در تالار وحدت؛ تجسمی فجر به ایستگاه انتهایی رسید

در تالار وحدت؛ تجسمی فجر به ایستگاه انتهایی رسید

به گزارش پیلانو، شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامگاه پنج شنبه ۳ اسفند ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران هنری و هنرمندان تجسمی در تالار وحدت به پایان رسید.
به گزارش پیلانو به نقل از مهر، مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامگاه پنج شنبه ۳ اسفند ماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون هنری وزیر ارشاد، محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی و هنرمندان هنرهای تجسمی در تالار وحدت درحال برگزاری است. شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با رویکرد هنر نوآور، خلاق، وحدت بخش و امیدآفرین در تهران و سایر استانهای کشور برگزار گردید. اجرای این مراسم برعهده مژده لواسانی بود.
امیر عبدالحسینی دبیرکل شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در شروع مراسم خطاب به حاضران اظهار داشت: فجر را به نور وجودتان روشن و به عطر حضورتان گلشن کردید. رسم چنین است که از روند برگزاری جشنواره و روایت آماری و تعداد آثار و هنرمندان و بخش های مختلف جشنواره سخن بگویم اما با رخصت از شما این فرصت را به انتشار در رسانه ها واگذار و سخن را به تصویری از جشنواره شانزدهم معطوف می کنم؛ اول آنکه دفتر جشنواره با سرآغاز هنر نوآور خلاق وحدت بخش و امیدآفرین به همراهی استادان آراسته و با حضور هنرمندان شریف هنرهای تجسمی ایران گشوده شد، دفتری که برگ های سیمین و زرین آن به شایستگی ورق خورد و دستاوردهای درخشان هنرهای تجسمی معاصر را به نمایش گذاشت. نیاز جشنواره تجسمی فجر به فضای معتبر نمایشگاهی وی بیان نمود: فراوانی و عیار هنری آثار فجر شانزدهم در کنار مواردی همچون درخشش استان ها در قسمت تجسم هنر، پیوند جامعه دانشگاهی و جامعه حرفه ای، رویکرد کاربردی در دیوارنگاری شهری و طراحی فرهنگ محور، اهمیت حضور ناشران کتاب های تجسمی، توجه به جنبه های ترویجی این هنر با نمایش فیلمهای مستند تجسمی، معرفی آثار برتر از نگاه مخاطبان و فرازهای بسیار دیگری از این دست فجر شانزدهم را به جوانی خلاق و پرانرژی بدل کرد که آرزوهای درخشانی را برای روزگار ۲۰ سالگی اش در اندیشه دارد. عبدالحسینی اظهار داشت: تصویر دوم سخن را به اهمیت ارتقای فرهنگی و نگاه آینده پژوهانه در زمینه هنر اختصاص می دهم. استادان علوم ارتباطات گفته اند که کودکان پیام های زنده ای هستند که برای آیندگان می فرستیم؛ آیندگانی که هیچگاه آنها را نمی بینیم. این عبارت علاوه بر زیبایی و شاعرانگی در هنرهای تجسمی به تمامی درست و پرارزش است چون که عصاره اندیشه و خیال و ادراک آدمی در چارچوب این هنر به آیندگان می رسد. وی خاطرنشان کرد: این فرهنگ، فرهنگی است که از روزگار گذشته به امروز ما رسیده و از آن حکایت می کند که هنرهای تجسمی همواره تاریخ ساز، فرهنگ ساز و هویت ساز است. دبیرکل جشنواره بیان نمود: در این بین تردیدی نیست که جشنواره هنرهای تجسمی برای سالهای پیش رو در روزگار جوانی اش به فضای معتبر نمایشگاهی نیازمند است.
وی اظهار داشت: مهم ترین چالش در فجر شانزدهم را کمبود دیوار مفید و زیبنده می دانم. چنین جشنواره مهم و قابل توجهی با گستردگی و تعدد رشته های زیرمجموعه هنری این رویداد با نگاه توسعه محور و آینده نگر به نگارخانه ملی نیاز دارد. همان گونه که به فضل خدا و همت متولیان سالن های زیبنده ای برای آثار سینمایی نمایشی و موسیقی مهیاست، امید می رود در آینده ای نه چندان دور گسترده ترین رویداد هنری کشور در فضای نمایشگاهی درخور و شایسته ای به اجرا در آید و در پرورش هنرمندان مؤثر شود. در ادامه، پیام محمود سالاری پخش گردید. وی در این پیام تصویری اظهار داشت: توفیق یافتیم به اختتامیه جشنواره تجسمی برسیم که تجربیات ما را اضافه کرد. شاهد اتفاقی نو بودیم. حضور اساتید در جشنواره هنرهای تجسمی فجر، گستره فعالیت این جشنواره را افزایش داده بود. توجه به دیوارنگاره های شهری در دوره شانزدهم وی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در این جشنواره به ۲ بخش کاتبان وحی و کاتبان سوره حمد که برای نخستین بار در جشنواره حضور داشت هم اشاره نمود و اضافه کرد: در این دوره به دیوارنگاره های شهری که به آنها توجه کمتری شده بود هم بیشتر توجه شد. سالاری در انتها ضمن تشکر از دست اندرکاران جشنواره اظهار داشت: امیدوارم هنرمندان این عرصه روز به روز بیشتر بدرخشند و بمانند و بپایند.

محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی، رئیس شورای سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران هم در سخنانی اظهار داشت: جشنواره ای که گذشت اتفاق بزرگی بود. جشنواره تجسمی فجر اثبات کرد که حوزه هنرهای تجسمی بعنوان دارنده گسترده ترین اصیل ترین، نجیب ترین همراه ترین و خوش سابقه ترین جامعه هنری کشور می تواند یک دل و هم صدا دست به دست هم دهند و برای جشن ملی وحدت ایرانی ها چنین شکوهی بیافریند. اتفاق بسیار بزرگی است که ۲۲ دبیر ملی و بیشتر از ۶۰ داور ملی ۳۲ دبیر استانی و بیشتر از ۱۲ هزار اثر در سطح استانی و… در کنار یکدیگر جمع شدند و رویدادی متنوع شکل گرفت.
وی بیان نمود: در این جشنواره هر استان هم برای هنرمندان خود دارای نمایشگاه گردان خود، فضای بومی و افتخارات خود بود؛ این چنین بود که فجر شانزدهم در شرایطی که دشمنان ما هر آنچه در توان داشتند به میدان آوردند، اثبات کرد هنرمندان تجسمی دست در دست یکدیگر برای این مرز پرگهر در کنار یکدیگر ایستادند.
خراسانی زاده اظهار داشت: جامعه هنرهای تجسمی یک دریا ظرفیت است، اجازه دهید این ظرفیت را در جزئیات بیشتر از این تکرار نکنم اما از مقامات عالی رتبه این جمع، حضار و بینندگان می خواهم که بیایید کمک نماییم این عرصه هنری پر افتخار بهتر دیده شود و افکار عمومی هنرهای تجسمی را بشناسد. حیف است وقتی از مردم می پرسیم هنر تجسمی چیست فقط چند واژه را به یاد می آورند؛ هنرهای تجسمی یک دنیاست و پشتیبانی ما محدود بوده است. کمک کنید تا پرچم جمهوری اسلامی ایران را در رویداد های بین المللی برافراشته نماییم.
جای خالی ایران در دوسالانه ونیز
رییس شورای سیاستگذاری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ضمن اشاره به جای خالی ایران در دوسالانه هنرهای تجسمی ونیز بیان نمود: در دوسالانه ونیز جای ایران گاه خالی بوده است؛ مردم ما عادت دارند اگر در یک رویداد المپیک پرچم ایران را نبینند، گلایه می کنند اما کسی گلایه نمی کند که چرا فقط ۹ بار در دوسالانه های ونیز شرکت کردیم. ما باید هر سال آنجا باشیم و هنرمندان ما خویش را به دنیا برسانند و ایران را رویان کنند و بگویند ایران ما، ایران هنرمندان است. نگارخانه های ما هم نیازمند همراهی و حمایت بیشتر هستند. باید به این فکر نماییم که سرمایه گذاری در زمینه تجسمی که حتی می تواند بعنوان پشتوانه پول ملی تلقی شود باید در سبد فرهنگی خانواده ایرانی جا باز کند.

وی اضافه کرد: به همین دلیل نیاز داریم که فضاهای بهتری و دیوارهای بهتری برای میزبانی از کشورهای دیگر داشته باشیم. تا کی باید کشورهای دیگر رویدادها را برگزار کنند و ما هنوز در تهران یک دوسالانه بین المللی رسمی نداشته باشیم.
خراسانی زاده همینطور اظهار داشت: از روز شنبه که جشنواره های فجر در سال ۱۴۰۲ با این رویداد تمام می شود برای جشنواره هفدهم برنامه ریزی خواهیم کرد و آئین نامه بازبینی خواهد داشت. این جشنواره در کنار جشنواره های تجسمی جوانان و ان شاءالله جشنواره تجسمی نوجوانان و رویدادهای بین المللی باید مجموعه ای یکپارچه باشند.
خراسانی زاده در انتها خاطرنشان کرد: تشکر می کنم که در فضای ماده واحد شورایعالی انقلاب فرهنگی مسیری برای اکسپو فراهم گردید و حتما به آن رسیدگی خواهیم کرد.
پس از پخش کلیپ موسیقایی از فیلم سینمایی «قدمگاه» که آهنگسازی آن برعهده امیر عبدالحسینی و خوانندگی آن برعهده محمد معتمدی بود، برگزیدگان قسمتهایی از جشنواره به شرح زیر اعلام شدند.
معرفی بخشی از برگزیدگان تجسمی فجر شانزدهم
بخش طراحی فرهنگ محور:
طوبای زرین به سیدهادی امامی و فاطمه حامدی از اصفهان تعلق گرفت.
بخش ناشران کتاب های تخصصی:
طوبای زرین به انتشار کتاب آبان به مدیریت کاوه علی مردی اهدا شد.
بخش علمی (دانش هنرهای تجسمی):
ضمن قدردانی از ساناز باحجب قدسی و فاطمه پاکنژاد و علیرضا کریمی، طوبای زرین به پوریا طهماسبی اهدا شد.
بخش فیلمهای مستند تجسمی:
ضمن قدردانی از هادی آفریده، آبتین شمیلی از شیراز طوبای زرین را دریافت کرد.
نکوداشتی برای مفاخر هنرهای تجسمی
در ادامه، نوبت به نکوداشت مفاخر هنرهای تجسمی رسید و محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه محمود سالاری، محمد خراسانی زاده و امیر عبدالحسینی از مفاخر هنرهای تجسمی تجلیل کردند. بر این اساس نشان هنرهای تجسمی ایران به افشین شاهرودی، محمدحسین صلواتیان، بهرام عظیمی، منصور نام سن، مهدی حیدری، رضا برانگیز و محمدمهدی روحانی اهدا شد.

افشین شاهرودی هنرمند عکاس پیشکسوت در سخنانی اظهار داشت: آقای خراسانی زاده چشم انداز خوشایندی برای هنرهای تجسمی ترسیم کرد که خوشحال کننده است. بعنوان یک عکاس این نشان را در شرایطی گرفتم که عکاسی مستند اجتماعی شرایط دشواری دارد که سبب می شود خیلی از مسایل اجتماعی را فرصت نکنیم به تصویر بکشیم و این خوب نیست چون سبب می شود آینده از نظر حافظه تصویری نسبت به شرایط غنی نباشد که تحریف را در زیر دارد. هنرمندان دیگر رشته ها هم دشواری هایی دارند که امکان فعالیتهای صنفی برایشان فراهم نیست و این سبب کاهش تولیدات هنری می شود. اما امیدوارم با عنایت به این نکات شرایطی فراهم گردد تا هنر، شادابی را به جامعه تزریق کند.
در ادامه جایزه و طوبای زرین بخش «تجسم هنر» به سعید کریمی دبیر هنری استان فارس و پوریا جلالی مدیرکل ارشاد استان کرمانشاه اهدا شد.
در ادامه مراسم، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از تجلیل از مفاخر هنرهای تجسمی پشت تریبون حاضر شد و با تبریک ایام شعبانیه در سخنانی اظهار داشت: امیدواریم بزودی پرچم پر افتخار عدالت و آزادگی، نور و معنویت در همه دنیای امروز ما سایه بیندازد و شاهد شکل گیری جامعه زیبای مهدوی باشیم. خداراشاکرم که مجموعه جشنواره های فجر انقلاب اسلامی با این دوره از جشنواره به پایان رسید. همکاران من در قسمت های مختلف دوره متراکم و پرحجمی از رویدادهای فیلم، تئاتر و موسیقی را برگزار کردند.
وی خاطرنشان کرد: آن انگیزه ای که همه ما را مصمم به این کار فشرده می کرد، خدمت صادقانه ای بود که به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه تقدیم می شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان نمود: انقلاب اسلامی به سبب ماهیت فرهنگی خود قله جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی خویش را در روزهای پیروزی انقلاب قرار داده است و هنرهای تجسمی در شاخه های مختلف خود باعث رونق سایر بخش های هنری است. همه بخش های هنری وابسته به درخشش در هر یک از رشته های هنرهای تجسمی است.
وی اظهار نمود: هیچ مجموعه رسانه ای، فرهنگی و هنری بی نیاز از هنرهای والای این بخش نیست. در سالهای اخیر با حضور عزیزان و دوستان خوب ما بنای حرکت جدیدی را در حوزه هنرهای تجسمی آغاز کردیم. با فعالیت شورای هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مصوبات آن اجرایی می شود، راه کوتاهی برای حل مشکلات و رسیدن به آرزو و آمال بوجود آمده است.
وعده وزیر ارشاد برای حضور در اکسپوی ژاپن
اسماعیلی به راه اندازی بازارهای هنرهای تجسمی مصوبه شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی اشاره نمود و اظهار داشت: امروز متوجه شدم که ابلاغیه آقای رئیس جمهور رسیده است که این مژده را خدمت همکارانم بدهم. ان شاءالله اکسپوی «ژاپن» را پیش رو داریم که با مصوبه هیات وزیران مدیریت محتوایی کار در وزارت فرهنگ مورد بررسی قرار گرفته و امیدواریم نقش و حضور هنرهای تجسمی را با شکوه تر از دوره های گذشته در این بازار جهانی هنر داشته باشیم. در مبحث دوسالانه ونیز هم دستوری را به همکاران دادم که دوستان خوب من حضور پررنگی را سال جاری در ونیز داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتها اظهار داشت: ما در وزارت فرهنگ هیچ محدودیتی در پشتیبانی از عزیزان خود در زمینه هنرهای تجسمی نداریم و نخواهیم داشت. من از همه همکاران خود در استان ها و اساتید بزرگوار، هنرمندان شاخص و پیشکسوت تشکر می کنم و برای همه آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.
در ادامه، بیانیه مشترک داوران در جشنواره تجسمی فجر هم به صورت یک ویدیو کلیپ پخش گردید.
معرفی قسمتی دیگر از برگزیدگان تجسمی فجر شانزدهم
در ادامه بخش دیگری از برگزیدگان جشنواره به شرح زیر اعلام شد:
بخش طراحی و نقاشی:
ضمن قدردانی از امیرمحمد مقدم از تهران و تقدیر ویژه هیات داوران از مجتبی حجازی از تهران، طوبای زرین به محمد جواد طاهرخانی از تهران تعلق گرفت.
بخش خوشنویسی:
در این بخش، ضمن قدردانی از فرامرز تیمور نژاد و حمید احمدی، ربابه زینالی و شقایق میری، طوبای زرین به مجید داستانی از قم تعلق گرفت.

بخش نگارگری:
طوبای زرین بخش نگارگری به ستاره قنبری از قزوین تعلق گرفت.
بخش مجسمه سازی:
طوبای زرین به حسین حسن شاهی از تهران اهدا شد.
بخش سرامیک و آبگینه هنری:
طوبای زرین به فاطمه پوریوسفی از تهران تعلق گرفت.
سپس با حضور محمدرضا شریف زاده، هاجر سلیمی، سعید محمودی، بهمن عبدی، صابر شیخ رضایی و سید محمد هاشمی قایم مقام و جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزیدگان بخش های دیگر به شرح زیر تجلیل شد.
بخش عکاسی:
ضمن قدردانی از کیومرث خوش صفت از بندر انزلی، طوبای زرین به محمد رضایی از ساری تعلق گرفت.
بخش کارتون و کاریکاتور:
ضمن قدردانی از علیرضا پاکدل از مشهد، علیرضا ذاکری از تهران برنده طوبای زرین بخش کاریکاتور شد.
در بخش طراحی گرافیک:
ضمن قدردانی از حامد مغروری از اصفهان، طوبای زرین به رسول حق جو از اهواز تعلق گرفت.
رسول حق جو بعد از دریافت جایزه اش اظهار داشت: به امید اینکه تمامی هنرها در ایران شغل محسوب شوند و هنرمند مجبور نباشد برای معاش به شغل های دیگری دست بزند که برای شان ساخته نشده اند.
بخش تصویرسازی:
ضمن قدردانی از سمیه محمدی از کرج، طوبای زرین به صدقه قائد امینی هارونی از مبارکه اهدا شد.

بخش هنر جدید:
طوبای زرین این بخش به امین محمدی چری از تهران تعلق گرفت.
برگزیده بخش قله ها:
در بخش بعدی، مجید پوراحمدی رئیس صندوق اعتباری هنر، شعیب حسینی مقدم، محمد زرویی نصرآباد و سمیه رمضان ماهی روی صحنه آمدند تا از برگزیدگان بخش موضوعی «قله ها» ی جشنواره تجسمی فجر تقدیر کنند.
طاهره شمسی از قم، کامیار صادقی از تهران، محمود بازدار از مشهد، حامد مرتضوی علوی از بجنورد، اکرم سادات میرتوانا از مشهد بعنوان تقدیرشدگان این بخش روی صحنه آمدند.
طوبای زرین بخش «قله ها» به مریم کمار از تهران اهدا شد.
مریم کمار در سخنانی اظهار داشت: از زحمات پشت صحنه جشنواره تشکر می کنم. این مجموعه حاصل سه سال تلاشم در چند استان کشور است و به تبع آنها لباس محلی پوشیدم و حضور پیدا کردم. دوست دارم این جا از شیرزنان ایرانی یاد کنم. من در دوره جنگ روایت ها و قصه ها را روایت می کنم. به پاس قسمتهایی که بر زمین افتادند، به پا خیزید و کف بزنید.
در ادامه مراسم، اعلام گردید که سازمان زیباسازی شهر تهران خرید امتیاز برای سه اثر برگزیده جشنواره تجسمی فجر را پذیرفته است که به شرح زیر اعلام شد:
۱. خرید امتیاز اجرای اثر از آرش نیک نژاد از اهواز
۲. خرید امتیاز اثر از سمیه صادقی از ملایر
۳. خرید امتیاز اثر سید محمدرضا موسوی از قم
این سه اثر از جانب سازمان زیباسازی شهر تهران خریداری شده و به نمایش درخواهد آمد.

جایزه انجمن هنرهای انقلاب و دفاع مقدس هم به سید علی میرفتاح از تهران اعطا شد.
سپس جایزه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به شرح زیر اعلام شد:
در این بخش، ضمن قدردانی از علیرضا پوراکبری و موسسه فرهنگی و هنری «نام هنر» جایزه به فاطمه عابدینی و عبدالحمید قدیریان از تهران اهدا شد.
در ادامه مراسم پایانی شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر، از خبرنگار فعال جشنواره، نعیمه صفری تبار از خبرگزاری فارس تقدیر گردید.
در پایان، اعلام گردید که در قسمت بهترین اثر از نگاه مخاطب پنج اثر بیشترین آرا را کسب کردند.
رای پنجم؛ محسن کابلی از گرگان
رای چهارم؛ فرشچیان مقدم از تهران
رای سوم؛ محمدامین اوجی و مریم صفایی از بوشهر
رای دوم؛ امیرحسین میرابی
رای اول؛ سید کمال الدین رفیعی از تهران

منبع: