طی روزهای اخیر منتشر شد؛ شنیدن ضبط های خصوصی استاد فقید در یک آلبوم موسیقی

طی روزهای اخیر منتشر شد؛ شنیدن ضبط های خصوصی استاد فقید در یک آلبوم موسیقی

به گزارش پیلانو، مجموعه صوتی درس هایی از داریوش صفوت برای سه تار برپایه ردیف های مرحوم ابوالحسن صبا عنوان یکی از تازه ترین آلبوم های انتشار یافته در بازار موسیقی است که به تازگی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، «درس هایی از داریوش صفوت برای سه تار» عنوان یکی از تازه ترین آلبوم های انتشار یافته در بازار موسیقی است که به همت نشر ماهور در دسترس مخاطبان و علاقه مندان موسیقی ایرانی قرار گرفته است.
در توضیحات تکمیلی این پروژه آمده است:
مجموعه حاضر شامل ضبط های خصوصی است که مرحوم داریوش صفوت طی چند سال سر کلاسش اجرا کرده است.
شیوه آموزش جلسات خصوصی معمولا بدینگونه بود که او بر مبنای برنامه تدریس هر جلسه، در کنار پرداختن به جزئیات و ظرایف هر قطعه، بخشی از جلسه را هم به ضبط قطعات اختصاص می داد.
اجرای این قطعات معمولا از روی نت و با تمپوی آهسته و گاهی همراه با توضیحات شفاهی بود.
بخش عمده ای از جلسات تدریس، به ردیف ابوالحسن صبا همچون ردیف سه تار، سنتور، و ویولن اختصاص یافته بود. البته به جز ردیف سه تار صبا، مرحوم صفوت، ردیف سنتور و برخی قطعات ردیف ویولن را برای اجرا روی سه تار تنظیم و تدریس می کرد.
بعد از حدود بیست سال، برخی شاگردان مجموعه ضبط های خویش را در اختیار خانواده او قرار دادند تا بعنوان یادگار ثبت و ضبط شود
داریوش صفوت استاد پیشکسوت موسیقی پس ازتحمل یک دوره بیماری، ۲۶ فروردین ماه سال ۱۳۹۲ در سن ۸۵ سالگی در شهر کرج دارفانی را وداع گفت.
صفوت از شاگردان ابوالحسن صبا بود و نزد وی به تحصیل موسیقی پرداخته بود.
این هنرمند هفتم آذر ماه سال ۱۳۰۷ در شیراز متولد شد و تحصیلات دانشگاهی خویش را در رشته حقوق دانشگاه تهران به پایان رسانده بود. وی به تکمیل هنر موسیقی نزد ابوالحسن صبا پرداخت و این ارتباط را به مدت ۱۰ سال و تا انتهای عمر صبا ادامه داد.
وی در اواخر سال ۱۳۳۹ برای تدریس در مرکز مطالعات موسیقی شرقی در انستیتو موزیکولوژی سوربن به فرانسه رفت و به موازات آن در رشته حقوق بین الملل دکترا دریافت کرد.