زنگ نقاشی رضا بابک به صدا درآمد

زنگ نقاشی رضا بابک به صدا درآمد

پیلانو: نمایشگاه نقاشی های رضا بابک با نام «زنگ نقاشی» این روزها برپاست که در توصیف آن گفته شده «فضای نمایشگاه پر است از تابلوهای کوچکی که پیش از همه، مخاطب را با رنگ های تند و شاد با عالم طنازانه ذهنی رضا بابک آشنا می کند…»
به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی این نمایشگاه، از ورودی آموزشگاه سکو که وارد می شوید، در ابتدا به اتاقی برمی خورید که ویدیویی در آن به نمایش گذاشته شده است. یادداشتی از محمدعلی سجادی کارگردان باسابقه سینما که دستی در عالم نقاشی دارد دیوار نوشته شده که از دنیای نقاشی های رضا بابک گفته است؛ از احساس پرشور تا فضای خام دستانه نقاشی ها؛ از رنگ های پر حسی که دنیایی کودکانه درون نقاش را نشان می دهند. اما ویدیو سجادی روایتی است از چند دهه تلاش هنری رضا بابک از نقش هایی که بر روی صحنه آفریده تا شخصیت هایی که در تلویزیون خلق کرده است. ویدیویی که به مخاطب، روحیه و رویکرد رضا بابک در عالم هنر را یادآوری می کند تا او را آماده دیدار و فهم بیشتر نقاشی هایش کند.
اما فضای نمایشگاه پر است از تابلوهای کوچکی که پیش از همه، مخاطب را با رنگ های تند و شاد به عالم طنازانه ذهنی رضا بابک آشنا می کند. نقش هایی که می توان آنها را به چند دسته تقسیم کرد: اول شاید به روحیه بازیگوش رضا بابک که تصاویر خویش را بر مبنای حسش رنگ آمیزی کرده است. او عکس هایش را با خط و رنگ هایی که نشان از احساسش دارد به ترسیمی دوباره از خود و بیشتر بر مبنای حسی که از عکس داشته، رنگ آمیزی کرده است. وی در این دسته آثار به شوخی با تصاویر خود یا دوستانش نشسته و این بازی شوخ طبعانه را به گونه ای رقم زده که از درون آن می توان حس هنرمند و نگاه بازیگوشش را بازخوانی کرد.
دسته دیگر آثار او اشکال بداهه ای است از دیوها و نقش هایی تصویرگرانه از حیواناتی که باآنکه می توانند ترسناک باشند اما با رنگ های شاد و غلیظ مداد شمعی های رضا بابک، هیولاهایی دوست داشتنی شده اند که باز هم به مخاطبش کودک درون نقاش را نشان می دهند.
اما بخش دیگر آثار به نگاه طبیعت دوست رضا بابک اشاره دارند. طبیعتی سرشار از رنگ، گل هایی ساده با چند خط بنفش یا خط های قوی زرد رنگی که نشان از یک مزرعه و درختان پاییزی دارند.
اما جملگی آثار رضا بابک یک خط و نشان به همراه دارند، احساس عمیق هنرمند که با اندیشه اش از سال های نقش آفرینی در صحنه گره خورده و به قول اکبر یادگاری بازیگر و نقاش باسابقه که در چند خطی که برای این نمایشگاه نوشته یادآور شده: آثار رضا بابک نه برای تجسم یک ایده که بیشتر برای هماهنگی احساس و اندیشه اش کنار هم قرار گرفته اند همانگونه که بدن و احساسش را در صحنه تئاتر با هم هماهنگ می کرده است.

رضا بابک پیش از این درباره این نمایشگاه، اظهار کرده بود: من اصولا نقاش نیستم و ادعای نقاشی ندارم. دوستانی که با من در زمینه نقاشی معاشرت می کنند، معتقد هستند که این تاکید بر نقاش نبودن است که جالب است.
بابک ادامه داده بود: نمی خواهم نامم بعنوان نقاش مطرح شود زیرا این کار، حرفه ای است که توانایی های خاص خودش را می طلبد. نقاشی هایی که من عرضه می کنم بیشتر، دربردارنده حس و حال من است و تصاویری است که با ترکیب رنگ ها خلق شده است. این نقاشی ها مانند زمانی که روی صحنه تئاتر می روم، به من انرژی می دهد.
این هنرمند اظهار داشته بود: من چون کپی کاری بلد نیستم، این نقاشی ها در لحظه اتفاق می افتد و تصاویری هست که مفاهیمی را نشان داده است. این ها نقاشی با مداد شمعی است و گاهی مخلوطی از ماژیک و اکریلیک به آن اضافه می گردد. من خیلی به دنبال این نبودم از وسیله خاصی استفاده کنم بلکه این نقاشی ها، بافت و فرمی است که با مدادشمعی تولید می گردد. در این سال ها انقدر جسارت نداشتم که نمایشگاه بگذارم اما دوستان اصرار داشتند حالا که نقاشی می کشم این ها را در معرض دید دیگران قرار بدم تا دوستان دیگر هم این کارها را ببینند.
وی همینطور درباره کارهای هنری ای که انجام می دهد، بیان کرده بود: سال ها است نقاشی می کشم هرچند گاهی بین کارهایم فاصله زمانی افتاده است. پس از انقلاب یک سالی با آبرنگ نقاشی هایی می کشیدم به علت اینکه بازی نمی کردم می خواستم خودم را به شکلی تخلیه کنم. به غیر از نقاشی کارهای دیگری هم انجام می دهم و گاهی شعر می گویم. بازیگری و کارگردانی هم جزو کارهایی هست که انجام می دهم.
بهزاد فراهانی، سیروس ابراهیم زاده، شمس لنگرودی، صدیق تعریف، احترام برومند، اکبر زنجانپور، پرویز پورحسینی، بهرام شاه محمدلو، عباس جهانگیریان، سوسن مقصودلو، شقایق فراهانی و… هنرمندانی هستند که روز افتتاحیه این نمایشگاه در کنار رضا بابک حاضر بودند.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه که سه روز هم تمدید شده است، می توانند به موسسه هنری سکو به نشانی میرداماد، روبروی بانک مرکزی، خیابان تبریزیان، نبش نازنین، پلاک ۱۶ رجوع کنند.