فکر نمی کردم به راحتی آبرویم برود

فکر نمی کردم به راحتی آبرویم برود

به گزارش پیلانو «بیشتر از ۳۰ آهنگ داشتم و اصلاً فکر نمی کردم واکنش ها به این آهنگ این گونه باشد. تصورم این بود که آهنگ های قوی تری که داشتم دیده ‏شود.»

به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: چند روزی است ویدئوی یک دقیقه ای از پیام محمودیان در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که به قول خودش بیشتر مضمون «احساسی» دارد.

«هزارتا دعا کردم

خدا رو صدا کردم

به رسول الله گفتم

عیسی موسی گفتم

از عشقش بیمار شدم

من عاشق و زار شدم

تو سحر و تو افطار

تو بودی تو دل بیدار

با همه من روراستم

از خدا تورو خواستم»

این قسمتی از متن ترانه ای است که او با سبک و سیاق و حتی صدایی شبیه به صدای یک خواننده لس آنجلسی خوانده است. البته محمودیان به «شهروند» می گوید که از کودکی علاقه زیادی به این خواننده داشته و برای همین سبک و سیاقش در خواندن شبیه او است.

محمودیان تحصیلات آکادمیک در حوزه موسیقی دارد و در سال ۸۸ همزمان با بهنام صفوی، اولین آلبوم خود با عنوان امپراطور را منتشر نموده است. او می گوید خودش این ویدئوی یک دقیقه ای را برای سایت ها فرستاده، اما فکر نمی کرده است چنین بازتاب های ناراحت کننده ای داشته باشد.

در جریان هستید که ویدئو و آهنگتان در چند روز گذشته سروصدای زیادی در فضای مجازی داشته است؟

من این آهنگ را چهارسال قبل ساختم. قصد داشتم برای ماه رمضان به یک تنظیم کننده بدهم، اما نشد و امسال با تنظیم خودم آنرا ‏پخش کردم. این کار احساس و اعتقاد من است. از کسی هم برای ساخت آن پول نگرفتم، اما شایعه شده که پول گرفته ام.

شعر آن هم برای خودتان است؟

بله، بیشتر کارهایم با شعر و تنظیم خودم است جز آلبوم اولم. ‏

بازخوردهای کار را هم دیده اید؟ ‏

بیشتر از ۳۰ آهنگ داشتم و اصلاً فکر نمی کردم این آهنگ این طور بگیرد. تصورم این بود که آهنگ های قوی تری که داشتم دیده ‏شود. از بازخوردها تعجب کردم البته نظر مردم مهم می باشد، اما من این شعر را از جانب عاشقی نوشتم که دست به دامن همه ‏می شود. ‏

به گفته خودتان استناد می کنم که گفتید کارهای بهتری داشتید اما چرا بین این همه آهنگ چنین کاری پخش شد؟ اصلاً پخش از ‏طرف خودتان بود یا پای افراد دیگری در بین است؟

در یک سال اخیر هر کس که آهنگ می سازد، یک دقیقه از آنرا فیلمبرداری می کند و برای تبلیغ در اینستاگرام می گذارد. من هم ‏همین کار را کردم. ویدئو را به سایت های معتبر موسیقی مثل سایت هنرمندان دادم، اما دیدم یکی از پیچ های اینستاگرامی آنرا ‏کار کرده و بیشتر از یک میلیون نفر هم بازدید داشته است.‏

از این بازخوردها راضی هستید؟

نه. راستش نمی دانستم به همین سادگی می توانند آبروی آدم را ببرند. خیلی ناراحت شدم. ما در کشوری مسلمان زندگی می نماییم ‏اما به راحتی آبروی هم را می بریم.‏

ولی باز هم این سوال بی جواب ماند که چرا این آهنگ را برای تبلیغات منتشر کردید؟

یک درصد هم فکر نمی کردم این آهنگ بگیرد.‏

من هم همین را می گویم. می گوئید از بازخوردها ناراحت شدید در صورتیکه می توانستید با بهترین کارتان خودتان را تبلیغ کنید.

کارهای دیگرم قدیمی بود، سبک های پاپ یا الکترونیک که من کار می کنم هر دقیقه در دنیا به یک صورتی است و کار باید به ‏روز باشد. گفتم شاید اگر کارهای قدیمی ام را بدهم مردم خوششان نیاید.

کاش بهترین کارتان را تبلیغ می کردید.

تجربه نداشتم.‏

بعضی ها معتقدند شما با قصد قبلی این کار را کردید که تا به هر قیمتی در چند روز مشهور شوید.

خیلی دوست داشتم مشهور شوم، اما نه این طور. دوست داشتم یک تهیه کننده در یک روال عادی از من حمایت کند، اما فکر نمی ‏کردم این طور شود.

بهتر نبود روی شعر و ملودی بهتر کار می کردید؟

اول این که معتقد نیستم که کار مذهبی است. این کار فوق العاده عاشقانه است. عاشقی که دست به دامن همه می شود او را به دست ‏می آورد. خیلی ها به من گفتند اگر ملودی رمانتیک داشت بیشتر به دل می نشست، اما نمی خواستم برای ماه رمضان که ماه میهمانی ‏خدا است، آهنگ غمگینی بخوانم. می خواستم شاد باشد. ‏

شبیه یک خواننده آن ور آبی هم که می خوانید‎.‎

من از بچگی به قدری طرفدار این خواننده بودم که همه سبک و سیاق خواندنم و صدایم شبیه ایشان شده است. البته پیش از من هم ‏خیلی ها شبیه ایشان خواندند.

کمی از خودتان بگویید، چطور وارد دنیای موسیقی شدید؟

سال ۸۸ برای آلبوم امپراطور از ارشاد مجوز گرفتم که تقریباً همزمان بود با اولین آلبوم بهنام صفوی اما پس از آن قوانین ارشاد ‏سخت شد. مجوز گرفتن به شرکت های واسطه ای سپرده شد و آنها چند برابر آن چیزی که به ارشاد اعلام می کنند از موزیسین ها ‏پول می گیرند و در این راه کلاهبرداری های زیادی هم شده. بدین سبب تصمیم گرفتم بدون مجوز کار کنم. جز این، سر آهنگ و شعر هم خیلی اذیت‬ شدم.‏

از چند سالگی آغاز به خواندن کردید؟

سالش را یادم نیست، اما در دانشکده علمی – کاربردی موسیقی جهانی خواندم، همکلاسی میثم ابراهیمی بودم، بعد هم کارشناسی ‏خواندم. حالا هم تلاش می کنم تا کارشناسی ارشد بخوانم.

پس آکادمیک یاد گرفتید و استاد خاصی برای آواز نداشتید؟

برای شعر، میکس و مسترینگ آهنگ سازی نزد اساتید زیادی رفتم و هنوز هم برای یادگیری تلاش می کنم.‏

راستی شما آقای ایرج ملکی را می شناسید؟ ‏

خیر.‏

ایرج ملکی کسی است که در سال های گذشته بوسیله ساخت فیلم های کوتاه در اینستاگرام مشهور شد و اتفاقاً خیلی هم مورد ‏هجمه کاربران قرار گرفت به خاطر کارش. در واقع خیلی مورد تمسخر قرار گرفت. این سوال را پرسیدم چون خیلی ها معتقدند ‏شما هم مثل ایشان از این نوع تبلیغ استفاده کردید تا دیده شوید.

نخستین بار است که اسم ایشان را می شنوم، اما من برای کارهای دیگرم هم به شکل های مختلف تبلیغ کردم و دیده نشده بود. اما بعد ‏از این اسمم پیچید بقیه کارهایم را دانلود می کنند تا ببینند چطور است.‏

احتمالاً پیام های زیادی گرفتید. پیام ها بیشتر چه مضمونی داشت؟

ظاهراً مردم از ترانه های عاشقانه و غمگین خوششان می آید. ‏

وضعیت صفحه اینستاگرامتان به چه شکل است؟ فکر می کنم فالوورهایتان در حال زیاد شدن است.

من که فالووری نداشتم، عکس هایم فقط ۲۰۰ تا لایک می خورد. خیلی هم ناامید بودم. به دوستانم هم می گفتم فلانی که فالش می ‏خواند ببینید با پول خرج کردن به کجا رسیده است، اما من نه. البته حالا همین طور فالوورهایم درحال بالا رفتن است.

در آینده قصد انتشار آلبوم دیگری را هم دارید و این که برای مجوز به ارشاد رجوع می کنید؟

دوست دارم قانونی کار کنم اما رنجیده شدم. با ترس به ارشاد می روم و وارد آن جا که می شوم تنم می لرزد. هزینه آلبوم البته زیاد ‏است و فکر می کنم با تک ترک باید جلو رفت. ‏