عکاسی در پارک های تهران ممنوع نیست

عکاسی در پارک های تهران ممنوع نیست

پیلانو: جلسه کمیته حقوقی شورای اسلامی شهر تهران با هیات مدیره انجمن عکاسان ایران عصر روز سه شنبه (اول مردادماه) در شورای شهر اجرا شد. در این نشست رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران اعلام نمود که عکاسی در بوستان ها و پارک های تهران آزاد است و عکاسی در هیچ یک از بوستان ها و پارک های شهر ممنوع نیست.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی انجمن عکاسان ایران، این نشست با حضور ابراهیم امینی (نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران و رئیس کمیسیون نطارت و حقوقی و رئیس کمیته حقوق شهروندی شورا)، فرزاد هاشمی، حسن غفاری، سعید دستوری، محسن راستانی و بابک برزویه (از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران)، علی محمد مختاری (رییس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران)، مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران، رئیس امور مطالعات شرکت بهره برداری مترو تهران، مدیرکل تدوین قوانین شهرداری و نمایندگانی از کمیته حقوقی شورای شهر، مرکز ارتباطات شهرداری تهران و… انجام شد.
حسن غفاری، از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران در سخنانی اظهار نمود: هیات مدیره انجمن عکاسان ایران جلسه ای را با کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران داشت که محور آن خلاهایی است که در قانون برای عکاسی در شهر وجود دارد و این جلسه نیز در ادامه جلسه قبل برای همین سوژه برگزار شده است. واقعیت این است که تاریخ مصور شهر و کشور در حال از بین رفتن است به سبب اینکه ممنوعیت هایی برای عکاسی در شهر وجود دارد؛ در صورتیکه خیلی از فضاهای ممنوعه عکاسی مربوط یک قرن پیش است و لازم است با عنایت به شرایط امروز بازبینی شود. انجمن عکاسان ایران سال هاست فعالیت دارد و امیدواریم این نشست یک نگرش و بازتعریفی را برای عکاسی ارائه کند.
محسن راستانی، نیز از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران اشاره کرد: عکاسان سند تصویری از جامعه ایرانی تهیه می کنند و برای این سند ضوابطی نیاز است؛ اما متاسفانه تعدد مراکز تصمیم گیری ممانعت هایی را برای عکاسان به وجود می آورد. پیشنهاد می کنم نماینده ای از عکاسان برای تدوین ضوابط عکاسی حضور داشته باشد و کارگروه مشترکی با حضور نماینده نهادها و و انجمن عکاسان ایران تشکیل و ضوابطی تدوین شود که حقوق شهروندان، عکاسان و نهادها مورد توجه قرار گیرد.
همین طور فرزاد هاشمی، دیگر عضو هیات مدیره انجمن عکاسان تصریح کرد: درخواست جامعه عکاسی این است که آزادانه در شهر عکاسی کنند و حضور عکاسی مستند اجتماعی در فضای شهر آزاد باشد. نشست های انجمن عکاسان ایران با شورای اسلامی شهر تهران اولین گام انجمن برای احقاق حقوق شهروندی عکاسان است تا بتوانند آزادانه در شهر عکاسی کنند و در گام های بعدی نشست هایی را با نهادهای دیگر برای امنیت و آزادی عکاسی دنبال خواهیم کرد.
سعید دستوری، از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران نیز در این جلسه اظهار داشت: هنرمند و عکاس اگر امنیت نداشته باشد نمی تواند ذهنیت و ایده خودرا در عکس بیان کند و لزوم دارد فضایی فراهم گردد که عکاسان به سهولت در شهر عکاسی کنند. انجمن عکاسان ایران آمادگی دارد در تدوین ضوابط و قوانین عکاسی آزادانه در شهر همکاری کند.

در ادامه علی محمد مختاری، رئیس سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران نیز در این نشست اظهار داشت: عکاسی در بوستان ها و پارک های تهران آزاد است و عکاسی در هیچ یک از بوستان ها و پارک های شهر ممنوع نیست.
ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران و رئیس کمیسیون نطارت و حقوقی و رئیس کمیته حقوق شهروندی شورا نیز در این جلسه اظهار داشت: عکاس نقش آیینه را دارد با این تفاوت که آیینه همان لحظه را نشان داده است و عکاس تصویر را در طول تاریخ ثبت می کند و خاطرات یک فرد، خانواده و ملت به کمک عکس منتقل می شود. عکس می تواند نقاط قوت و مشکلات جامعه را منعکس کند و لزوم دارد که نقاط قوت و ضعف با هم دیده شود.
امینی اضافه کرد: ما در حوزه مدیریت شهری آمادگی داریم کارگروهی برای عکاسی در شهر تشکیل گردد و در صورت ضرورت به صورت طرح یا لایحه مقرراتی برای عکاسی در حوزه مدیریت شهری وضع شود و حتی در حوزه ملی نیز برای این مساله تلاش نماییم. کارگروهی متشکل از کمیته حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر تهران و انجمن عکاسان ایران برای عکاسی در شهر تشکیل گردد تا عکاسان بتوانند به سهولت عکاسی کنند و نگرانی ها و ذهنیت هایی که در این زمینه وجود دارد برطرف شود.

منبع: