اعلام جزییاتی از بیمه تامین اجتماعی اصحاب فرهنگ و هنر در سال 1403

اعلام جزییاتی از بیمه تامین اجتماعی اصحاب فرهنگ و هنر در سال 1403

پیلانو: مدیرعامل صندوق هنر با بیان خبر معرفی 61 هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر به سازمان تامین اجتماعی از برنامه ریزی برای برخورداری هنرمندان فاقد بیمه در عرصه مزایای بیمه تامین اجتماعی آگاهی داد.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، سید مجید پوراحمدی برخورداری از بیمه پایه تامین اجتماعی را یکی از با اهمیت ترین خواسته های اهالی فرهنگ و هنر عنوان نمود و اضافه کرد: صندوق اعتباری هنر طی این سال ها با بهره بردن از ظرفیتهای موجود نسبت به ارائه خدمات بیمه تامین اجتماعی به واجدین شرایط در سراسر کشور اقدام نموده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۶۱ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآن و عترت از طرف صندوق به سازمان تامین اجتماعی عرضه شدند که بیشترین تعداد بیمه شدگان به ترتیب به رشته های موسیقی، تجسمی، نمایشی و قرآن و عترت مربوط می شود.
پوراحمدی درباره ی نسبت سنی جمعیت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی صندوق هنر اظهار داشت: ۶۸ درصد بیمه شدگان کمتر از ۴۴ سال و ۳۱ درصد بین ۴۵ تا ۶۴ سال قرار دارند. کمتر از یک درصد بیمه شدگان بالای ۶۴ سال هستند. همین طور ۶۲ درصد بیمه شدگان مرد و ۳۸ درصد زن هستند. این در حالیست که نزدیک به ۷ هزار نفر از اعضای صندوق در سال ۱۴۰۲ به سازمان تامین اجتماعی معرفی و تعداد بیمه شدگان صندوق با رشد ۱۲ درصدی به ۶۱ هزار نفر رسید.
مشاور وزیر فرهنگ با اشاره به اختصاص یارانه به خدمات بیمه تامین اجتماعی صندوق هنر اشاره کرد: تلاش می نماییم با اختصاص یارانه و تسهیل فرآیند، تمامی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که فاقد بیمه هستند بتوانند به سهولت از مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: صندوق به طور متوسط ۶۰ درصد از حق بیمه تامین اجتماعی سهم اعضا را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کند که در سال ۱۴۰۳ ماهیانه ۷۱۷ هزار تومان به ازای هر بیمه شده به عنوان سهم پرداختی صندوق هنر به سازمان تامین اجتماعی پرداخت و پیش بینی می شود سهم پرداختی صندوق به سازمان تامین اجتماعی برای اعضای بیمه شده در سال ۱۴۰۳ بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان باشد.
پوراحمدی با اشاره به نرخ های بیمه تامین اجتماعی صندوق هنر اظهار داشت: بیمه اعضای صندوق هنر ذیل بیمه حرف و مشاغل آزاد سازمان تامین اجتماعی تعریف می شود و بیمه شدگان برمبنای نیاز و به اختیار خود یکی از نرخ های ۱۴ یا ۱۸ درصدی را انتخاب می کنند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگر سخنان خود به سهم پرداختی بیمه شدگان اشاره و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۳ مبلغ ماهیانه حق بیمه تامین اجتماعی (سهم فرد) در نرخ ۱۴ درصد ۲۸۶ هزار و ۶۴۷ تومان و ۱۸ درصد ۵۷۳ هزار و ۲۹۵ تومان از طرف سازمان تامین اجتماعی در ماه های ۳۰ روزه تعیین شده است.
رئیس هیات مدیره صندوق اعتباری هنر درباب شرایط سنی برخورداری از خدمات بیمه تامین اجتماعی صندوق اعتباری هنر اظهار داشت: شرایط سنی متقاضیان این بیمه برای درخواست و عقد قرارداد حداقل ۱۸ و حداکثر ۵۰ سال است. افراد بالای ۵۰ سال سن باید دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی به میزان برابر مدت مازاد حداکثر سنی باشند.
به گفته وی افرادی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند از اعمال شرط سنی معاف هستند.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه سخنان خود با اشاره به تسریع در معرفی متقاضیان به سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: قبل از این معرفی افراد بصورت شش ماهه و سه ماهه انجام می گرفت. طی پیگیری و توافق با سازمان تامین اجتماعی جهت کاهش مدت زمان انتظار برای برقراری بیمه، اکنون معرفی افراد در کوتاهترین زمان ممکن یعنی بصورت ماهانه به انجام می رسد.
پوراحمدی در آخر با اشاره به اضافه شدن بیمه توافقی ۲۷ درصد به سایر نرخ های مصوب، اظهار داشت: برمبنای توافق به عمل آمده، قرار شد با مهیاشدن زیر ساخت های فنی سازمان تامین اجتماعی به زودی این نرخ در دسترس اعضای واجد شرایط قرار گیرد.

منبع: