راهپیمایی اربعین زحمت می کشند با این شیوه از آنها قدردانی شود.

«ابوآیه» یکی از موکب داران عراقی مستفر مستقر در راه راه پیمایی زوار اربعین حسینی واقع در طریق «بود» در حدود عمود ۸۰۰ که همراه با خانواده خود مشغول پذیرایی از زوار حرم اباعبدالله هستتد، از استقبال قابل توجه مخاطبان بعد از اجرای ویژه برنامه های موسیقایی توسط هنرمندان ایران سخن گفت.
این موکب دار عراقی که همراه با خانوادهاش از ۱۴ روز مانده به ایام اربعین فعالیت هایشان را برای پذیرایی از زوار آغاز نموده اند، در این روزها به پذیرایی در حوزه اسکان و تامین قسمتی از تغذیه زوار را به عهده گرفته اند بطوریکه روزانه میزبان ۱۰۰ زائر در بخش اسکان و پخت ۱۰۰۰ پرس غذا را انجام می دهند.
به گفته ابوآیه او به پول ایران روزانه ۶۰ تا ۶۵ میلیون تومان صرف تامین هزینه های جاری موکب تحت مدیریت خود صرف می کند. این هزینه نیز بوسیله یک صندوق خانوادگی تامین می شود که هر یک از اعضای فامیل در آن سهیم هستند. شرایطی به برکت نام سید الشهدا همچنان استمرار داشته و در حوزه مالی وی را با مشکل مواجه نکرده است.
اما یکی از نکات جالبی که توجه ابوآیه و تعدادی دیگر از موکب داران عراقی را به سمت خود جلب کرده اجرای چند برنامه موسیقایی ویژه اربعین توسط مجموعه های مختلف فرهنگی هنری کشورمان همچون مرکز موسیقی انقلاب اسلامی ( مأوا) بوده که امسال با اجرای چند برنامه مختلف همچون سرود «خیرالاحباب» میزبان زوار حضرت سیدالشهداست.
ابوآیه با قدردانی از اجرای چنین پروژه ای موسیقایی – نمایشی در راه راه پیمایی اظهار داشت: واقعا در این مدت شاهد اجراهای عالی و متفاوتی از طرف هنرمندان ایرانی خصوصاً قطعه «خیرالاحباب» بودیم. جالب اینکه ما تابحال چنین گروه هایی را ندیده بودیم و بسیار خوشحالین که هنرمندان ایرانی که برادران ما هستند با زبان موسیقی به تشکر و قدردانی از موکب داران عراقی امده و شعرهای خوبی اجرا کردند. برایم جالب توجه تر این بود که فرزندان من تحت تاثیر این اجراخا اشک می ریختند و به قدری از شعر این قطعه خوششان امده بود که بارها با آن ارتباط برقرار کردند. به هر حال امیدوارم با انجام چنین کارهای ارزشمندی پروردگار مهربان محبان حسین را زیاد کند.
برای تماشای مستند کوتاه «پیشکش ایرانی» به کارگردانی مجتبی رضوانی اینجا را کلیک کنید.

منبع: