در دیدار با مدیران وزارت ارشاد مطرح شد؛ امضای قریب الوقوع یک تفاهمنامه هنری میان ایران و تاجیکستان

در دیدار با مدیران وزارت ارشاد مطرح شد؛ امضای قریب الوقوع یک تفاهمنامه هنری میان ایران و تاجیکستان

به گزارش پیلانو، هیات فرهنگی و هنری کشور تاجیکستان دوشنبه هفتم اسفند ماه با مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل امور استان ها و مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی دیدار کردند.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، روز دوشنبه ۷ اسفند ماه، هیأت هنری از تاجیکستان شامل عالم جان صالح زاده رئیس ارکستر ملی تاجیکستان، نصرت الله محمدالله معاون رئیس ارکستر ملی تاجیکستان و محمدی مظفر معاون سفیر تاجیکستان در تهران با حضور در تالار وحدت با مدیران بنیاد رودکی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار که به میزبانی محمد اله ‎یاری فومنی مدیرعامل بنیاد رودکی برگزار شد، امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی رمضانی چابک مدیرکل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هم حضور داشتند.
در ابتدای این جلسه عالم جان صالح زاده رئیس ارکستر ملی تاجیکستان ضمن ارائه سابقه ای از فعالیت ارکستر ملی تاجیکستان اظهار داشت: از تاسیس ارکستر ملی در تاجیکستان پنج سال می گذرد و در سال ۲۰۱۹ نخستین کنسرت این ارکستر برگزار گردید. ارکستر ملی تاجیکستان ۱۲۵ نفر نوازنده دارد که هم اکنون ۸۵ نفر آنها فعالیت می نمایند.
وی اضافه کرد: ۲ اثر موسیقایی کشور تاجیکستان در لیست میراث یونسکو به ثبت رسیده است و امیدوارم تا این ارکستر بتواند در سال آینده در تهران و چند شهر دیگر ایران به اجرای برنامه بپردازد تا با ظرفیتهای موسیقی ایرانی بیشتر آشنا شده و نوازندگان ما بتوانند از مهارت و چیره دستی نوازندگان ایرانی بهره برده و تجربه ارزشمند ای به دست بیاورند.
محمدی مظفر معاون سفیر تاجیکستان ضمن اشاره به دستور رئیس جمهور این کشور در خصوص افزایش تعاملات فرهنگی هنری میان ۲ کشور و همینطور نقش سفارت تاجیکستان در تسهیل این امر، هدف از این سفر را آشنایی با امکانات و فضاهای فرهنگی و هنری کشور ایران و همینطور رایزنی برای فعالیتهای دوجانبه میان ۲ کشور عنوان نمود.
در ادامه مهدی رمضانی چابک مدیرکل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با استقبال از حضور این هیات در ایران، ضمن ابراز آمادگی برای میزبانی از فعالیتهای هنری تاجیکستان در شهر های مختلف، پیشنهاداتی را در جهت افزایش کیفیت این حضور ارائه داد و اظهار داشت: امیدواریم این تعامل فرهنگی در تحکیم روابط ۲ کشور اثر داشته باشد و شاهد اتفاقات بهتری باشیم. ارکستر سمفونیک تهران پیشینه و ظرفیتی دارد که به ارتقای سطح ارکستر تاجیکستان کمک می نماید.
وی همینطور ضمن اشاره به زیرساخت های موجود در استان ها اعلام آمادگی کرد تا این ظرفیت ها در اختیار ارکستر تاجیکستان قرار بگیرد.
امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی هم ضمن اشاره به اشتراکات ادبی، ماهیتی و موسیقایی فرهنگ ایران و تاجیکستان اظهار داشت: آن چیزی که برای مخاطب ایرانی و تاجیکی حایز اهمیت است، اشتراکات زبانی ۲ کشور است، ایده ادغام ارکسترهای ۲ کشور و اجرای موسیقی با استفاده از شعر و کلام می تواند در تعمیق پیوند موسیقی ایران و تاجیکستان موثر باشد.
در ادامه محمد اله یاری فومنی مدیرعامل بنیاد رودکی هم ضمن تسلیت درگذشت دولتمند خالف، هنرمند فقید تاجیک اظهار داشت: فقدان ایشان برای موسیقی فارسی ضایعه ای جبران ناپذیر است.
اله یاری فومنی همینطور ضمن اشاره به اجرای پیشین خالف در ایران، این اتفاق را در جهت تعاملات فرهنگی ۲ کشور خواند و آمادگی این بنیاد را در جهت افزایش این تعاملات و صورت گرفتن فعالیتهای مشترک اعلام نمود.
وی اضافه کرد: بنیاد رودکی این آمادگی را دارد تا در جهت سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری لازم را در اجرای ارکستر ملی تاجیکستان در ایران و همینطور اجرای ارکسترهای بنیاد رودکی در تاجیکستان انجام دهد و از این امر استقبال می کند.
در پایان مقرر شد تفاهمنامه ای مشترک میان وزارت فرهنگ تاجیکستان و بنیاد فرهنگی هنری رودکی تنظیم و با توافق طرفین به امضا برسد.
در حاشیه این دیدار، هیات تاجیکستانی از تمرین ارکستر موسیقی ملی ایران و فضاهای بنیاد رودکی همچون تالار وحدت، تالارهای رودکی، حافظ و فردوسی بازدید و با امکانات فنی این مجموعه ها آشنا شدند.

منبع: