توضیح برگزاركنندگان كنسرت علیرضا قربانی؛ نگران نباشید مراقب تخت جمشید هستیم!

توضیح برگزاركنندگان كنسرت علیرضا قربانی؛ نگران نباشید مراقب تخت جمشید هستیم!

پیلانو: تیم برگزاری کنسرت علیرضا قربانی با انتشار متنی با اشاره به برگزاری کنسرت این خواننده در تخت جمشید تاکید نمودند اجراهای پیش رو با در نظر گرفتن ملاحظات فنی نگهداری اماکن تاریخی انجام شده است.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی پروژه، بنابر اعلام تیم برگزاری کنسرت تخت جمشید علیرضا قربانی، طی ماه ها بررسی علمی و مطالعه و مشورت با متخصصان و متولیان نگهداری بناهای تاریخی، دغدغه مندانه سعی شده است که این کنسرت با در نظر گرفتن تمامی ملاحظات لازم برای پیش گیری از هر گونه لطمه یا اثر منفی اجرا شود.
بر این اساس در پی طرح برخی سوالات و نگرانی ها درباره ی تأثیر برگزاری کنسرت در محدوده تخت جمشید، تیم برگزاری کنسرت علیرضا قربانی در متنی توضیحاتی را ارائه داد.
در این متن آمده است:
«ضمن سپاس و شکرگزاری از همراهی و حمایت های مخاطبان گرامی کنسرت تخت جمشید با نظر به دغدغه ها و نگرانی های تعدادی از علاقه مندان به تاریخ و بناهای تاریخی ایران درباره ی اثرات منفی احتمالی برگزاری چنین برنامه هایی در بناهای تاریخی ارزشمندی نظیر تخت جمشید، تیم برگزاری این کنسرت بر خود لازم دانسته توضیحات فنی دقیق تری برای این دسته از دغدغه مندان و رفع سوال ها و ابهام های مورد پیش بینی عرضه نماید.
همه بناها و محلهای تاریخی این سرزمین همچون خیلی از دیگر میراث فرهنگی و تاریخی این خاک مورد عشق و الفت همه ما مردم و همه اقشار و اصحاب فرهنگ و هنر است، چونکه چنین سرمایه هایی نه فقط به این خاک که به تاریخ و تمدن بشریت تعلق داشته و دارد و ما تنها امانتدار و محافظان آن هستیم.
مهم ترین رویکرد ما در ارائه موسیقی در چنین فضایی ارتباط معنادار فرهنگ و هنر ایرانی با تاریخ و میراث تاریخی آن است؛ پیوندی که انکار و چشم پوشی از آن غیر امکان دارد.
از این رو طی ماه ها بررسی علمی و مطالعه و مشورت با متخصصان و متولیان نگهداری این بناها، دغدغه مندانه سعی شده است که با در نظر گرفتن تمامی ملاحظات لازم برای پیش گیری از هر گونه لطمه یا اثر منفی از هر نوع و به هر طریق به بناها و محوطه این آثار باستانی، محل اجرا به فضایی با فاصله مطلوب و اصولی از بناها و پشت به سازه ها برای جلوگیری از انتقال ارتعاشات و امواج صدا بواسطه انتقال بوسیله جریان هوا و یا ارتعاش مستقیم به بنا و نیز تجمع مراجعان و ترددهای غیرضروری و غیراصولی در محدوده سایت طراحی شود، به شکلی که هیچ نوع عملیات عمرانی یا تخریبی در محوطه سایت صورت نپذیرد و در حقیقت محل اجرا در فضایی بطورکامل خارج از سایت اصلی و تنها با نما و دید کافی به بنا خواهد بود.
این امر حتی در مورد اسپیکرهای صحنه نیز با جایگزینی هدفون بجای اسپیکر برای نوازندگان در نظر گرفته شده تا هیچ نوع انتقال ارتعاش به سازه ها صورت نپذیرد.»

منبع: