از حاشیه تا متن نمایشگاه صنایع دستی به روایت پیلانو نمایشگاه صنایع دستی سود یا ضرر؟

از حاشیه تا متن نمایشگاه صنایع دستی به روایت پیلانو نمایشگاه صنایع دستی سود یا ضرر؟

پیلانو: سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی ایران در حالی این روزها در تهران برپاست که نارضایتی خیلی از هنرمندان و صنعت گران شرکت کننده را به دنبال داشته است. بگفته بعضی از این صنعت گران حضور در این نمایشگاه نه تنها سودآوری نداشته، بلکه ضررآفرین نیز بوده است.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، سی و دومین نمایشگاه صنایع دستی از روز یکشنبه (سوم شهریور ماه) در محل نمایشگاه های بین المللی تهران راه اندازی شد و تا روز شنبه (۹ شهریور ماه) ادامه دارد. این نمایشگاه که متشکل از ۴ سالن است، میزبان صنعت گران استان های مختلف کشور است که هر کدام از آنها با انگیزه معرفی و فروش محصولاتشان در آن شرکت کرده اند.
در این میان اما آنچه بیشتر از همه در نمایشگاه صنایع دستی امسال جلب توجه می کند، تفاوت چشم گیر میان سالن اصلی (۸ و۹) با سایر سالن ها است. سالن اول که در اختیار افرادی قرار گرفته که تمایل به غرفه سازی داشته اند و بیشتر جنبه فروشگاهی دارد، از نظر امکانات و نورپردازی با سایر سالن ها قابل مقایسه نیست.
همین امر باعث شده است که میزان بازدیدکننده های سالن اصلی نسبت به سالن های دیگر متفاوت باشد؛ موضوعی که منجر به نارضایتی هنرمندان و صنعتگرانی شده است که می گویند تفاوت میان سالن های نمایشگاه از تعداد بازدیدکننده ها کاسته و طبیعتا میزان فروش آنها نیز کاهش پیدا کرده است.
در همین راستا، خبرنگار ایسنا در گفت و گو با بعضی از هنرمندان و صنعت گران هنرهای سنتی ایران که در این نمایشگاه حضور دارند، نظر آنها را درباره وضعیت نمایشگاه صنایع دستی امسال جویا شده است.

امسال نمایشگاه راضی کننده نبود
یکی از مسئولان غرفه استان کرمان در سالن ۸ و ۹ درباره وضعیت نمایشگاه می گوید: چند روز اول که خیلی خلوت بود و فکر می کنم یکی از دلیلهای این مساله ساعت نمایشگاه است که ساعت ۶ عصر تمام می شود. در مجموع نمایشگاه امسال نسبت به سال های گذشته خیلی خلوت تر است و آنطور که باید راضی کننده نیست. البته امسال طراحی غرفه ها در سالن اول خیلی بهتر شده است.
او ادامه می دهد: در سال های اخیر برای حضور در نمایشگاه باید هزینه ای را پرداخت نماییم که در گذشته اینچنین نبود. در این میان فروشی هم که امسال در نمایشگاه داشتیم نسبت به سال های گذشته اصلا خوب نیست.

تعداد نمایشگاه های صنایع دستی افزایش پیدا کند
خانمی که صنایع دستی استان لرستان در همین سالن عرضه نموده است، نیز می گوید: کاش این نمایشگاه در طول سال بیشتر اجرا شود و کرایه هم نگیرند برای صنایع دستی کشور خیلی خوب است. صنایع دستی درآمد آنچنانی ندارد، اما اگر رونق داشته باشد برای یک خانواده متوسط خوب است. این نمایشگاه ها باید حداقل هر ماه یا دو ماه یک دفعه اجرا شود تا به تولیدکنندگان و هنرمندان کمک گردد.
او اظهار می کند که در استان نیز فروش دارم، اما خود طبیعتا در نمایشگاه محصولات خیلی راحت تر و سریع تر به فروش می رسد.

نمایشگاه فرش، نمایشگاه صنایع دستی را تحت شعاع قرار داده است
همین طور یکی از مسئولان غرفه خراسان جنوبی نیز از کاهش فروش محصولات خود در نمایشگاه صنایع دستی امسال گله میکند و می گوید: علت دقیق این مساله را نمی دانم اما شاید به کوچک بودن غرفه ای که در اختیار داریم مربوط باشد. همین طور امسال تعداد سالن ها و راهروها زیاد است و به همین خاطر هم بازدیکنندگان خسته می شوند و نمی توانند تمام غرفه ها را ببینند. ساعت کاری نمایشگاه هم اصلا خوب نیست و در طول هفته افرادی که کارمند هستند فرصت نمی کنند که از نمایشگاه بازدید نمایند.
او با اشاره به اینکه فکر می کنم امسال ۹۰ درصد غرفه ها امسال با مشکل فروش مواجهند، به اهمیت تبلیغات در برگزاری نمایشگاه صنایع دستی اشاره و اضافه می کند: فکر نمی کنم تبلیغات آنچنانی صورت گرفته باشد. از طرفی دیگر برگزاری نمایشگاه فرش به صورت همزمان سبب شده است که نمایشگاه صنایع دستی تحت شعاع قرار بگیرد.

بازدیدکننده مطلوب، اما فروش کم!
یکی از مسئولان غرفه ای که محصولات استان کهکلویه و بویراحمد را عرضه نموده است، می گوید: تعداد بازدید کنندهها نسبتا خوب است، ولی متاسفانه وضعیت فروش اصلا خوب نیست. قیمت ها همان همان قیمت هایی است که سازمان میراث فرهنگی انتخاب نموده است. البته برگزاری نمایشگاه در مجموع اتفاق خوبی است، چون حداقل مردم کارهای ما را می بینند.
او یادآور می شود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید از هنرمندان و صنعت گران حمایت کند. هنرمندانی که خودشان هزینه و در این نمایشگاه شرکت می کنند باید پشتوانه ای داشته باشند که اگر محصولاتشان به فروش نرسید، حداقل با ناامیدی به استان خودشان بازنگردند و اگر سود نمی نماییم حداقل ضرر هم نکنیم.

خودمان تولید می نماییم و خودمان هم دنبال مشتری هستیم!
یکی از مسئولان غرفه قشم در سی و دومین نمایشگاه صنایع دستی نیز از وضعیت فروش محصولات خود راضی نیست و در این زمینه عنوان می کند: ما امسال برای نخستین بار هنر سنتی قشم را روی چرم پیاده کردیم، ولی متاسفانه فروش خوبی نداشته ایم. ساعت بازدید هم اصلا مناسب نمی باشد و به همین خاطر تعداد بازدیدکنندگان خیلی کم است.
او می گوید: سازمان صنایع دستی باید به ما هنرمندان و صنعت گران کمک نماید تا محصولاتمان را تبلیغ نماییم و به نمایش بگذاریم. اگر فروشگاهی در استان وجود داشته باشد که محصولات ما را عرضه نماید یا ما را به جایی معرفی کنند که محصولاتمان را به فروش برسانند، وضعیت صنایع دستی نیز رونق پیدا خواهدنمود. الان ما خودمان تولید می نماییم و خودمان هم به دنبال مشتری هستیم.

بیشتر ضرر کرده ایم تا سود!
مسئول غرفه استان یزد در سالن های ۱۰ و ۱۱ نیز درباره شرایط نمایشگاه امسال می گوید: امسال وضعیت فروش خیلی بد بود. وضعیت بازدیدکننده های سالن های ۸ و ۹ به نسبت بهتر بود، اما در در سالن های دیگر وضعیت خوبی وجود ندارد. در صورتیکه صنعت گران بسیار زحمت کشیده بودند و منتظر بودند که محصولاتشان را در نمایشگاه صنایع دستی تهران ارائه نمایند. همه ما هزینه کردیم اما حتی هزینه غرفه را هم هنوز به دست نیاورده ایم.
او اظهار می کند: در سالن اول بیشتر شرکت ها هستند و مخصوص کسانی است که غرفه سازی کرده اند. اما وضعیت سالن های دیگر اصلا خوب نیست و مشکل نورپردازی و بازدیدکننده وجود دارد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که کلیه هزینه های شرکت در نمایشگاه از اجاره غرفه گرفته تا ایاب و ذهاب، اسکان و باربری و نورپردازی و چیدمان غرفه بر عهده خودمان است و این در شرایطی است که هنوز فروش ما به اندازه هزینه هایی که کردیم، نرسیده است. در واقع بیشتر ضرر کرده ایم.

دیگر در نمایشگاه صنایع دستی شرکت نمیکنم
یکی از مسئولین غرفه ای که محصولات استان کرمانشاه را در همین سالن عرضه نموده است، درباره نمایشگاه امسال صنایع دستی می گوید: وضعیت نمایشگاه امسال اصلا خوب نیست و این آخرین باری است که شرکت می کنم. وضعیت غرفه بندی ها اینقدر بد است که حتی بازدیدکننده ها از روی آدرس هم نمی توانند غرفه ها را در سالن ۱۰ و ۱۱ پیدا کنند. در مجموع اصلا از وضعیت امسال نمایشگاه راضی نیستم. امسال سال رونق ملی بود، اما هیچ کمکی به هنرمندان نمی گردد.
او اظهار نمود: درست است که قیمت غرفه در سالن اول بیشتر است، اما هنرمندان حق داشتند که بدانند و خودشان انتخاب کنند. سه روز پیش از نمایشگاه برای ما پیام آمد که سالن ۸ و ۹ به علت غرفه سازی بسته است و شما می توانید در سایر سالن ها شرکت کنید. من ۶ سال است که به صورت مرتب در نمایشگاه شرکت می کنم، اما به ما هیچ اطلاعی داده نشده است. من ۳ میلیون تومان جهت شرکت در نمایشگاه هزینه کردم، اما هنوز این میزان فروش نداشته ام!

تعداد بازدیدکننده ها کافی نیست!
یکی از مسئولان غرفه استان مرکزی در سالن ۱۲ و ۱۳، در این زمینه اظهار می کند: متاسفانه امسال سالن اول که سالن اصلی نمایشگاه است بیشتر در اختیار شرکت ها قرار گرفته است و طبیعتا بازدیدکننده هم در همان سالن خرید می کند و بر می گردد. در نتیجه میزان بازدیدکننده ها سالن های دیگر خیلی کم شده است. فکر می کنم اگر بازدیدکننده داشته باشیم حضور در نمایشگاه برایمان سوددهی خواهد داشت، اما متاسفانه تعداد بازدیدکننده ها کافی نیست.

برنامه ریزی و مدیریت نمایشگاه ضعیف است
همین طور یکی از مسئولان غرفه استان همدان در سالن ۱۲ و ۱۳ نیز که وضعیت امسال نمایشگاه ناراضی است، یادآور می شود: یکی از اصلی ترین مشکلات نمایشگاه امسال این است که محصولات سنتی استان های مختلف توسط شرکت های مختلف در سالن اصلی نمایشگاه عرضه شده است. بعنوان مثال سفال هنر استان همدان است، اما شما می توانید سفال هایی با کیفیت پایین تر را در غرفه هایی پیدا کنید که هیچ نسبتی با این هنر ندارند.
او با اشاره به اینکه «امسال برنامه ریزی و مدیریت نمایشگاه بسیار ضعیف بود»، می گوید: قبل از این نمایشگاه، نمایشگاه عشایر برگزار شده بود که آنها نیز محصولات و صنایع خودرا برای فروش آورده بودند. طبیعی است که پس از آن نمایشگاه نباید سریعا نمایشگاه صنایع دستی برگزار می شد؛ چونکه مردم تا اندازه ای خریدهایشان را انجام داده بودند و دیگر نیازی نمی دیدند که در این نمایشگاه نیز شرکت نمایند.

منبع: