در گفت وگو با پیلانو مطرح شد؛ جزییاتی از جشنواره آرتونیست

در گفت وگو با پیلانو مطرح شد؛ جزییاتی از جشنواره آرتونیست

پیلانو: داوود یاراحمدی درباره ی جشنواره های فصلی آرتونیست که در رشته های کارتون، عکس و پوستر برگزار می شود، توضیحاتی ارائه کرد.

داوود یاراحمدی هنرمند و مدیر موسسه فرهنگی هنری آرتونیست در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با فعالیتهای این موسسه و برگزاری جشنواره «آرتونیست» توضیح داد: جشنواره «آرتونیست» برخلاف تمامی جشنواره های مرسوم که به صورت سالانه و یا دوسالانه برگزار می گردند، برای نخستین بار بعنوان یک جشنواره مردمی در جهان با نگاه فصلی، سالی ۴ بار برگزار می گردد. از طرفی این جشنواره مردمی برخلاف دیگر جشنواره های بین المللی که شورای سیاستگذاری فقط از کشور برگزار کننده است، برای گستره وسیع تر و اثرگذاری هر چه بیشتر آن در زمینه جهانی، هنرمندان برجسته ای از کشورهای مختلف در شورای سیاستگذاری آن حضور دارند. در دور اولیه جذب اعضای سیاست گذاری، از ۲۰ هنرمند برجسته عکاس، گرافیست و کارتونیست از کشورهای عراق، سوریه، عمان، مصر، کویت، قطر، امارات، قبرس، اسپانیا، آمریکا، آلمان، کره، ژاپن و … دعوت به عمل آمد که با استقبال خوبی روبه رو شد.
وی اظهار داشت: این جشنواره تابحال توانسته ۶ دوره خویش را در زمینه کارتون، پوستر و عکس در گستره بین المللی با حضور داوران برجسته جهانی برگزار کند؛ چهار دوره اول در زمینه کارتون برگزار گردید. اعضای شورای سیاستگذاری با عنایت به استقبال مخاطبان به این نتیجه رسیدند که علاوه بر کاریکاتور، رشته های عکاسی و پوستر را هم به جشنواره اضافه کنند. بنابراین در دوره پنجم و ششم جشنواره، بخش عکس و پوستر هم به آن افزوده شد.
این عکاس خبری افزود: در واقع از دوره پنجم جشنواره بود که برای آثار رسیده ۱۵ داور از کشورهای مختلف، داوری انتخاب آثار را عهده داری می کردند. یعنی در هر رشته، ۵ نفر داوری آثار را انجام دادند. علاوه بر آن، یک نفر بعنوان دبیر جشنواره در هر بخش، برنامه ریزی و پیگیری کارها را به عهده داشت.
وی در رابطه با دلایل شکل نگرفتن جشنواره در دوره هفتم اظهار داشت: با وجود این که شورای سیاستگذاری داخلی و خارجی جشنواره مبحث «غزه» را مد نظر داشتند، پوستر جشنواره طراحی شد و دبیران و داوران هم مشخص شدند. متاسفانه به دلیل همراهی نکردن برخی نهادها، این مورد به سر انجام نرسید. البته ناگفته نماند که پیش از این اتفاق، همان هفته اول که عملیات «طوفان الاقصی» انجام شد، محسن سلیمانی رئیس موزه امام علی (ع) از ما خواستند تا به صورت مشترک، نمایشگاه کاریکاتوری از آثار هنرمندانی که با موسسه آرتونیست همکاری دارند در موزه امام علی (ع) با مبحث «غزه» داشته باشیم که تقریبا ۲۸ کشور در این نمایشگاه شرکت داشتند.
یاراحمدی در ادامه در رابطه با فعالیت اخیر موسسه آرتونیست اظهار داشت: خوشبختانه به جهت اینکه موسسه آرتونیست با همیاری جدید سرمایه گذاران دولتی و مردمی جهت راه اندازی جشنواره فصلی هفتم در حالت سکون قرار نگیرد، در رشته های مختلف کاریکاتور، عکس و پوستر از هنرمندان کشور دعوت کردیم تا آثارشان را برای برگزاری نمایشگاه های مجازی در سایت آرتونیست ارسال نمایند. این فراخوان با مدیریت خوب بخش نمایشگاهی که علیرضا عطاریانی از عکاسان پیشکسوت کشور آنرا عهده دار است، در قسمت عکس توانست با استقبال خوبی از جانب عکاسان روبه رو شود. به صورتی که در هر نمایشگاه مجازی حدود ۷۵ فریم عکس از بین ۱۵ تا ۳۵ عکاس انتخاب و برای بارگزاری نمایشگاه مجازی آماده می نماییم.
وی اظهار داشت: می خواهیم در صورت پیدا کردن حامیان مالی در آینده ای نزدیک، علاوه بر نمایشگاه های مجازی، نمایشگاه فیزیکی را در گالری های معتبر در تهران و دیگر استانهای کشور به صورت دور چرخشی داشته باشیم. در همین راستا هم در زمان نمایش آثار در گالری، جلسات نقد و بررسی آثار انجام می پذیرد.
این کارشناس اقتصاد هنر هم اظهار داشت: متاسفانه اقتصاد هنر در کشور از آن مباحثی است که سال ها در بحث کلام باقی مانده است به همین دلیل، موسسه آرتونیست می خواهد در هر فصل، آثار برتر نمایشگاهی در رشته های مختلف هنری را برای فروش و احیا کردن اقتصاد هنر در کشور انتخاب و به مخاطبان و علاقه مندان به هنر معرفی نماید.
وی ضمن اشاره به مباحث روز در جامعه و مناسبت ها و تأثیر آنها بر فعالیتهای آرتونیست، خاطرنشان کرد: در ایام اخیر با عنایت به مناسبت ها و حوادثی که رخ داد، ما هم در سایت آرتونیست، آثاری از هنرمندان دریافت کردیم تا به صورت مجازی به نمایش بگذاریم. تازه ترین نمایشگاه مجازی، آثار ۲۵ عکاس خبری روزنامه ها و خبرگزاری ها است که مراسم وداع مردم با شهید جمهور آقای رئیسی و دیگر همراهانشان را به تصویر کشیده اند. در این مجموعه نمایشگاهی تلاش کردیم از تصاویری که در رسانه ها انتشار یافت، از هر عکاس ۲ فریم روی سایت قرار دهیم تا این آثار بیشتر دیده شوند.
یاراحمدی در انتها بیان نمود: موسسه فرهنگی آرتونیست علاوه بر موارد مورد اشاره، روی آموزش پیوست رسانه ای و فرهنگ و هنر در فضای مجازی، با همکاری مراکز مختلف تلاش می کند دوره های آموزشی خویش را با اعطای مدارک معتبر برگزار کند.
داوود یاراحمدی هنرمند گرافیست، نقاش، عکاس، مستندساز و مدیر موسسه فرهنگی هنری آرتونیست است که بعنوان مدرس دانشگاه در زمینه هنر و رسانه فعالیت دارد. وی علاوه بر مدیریت هنری، عضو شورای سیاست گذاری، سردبیری نشریات مختلف مکتوب و مجازی از سال ۱۳۷۲ تابحال بوده است و همینطور راه اندازی و مدیر مسئولی اولین رسانه اختصاصی هنر کشور (آرتنا) را طول سالهای ۹۰ تا ۹۴ در کارنامه فرهنگی خود دارد. یاراحمدی همچنین، علاوه بر دریافت بیشتر از ۴۵ جایزه ملی و بین المللی، داوری و دبیری بیشتر از ۳۰ جشنواره ملی و بین المللی را طی سالهای فعالیت هنر خود در کارنامه دارد.

منبع: