در اختتامیه دهمین دوره هفته هنر انقلاب؛ مسعود نجابتی چهره سال هنر انقلاب شد

در اختتامیه دهمین دوره هفته هنر انقلاب؛ مسعود نجابتی چهره سال هنر انقلاب شد

پیلانو: آیین گرامیداشت و اختتامیه دهمین دوره هفته هنر انقلاب اسلامی و معرفی چهره سال 1402 هنر انقلاب اسلامی با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی اجرا شد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، آئین گرامیداشت و اختتامیه دهمین دوره هفته هنر انقلاب اسلامی و معرفی «چهره سال ۱۴۰۲ هنر انقلاب اسلامی» شامگاه روز چهارشنبه ۲۹ فروردین با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی و … اجرا شد.
حجت الاسلام حریزاوی قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، محمدمهدی رحمتی مدیر عامل خبرگزاری مهر، محسن نفر، میلاد عرفانپور، مسعود نجابتی، راضیه تجار و … همچون میهمانان ویژه این مراسم بودند.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن بر عهده رسالت بوذری است بعد از پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت کلام الله مجید تیزر مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
محمدرضا باقری مدیرعامل مجموعه سوره مهر و دبیر اجرائی هفته هنر انقلاب در آغاز این مراسم ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این دوره اظهار داشت: بیش از هزار نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه طی نظرسنجی که توسط مراکز حوزه هنری انجام شد، نامزدهای چهره هنر انقلاب را انتخاب کردند و در نهایت ۹۶ نفر انتخاب شدند. بعد از آن کار به هیات انتخاب واگذار شد و پس از طی این فرآیند که در برگیرنده جلسات مختلفی بود در نهایت ۵ نفر به عنوان نامزد دریافت جایزه چهره هنر انقلاب عرضه شدند و امروز هم چهره هنر انقلاب خدمت شما عزیزان معرفی می شود.
وی اضافه کرد: ما امسال چهره بین المللی هنر انقلاب هم داریم که امروز در فواصل زمانی مختلف خدمت شما عزیزان معرفی می شود. این در شرایطی است که در طول برنامه امشب مراسم قدردانی دیگری هم داریم که خدمت شما عزیزان معرفی خواهد شد.
پس از صحبت های باقری و پخش تصاویری از هنرمندان پیشگام هنر انقلاب یاد و خاطره هنرمندان درگذشته حوزه هنری انقلاب اسلامی گرامی داشته شد.
«بچه زرنگ» بالاترین رویداد هنر انقلاب شد
در ادامه برنامه هم با حضور حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نوبت به معرفی بالاترین رویداد هنر انقلاب رسید که در این بخش انیمیشن «بچه زرنگ» به تهیه کنندگی حامد جعفری به عنوان پروژه برگزیده معرفی گردید.
حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: اینجا سرزمینی است که مردمانش اهل قیام و جهاد هستند و چه خوب که برخی از هنرمندان بهادار ما با این قیام و مجاهدت وجه همت خودرا پیش روی مخاطبان قرار داده اند. انسان های مجاهدی که تلاطم ها و آتش وجودی خودرا در قاب هنر روایت کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن ارائه توضیحاتی درباره ی پیشینه فعالیت هنرمندان انقلاب در حوزه های مختلف بیان کرد: اینها جلوه و هنرمندان مردمی هستند که در مکتب حضرت روح الله فقط راوی فتح و ظفر نیستند آنها خود با این حقایق نسبت دارند و هنرمندانه و ستودنی حق همه مردم و حق طلبی را روایت می کنند.
رییس سازمان تبلیغات اسلامی در آخر صحبت های خود از همه هنرمندان فعال در حوزه هنر انقلاب تشکر و تقدیر کرد.
پس از صحبت های حجت الاسلام قمی از آریستیداستبان آرناندس گررو معروف به آرس هنرمند کوبایی شاخص عرصه کاریکاتور به پاس کوشش های وی در ارائه آثار هنری در عرصه محور مقاومت در حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی قدردانی به عمل آمد.
جایزه هنر انقلاب را بصورت بین المللی تعریف کردیم
محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی بعد از اجرای این بخش ضمن تقدیر از همه دست اندرکاران برگزاری هفته هنر انقلاب و گرامیداشت یاد و خاطره رزمندگان جبهه مقاومت برای آزادی قدس شریف، توضیخ داد: گمان ما بر این است که چهره هنر انقلاب اسلامی باید در یک پروسه نخبگانی با مشارکت نخبگان فرهنگ و هنر انقلاب انتخاب گردد و تلاش ما این بوده که این پروسه به درست ترین شکل ممکن صورت گیرد.
وی اضافه کرد: در نحوه انتخاب چهره هنر انقلاب تغییراتی انجام شده بود که قبل از این در عرصه رسانه به اطلاع اهالی فرهنگ و هنر رسید و من خواهش می کنم تا در این پروسه با نقد خود کمک کنید تا به سمت تعالی در شیوه انتخاب حرکت نماییم. این سنت حسنه باید مایه رشد فرهنگ و هنر ایران اسلامی و هنر انقلاب باشد و فکر می کنم با نگاه شما عزیزان چه بصورت غیر عمومی و چه بصورت عمومی در رسانه ها این آیین را ارتقا دهیم.

وی اضافه کرد: گمان ما بر این است که حضور اهالی فرهنگ و هنر است که می تواند امتداد مبارک این اتفاق را رقم بزند. البته علاوه بر پروسه تغییری که به وجود آمده است امسال توفیق این را داشتیم که دامنه بین المللی هنر انقلاب را هم تعریف نماییم. چونکه معتقدیم انقلاب اسلامی و هنر انقلاب یک پدیده فطری است و فکر می نماییم هرکسی که اهل این معنا باشد می تواند فطرت پاک خودرا پیش روی معارف اسلامی قرار بدهد و می تواند منعکس کننده مفاهیم متجلی هنر انقلاب باشد. امسال فرصت بسیار خوبی برای ما بود که بتوانیم جایزه هنر انقلاب را بصورت بین المللی تعریف نماییم و امیدوار هستم در سالهای بعد ارتقا پیدا کند.
قدردانی از محمدرضا سرشار
قدردانی از محمدرضا سرشار نویسنده پیشکسوت ادبیات کشورمان در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی بخش دیگری از مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب را تشکیل می داد.
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی هم در این بخش از برنامه ضمن تبریک پیروزی اخیر جبهه مقاومت در سرزمین های اشغالی اظهار داشت: در این حال و هوا و روزهایی که به نام هنر انقلاب اسلامی نام گذاری شده یاد و خاطره شهید مرتضی آوینی را گرامی می داریم. امیدوار هستم بواسطه یاری خداوند نصرت اسلام و مسلمین با پیروزی کامل جبهه مقاومت و برافراشتن پرچم توحید در قدس عزیز سال آینده نماز وحدت را به امامت رهبر عزیزمان در مسجد الاقصی اقامه نماییم. این اتفاق به زودی رخ می دهد.

وی ضمن تقدیر از دست اندرکاران سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه هنری انقلاب اسلامی در برگزاری هفته هنر انقلاب اظهار داشت: فلسفه ایجاد حوزه هنری که شاید مهم ترین معمار آن رهبر فرزانه انقلاب اسلامی باشد ملهم از اندیشه انقلاب اسلامی بوده است و این نکته را بارها از طرف ایشان شنیدیم. امروز خوشحالیم که این سازمان با دستان توانمند مقام معظم رهبری به شجره طیبه ای مبدل شده که شاخه هایش همه مشتقات هنر انقلاب را زیر سایه خود قرار داده است و در آن هنرمندانی در شاخه های مختلف به اعتلا رسیدند.
هنرمندان متعهد به نهضت امام (ره) قله ها را فتح می کنند
وی اضافه کرد: امروز جمع پرتوانی از هنرمندان اصیل و موثر رشد کردند و فضای فرهنگی هنری در اختیار جریانی متعلق به هنر متعهد انقلاب اسلامی است. امروز با اهتمامی که وجود داشت با حضور چهره های شایسته این مسیر سخت همیشه شده است. هنر متعهدی که سال ها پیش توسط امام راحل ترسیم شد و امیدوار هستم به دست شما هنرمندان متعهد به نهضت امام (ره) قله ها فتح شود.
پس از صحبت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کلیپی از ادوار مختلف برگزاری هفته هنر انقلاب اسلامی و معرفی چهره های برگزیده این رویداد پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
مسعود نجابتی چهره هنر انقلاب در سال ۱۴۰۲ شد
بعد از پخش این کلیپ در حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی، محسن مومنی شریف نماینده هیات انتخاب دوره دهم و عبدالحمید قدیریان هنرمند پیشکسوت هنر انقلاب نامزدهای برگزیده چهره هنر انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۲ معرفی و هدایایی را دریافت نمودند.
بعد از برگزاری این بخش بود که مسعود نجابتی هنرمند پیشکسوت هنرهای تجسمی به عنوان هنرمند برگزیده دوره دهم و چهره هنر انقلاب معرفی گردید.

مسعود نجابتی پس از دریافت جایزه خود بیان کرد: خاطرم هست که در دوره دبستان همیشه در مدرسه ما را تشویق می کردند که برای ما بسیار دربرگیرنده خاطرات جذابی بود و حتما هم نسلان من این خاطرات مشترک را دارند. اما بزرگ تر شدیم فهمیدیم این جوایز را اهل منزل به مدیران مدرسه می دادند تا ما تشویق شویم.
جایزه ای که تقدیم به مردم مظلوم غزه شد
این هنرمند اظهار داشت: به هر حال من کارهای نکرده و کاستی های زیادی دارم که باید آنها را جبران کنم اما لازم می دانم مراتب تشکر خودم را از این که من را قابل دانستند، اعلام کنم. این هدیه را به نمایندگی شما به مردم مظلوم غزه تقدیم می کنم که چشم جهانیان را با مقاومت خود روشن کردند.

عبدالحمید قدیریان نیز در آخر مراسم اظهار داشت: ما نسل جوانی را در هنر انقلاب می بینیم که ثمره تلاش مسعود نجابتی هستند که خیلی باحیا و تلاش مثال زدنی کارهای بسیار ارزشمندی را انجام دادند و امیدوار هستم خداوند به او و هنر انقلاب برکت بدهد که بتوانیم بهره های بیشتری از او ببریم.
حوزه هنری از سال ۱۳۹۴ معرفی «چهره سال هنر انقلاب» را با مشارکت هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر در دستور کار خود قرار داده است. ضمن این که «تندیس انتظار» اثر استاد علی اصغر یوزباشی به عنوان نماد «چهره سال هنر انقلاب» شناخته و هرسال به هنرمند منتخب تقدیم شده است.
تاکنون چهره هایی همچون حمید حسام، ابراهیم حاتمی کیا، محمدمهدی سیار، عبدالحمید قدیریان و مجید مجیدی موفق به کسب این عنوان شده اند.
فرآیند انتخاب «چهره سال ۱۴۰۲ هنر انقلاب اسلامی» با یک نظرخواهی سراسری از مدیران فرهنگی، هنرمندان، فعالان فرهنگی و رسانه ای شروع و بعد از برگزاری این نظرسنجی که با جامعه آماری بیش از هزار نفر صورت گرفت، نام ۸۶ هنرمند به عنوان نامزدهای اولیه عنوان «چهره سال هنر انقلاب» مشخص و به «کمیته انتخاب نامزدهای نهایی چهره سال هنر انقلاب» ارائه شد.

این کمیته از میان گزینه های پیشنهادشده توسط اهالی فرهنگ و هنر، امیر بشیری نویسنده و کارگردان کنسرت نمایش «کلنل»، کمال تبریزی و علیرضا طالب زاده برای نویسندگی و کارگردانی مجموعه تلویزیونی «سرزمین مادری»، راضیه تجار برای انتشار رمان «یاس کبود» و تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «اسم تو مصطفاست»، افشین علاء برای نقش آفرینی مؤثر و بهنگام در سپهر شعر انقلاب اسلامی، مسعود نجابتی برای کارهای مؤثر در عرصه گرافیک همچون ترسیم دیوارنگاره «و فتح قریب» در مرز سرزمین های اشغالی را به عنوان «نامزدهای نهایی چهره سال ۱۴۰۲» هنر انقلاب معرفی نمود.

منبع: