هنرهای تجسمی در هفته ای كه گذشت؛ درخشش نوجوانان ایرانی در خارج

هنرهای تجسمی در هفته ای كه گذشت؛ درخشش نوجوانان ایرانی در خارج

پیلانو: جلسه شورای هنرِ شورای عالی انقلاب فرهنگی، معرفی دبیران چند بخش جشنواره تجسمی فجر، درخشش نوجوانان در خارج و افتتاحیه کارستان بهارستان همچون اتفاقات هنرهای تجسمی در هفته ای که گذشت بود.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، هنرهای تجسمی یکی از عرصه های هنری در کشورمان است که نسبت به دیگر هنرها امکان بروز و واکنش سریع به اتفاق ها را دارد اما عموماً نسبت به دیگر هنرها همچون سینما و موسیقی، مهجور واقع می شود. در گزارش پیش رو درصدد هستیم تا گوشه ای از این مهجور بودن را جبران نماییم.
هرچند جمعه ها روز تعطیل به حساب می آید اما در این روز، نمایشگاه های هنرهای تجسمی شروع به کار می کنند و هنرمندان تجسمی شامل نقاشان، مجسمه ‎سازان، عکاسان، تصویرسازان، گرافیست ها، خوشنویسان و … تلاش ها و فعالیتهای اخیر خویش را در چارچوب یک نمایشگاه هنری به منصه ظهور می گذارند. «آدینه» روز نانوشته نخستین بر نمایشگاه های هنری است و البته که به علت تعطیل بودن اغلب مشاغل، فرصتی مغتنم برای تماشای این آثار هنری توسط اقشار مختلف مردم را فراهم می آورد. بر این اساس، در سلسله گزارش های «هنرهای تجسمی در هفته ای که گذشت» نگاهی به اتفاقات هنرهای تجسمی هفته و همینطور برخی نمایشگاه ها خواهیم داشت.
در هفته ای که گذشت علاوه بر این که نمایشگاه های هنری در گالری های پایتخت برقرار بودند، اتفاقاتی نظیر جلسه شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ مصوبات جدید، معرفی دبیران قسمتهایی از شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، تمدید نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آمریکای لاتین»، افتتاحیه فاز نخست «کارستان بهارستان»، فوت یک نقاش پیشکسوت و افتتاح نمایشگاه کتاب های هنر بمناسبت هفته کتاب را شاهد بودیم. همینطور مجمع عمومی عادی سالانه انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران پنجشنبه دوم آذر در خانه هنرمندان ایران برگزار شد تا نتیجه این مجمع، برگزاری انتخابات هیأت مدیره و بازرسان انجمن باشد و اعضای مجمع، هیأت مدیره جدید را برای مدت ۲ سال و بازرسان را برای یک سال آینده انتخاب خواهند کرد.
در روز ابتدایی هفته ای که گذشت، مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب های تخصصی آموزش هنر شنبه ۲۷ آبان ماه با حضور محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدحسین اسماعیلی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و آموزش هنر، محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران و تعدادی از ناشران، مدیران هنرستان های هنرهای زیبا و آموزشگاه های آزاد هنری و علاقه مندان به رشته هنر در طبقه دوم تالار وحدت برگزار گردید.
اولین نمایشگاه کتاب های تخصصی آموزش هنر (نکته) با حضور ۱۲ ناشر فعال در این حوزه و به همت اداره کل دفتر برنامه ریزی و آموزش هنر معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با به نمایش گذاشتن ۱۲ هزار عنوان کتاب راه اندازی شد تا بابی تازه برای برگزاری نمایشگاه های تخصصی کتاب در زمینه های متعدد باشد. این نمایشگاه تا اول آذر ماه یعنی روز پایانی هفته کتاب برقرار بود.
معرفی تعدادی دیگر از دبیران «تجسمی فجر»
سعید فلاح فر، محمد زرویی نصرآباد، سید شهاب الدین شکیبا و ایرج نعیمایی با حکم دبیرکل شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بعنوان دبیران بخش های «تجسم هنر»، «طراحی فرهنگ محور» و «دیوارنگاری شهری» و همینطور بخش «کاتبان سوره حمد» این رویداد معرفی گشتند.
بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره، بخش «تجسم هنر» در برگیرنده نمایشگاه منتخبی از آثار هنرمندان ساکن استانهای متعدد کشور به منظور ارائه تازه ترین دستاوردهای هنرهای تجسمی در هر استان است. این بخش به شیوه های نمایشگاه گردانی و بهره مندی از ظرفیتهای خلاقانه و نوآورانه در هنرهای تجسمی توجه دارد. بخش «طراحی فرهنگ محور» هم به شناسایی و بهره مندی از ظرفیت خلاقانه و نوآورانه طراحان فرهنگ محور به منظور بروز و ظهور ظرفیتهای فکری و هنری جامعه طراحان معاصر ایران با رویکرد بازارپردازی (merchandising) می پردازد و پشتیبانی از تولید طرح های برگزیده بر مبنای شرایط و قواعد اعلام شده را مدنظر قرار خواهد داد. همچنین، بخش «دیوارنگاری شهری» به طراحی و اجرای دیوارهای شهری اختصاص دارد و باز اجرای نقاشی های پیشکسوتان هنری در ابعاد بزرگ روی دیوار و همینطور کارهای پیمانکاران و گروههای اجرایی را شامل نمی گردد. در این بخش آثار اجرا شده بر دیوارهای شهر تهران طی سه سال گذشته، معرفی و به معرض نمایش گذاشته می شود.
بخش «کاتبان سوره حمد» یکی از قسمتهایی است که در دوره شانزدهم به ساختار جشنواره هنرهای تجسمی فجر اضافه شده است. نگارش و کتابت سوره حمد، یکی از مراتب عالی در هنر خوشنویسی به شمار می آید که از روزگار کهن تا دوره معاصر جریان دارد. از یک سو قرآن کریم با سوره حمد گشوده شده و از منظری دیگر، این سوره در عبادت روزانه مسلمانان تکرار می شود. اهمیت سوره حمد (هم از منظر قرآنی و هم از نگاه هنری) به اندازه ای است که برگزاری نمایشگاهی مشتمل بر ۱۱۴ سوره حمد، از قدمای خوشنویس تا استادان صاحب نام معاصر و انتشار کتاب نفیس آن به صورت مستقل، از منظر هویت ملی، عیار هنری و نگاه تاریخی، گامی ضروری به نظر برسد.
آخرین مهلت ثبت نام در شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، روز شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ تعیین شده است.
حضور هنرهای تجسمی ایران در جهان
یکی از اتفاقات خوب در همه عرصه های هنری، حضور هنرمندان در نمایشگاه ها و جشنواره های بین الملل و همینطور دریافت جوایز در این حوزه می باشد. در هفته ای که گذشت، ۲ هنرمند نقاش نوجوان با نامهای النا سادات کزازی و درسا همیانی در بیست و هفتمین مسابقه هنری کارت پستال شینهان کره جنوبی موفق به کسب مقام چهارم جهانی و شایسته قدردانی شدند.
موضوع مسابقه هنری کارت پستال شینهان کره جنوبی، «خودت را بکش – بگذار دنیا تو را بشناسد» بود که در رده سنی ۴ تا ۱۸ سال برگزار گردید.
همچنین، در رویدادی دیگر، ۱۱ هنرمند ایرانی در بینال هنرهای دیجیتال (هنر گلیچ) در اسپانیا حضور دارند که آثار حاضر در این بینال به صورت آنلاین از ۱۰ آبان تا ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۲ مصادف با اول نوامبر ۲۰۲۳ تا اول مارچ ۲۰۲۴ برای علاقه مندان به هنرهای دیجیتال در دسترس می باشد.
پروژه مستقل هنری «پلتفرم ۱۰۱» با آثاری از ۱۱ هنرمند ایرانی و کیوریتوری محمدعلی فاموری در بینال هنرهای دیجیتال در اسپانیا حضور دارد. ۱۱ هنرمند دیجیتال ایرانی متشکل از آرزو رمضانی، آرش معصوم، الناز محمدی، ملیسا ولی پور، محمد عبدالله زاده، محمدعلی فاموری، نیلوفر بنی اسدی، پریسا پاک ضمیر، رضا فاموری، صادق مجلسی و یاسمین اصغری زاده و طراحان صدایی چون فربد حامدی، کامران متقی، بابک سپنتا، احسان مسعودیان و وامغ تهرانی هستند.
تمدید نمایشگاه موزه هنرهای معاصر تهران
نمایشگاه آثار کارتون و کاریکاتور هنرمندان «آمریکای لاتین» که از روز ۱۱ آبان ماه در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شده است به علت استقبال علاقه مندان، تا انتهای روز ۳ دیماه سالجاری تمدید گردید.
در نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آمریکای لاتین» نزدیک به ۴۰۰ اثر از هنرمندان ۱۵ کشور همچون آرژانتین، اکوادور، هندوراس، مکزیک، کوبا، شیلی، کاستاریکا، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، پرو، اروگوئه، ونزوئلا، نیکاراگوئه، برزیل و گواتمالا به نمایش درآمده است. خبرگزاری مهر در چارچوب یک گزارش، به مرور آثار هنرمندان آمریکای لاتینی که در ایران حضور داشتند، پرداخته است که با عنوان «تیغ دو دم کاریکاتور برای مخاطب / آثاری که مرزها را از بین می برند» قابل خواندن است.
اعطای طرح «ایران فرهنگ» شورای هنر
جلسه شورای هنر شورایعالی انقلاب فرهنگی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای هنر و اعضای شورای هنر بامداد دوشنبه ۲۹ آبان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد که بر مبنای آن، طرح نشان «ایران فرهنگ» بعنوان طراحی و استقرار نظام ارزیابی و رتبه بندی محصولات فرهنگی و هنری ارائه شد و بعد از بیان نظرات اعضا مورد تصویب قرار گرفت و مقرر شد با تعیین شورای سیاستگذاری، آئین نامه این طرح تدوین شود.
طرح نشان «ایران فرهنگ» با ارزیابی آثار فرهنگی مبتنی بر معیارهای فرهنگی و هنری ایرانی اسلامی برای ایجاد زمینه انتخاب و خرید آگاهانه محصولات فرهنگی و هنری بعنوان حق مصرف کننده و مخاطب تدوین شده است و می تواند برای انتخاب محصولات فرهنگی به افراد جامعه کمک نماید.
همچنین، در این نشست به پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان رئیس شورای هنر و تصویب اعضای شورا، محمدحسین ایمانی خوشخو باردیگر بعنوان دبیر شورای هنر انتخاب گردید.
«کارستان بهارستان» بزرگ ترین پردیس نوآوری فرهنگ و هنر افتتاح شد
فاز اول بزرگ ترین پردیس نوآوری فرهنگ و هنر کشور با عنوان «کارستان بهارستان» روز سه شنبه ۳۰ آبان ماه با حضور حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری راه اندازی شد.
«کارستان بهارستان» که در محله بهارستان تهران قرار دارد، با حدود ۴ هزار و ۸۰۰ مترمربع فضای کار اشتراکی و اختصاصی و امکان میزبانی هم زمان بیشتر از ۴۰۰ نفر، مجهز به زیرساخت های عمومی و تخصصی مناسب همچون فضای استقرار نوآوران، کارگاه ساخت و تولید، استودیو پخش زنده، استودیو کروماکی، پلاتو، گالری و سالن سینما جهت تولید محصول یا ارائه خدمات نوآورانه برای فعالان فرهنگ، هنر و رسانه است.
این مجموعه با تمرکز بر میزبانی و ارائه خدمت به افراد و گروههای فعال در زیست بوم «کودک و نوجوان» در صدد تقویت جریان نوآوری فرهنگی کشور است.
درگذشت یک نقاش قدیمی
در هفته ای که گذشت، متاسفانه خبر رسید که منوچهر صفرزاده هنرمند نقاش پیشکسوت که با نام مش صفر شناخته شده بود، در سن ۸۰ سالگی دارفانی را وداع گفت. پیکر این هنرمند مقرر است روز یکشنبه ۵ آذر ماه ساعت ۱۰: ۳۰ در خانه هنرمندان ایران تشییع شود.

منبع: