۹۹ اثر به نمایشگاه جشنواره ملی عکس آیات راه پیدا کرد

۹۹ اثر به نمایشگاه جشنواره ملی عکس آیات راه پیدا کرد

پیلانو: مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از راهیابی ۹۹ اثر به نمایشگاه جشنواره ملی عکس آیات اطلاع داد.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی جشنواره، اصغر امیرنیا مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تسلیت اربعین حسینی درباره جشنواره ملی عکس «آیات» که با عنوان «قرآن معنای زندگی» توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و با همکاری اداره کل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت برگزار می شود، اظهار داشت: با عنایت به اینکه این جشنواره گرایش به سمت تولید آثار فرهنگی و هنری دارد، سبب شد تا همه کسانی که در عرصه فرهنگ و هنر تخصصی در زمینه عکس دارند، در این جشنواره حضور پیدا کنند تا آموزه های دینی و باورها و اعتقاداتشان را از منظر عکس منعکس کنند.
وی تصریح کرد: نزدیک به ۲۳۰۰ اثر به این جشنواره رسید که در داوری نهایی ۹۹ اثر به مرحله نهایی و نمایشگاه عکس ملی «آیات» راه یافته است و طبق اعلام فراخوان در هر بخش سه برگزیده در اختتامیه معرفی می گردد. در بخش ویژه هم یک برگزیده خواهیم داشت.
امیرنیا افزود: جشنواره های هنری «آیات» که برخی سالانه و برخی دوسالانه برگزار می شود، طراحی شد تا هر کس با هر برداشتی که از آیات الهی دارد از این اقیانوس بی کران نشانه هایی بردارد و به تصویر کشد و در همه حوزه های هنری هم این گستره گشوده است.
مدیر کل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت اظهار داشت: امسال شعار «قرآن معنای زندگی» برای این جشنواره در نظر گرفته شد و با عنایت به رشد تکنولوژی و عنوانی که انتخاب گردید این ظرفیت مهیا شد که تصاویر متنوعی در بخش حرفه ای و مردمی به جشنواره برسد.
وی بیان کرد: در این جشنواره هر نشانه ای از ذات خداوندی می تواند سوژه عکاس باشد. خداوند به خیلی از این نشانه ها در کتاب قرآن قسم یاد کرده است. نکات بسیاری در قرآن ذکر شده است مانند اسراف، تعاون، بخشش، مهربانی، احترام به بزرگترها، صدمه نرساندن به خود، تمام این ها قابلیت تجلی یافتن در یک اثر هنری را دارد. امیدواریم در سال های بعد همه کسانی که در این حوزه هنرنمایی کرده اند، در جشنواره شرکت نمایند.
امیرنیا اظهار داشت: خوشبختانه امسال از ۳۱ استان کشور اثر به جشنواره ارسال شد و این فراگیری جشنواره در سطح ملی را می رساند. باآنکه کیفیت آثار به گونه ای بود که بیشتر از ۹۹ اثر انتخاب گردد اما ظرفیت نمایشگاهی محدود است.
مدیر کل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت در انتها اظهار داشت: امیدوارم در دوره های بعدی با افق دیدی که جشنواره دارد و راهبردهای شورای سیاستگذاری از نظر کمیت و کیفیت شاهد ارتقای آثار باشیم. این جشنواره دوسالانه است تا عکاسان فرصت داشته باشند آثار جدیدی خلق کنند. ما ۱۶ تا ۱۷ جشنواره داریم که هر سال هشت جشنواره را برگزار می نماییم. تمام تلاشمان این است که دبیرخانه جشنواره های ما در استان ها تغییر کند تا به واسطه جشنواره در استان ها ظرفیت های هنری استان افزایش پیدا کند.
جشنواره ملی عکس «آیات» توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و با همکاری اداره کل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان باولادت پیامبر رحمت و هفته وحدت در آبان ماه سال ۱۳۹۷ در موزه صنعتی کرمان برگزار می گردد.