آرزویی که موزه ها برآورده اش می کنند

آرزویی که موزه ها برآورده اش می کنند

پیلانو: فعال شدن ۲۵ موزه جدید در کشور از شروع امسال تا کنون را می توان از اقداماتی دانست که در امتداد برآورده شدن آرزوی مدیر کل موزه های کشور برای ایجاد هزار موزه تا پیش از اختتام کار دولت دوازدهم در جلسات مختلف مطرح کرده است.
در آماری که اداره کل موزه های وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از موزه های فعال شده یا در دست راه اندازی در سراسر کشور در اختیار خبرنگار ایسنا قرار داده، از تعداد ۲۵ موزه، ۱۵ موزه خصوصی توسط بخش خصوصی، ۹ موزه توسط بخش های غیر وابسته به وازتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دو موزه وابسته به این وزارتخانه اعلام شده اند.
این موزه ها در ۹ استان ِ تهران، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، قزوین، آذربایجان شرقی، اردبیل، همدان و یزد مختلف این طور معرفی شده اند؛
خانه موزه «انتظامی» که وسایل شخصی عزت الله انتظامی را به معرض نمایش گذاشته است، موزه «رویا پارک» با موضوعیت “علوم”، موزه «شهاب سنگ های ایران» که گفته می شود جوان ترین و قدیمی ترین شهاب سنگ شناسایی شده در ایران را در این موزه نمایش داده است، موزه «دخانیات» که اسناد و مدارک مربوط به کارخانه دخانیات در کشور را در خود دارد، کافه – موزه «لقانطه» با موضوعیت تاریخی و موزه مجازی «هنر کودکـ» با موضوعیت هنر کودکان که در تهران راه اندازی شده اند.
موزه «عصار خانه شاهی» که ادوات روغن کشی را نمایش می دهد، موزه «نجوم و سنجش»ِ کاشان که ادوات نجوم و اندازه گیری در آن به نمایش درآمده و موزه «هنرهای زیبا» که هنرهای سنتی و صنایع دستی اصفهان را در معرض دید قرار داده و موزه «عروسک های محلی» بادرود که عروسک های محلی این منطقه از استان اصفهان را نمایش داده است.
موزه «تاریخ طبیعی»، موزه «مجسمه آقای ازی محمدی» و موزه «ملت» که اشیای اهدایی دکتر صالحی را در استان قزوین به نمایش درآورده است.
موزه «بنزین خانه» و موزه «کارآموزان» آبادان که هر دو موزه در شهرستان آبادان در استان خوزستان، مستندات صنعت نفت را نمایش می دهند.
موزه «مازاری» در تربت حیدریه و خانه موزه «قرآیی» در رشتخوار در خراسان رضوی که هر دو کاربری مردم شناسی دارند.
موزه تخصصی «کبریت» از آذربایجان شرقی، موزه «عکس و سینما» در شهرستان مشکین شهر استان اردبیل، موزه «تاریخ» شهر بهاباد استان یزد و قنات موزه «قاسم آباد» که تمدن کاریزی را در همدان نشان می دهند، نیز از موزه های راه اندازی شده در طول سال ۹۸ هستند.
همین طور چهار موزه «پرشین کت» در تهران که می خواهد تاریخ و نژاد گربه ایرانی را بررسی کند، موزه «چاپ و نشر، تعلیم و تربیت» در شهرستان تبریز استان آذربایجان غربی که می خواهد تاریخ صنعت چاپ را بررسی کند و دو موزه «هنر» و «ژازه تباتبایی» که توسط یک مالک در تهران در دست راه اندازی هستند.

منبع: