با تركیبی از سازهای ایرانی و جهانی؛ چالشی که در برج آزادی تماشایی شد

با تركیبی از سازهای ایرانی و جهانی؛ چالشی که در برج آزادی تماشایی شد

به گزارش پیلانو، ارکستر شَرَر به رهبری علیرضا حاج علی شیر در تازه ترین کنسرت خود که به میزبانی برج آزادی تهران پیش روی مخاطبان قرار گرفت، قطعاتی از موسیقی ایرانی و موسیقی کردی را اجرا کرد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، تازه ترین کنسرت ارکستر «شرر» به رهبری علیرضا حاج علی شیر و خوانندگی حمید دهقان و مجتبی قبادی در چارچوب مجموعه ای از سازهای ایرانی و کلاسیک به میزبانی برج آزادی تهران پیش روی مخاطبان و علاقه مندان قرار گرفت.
علیرضا حاج علی شیر در رابطه با انگیزه های خود برای برگزاری این کنسرت که توسط موسسه «فروغ فلق» پیش روی مخاطبان گرفت، توضیح داد: از زمان تشکیل این ارکستر تا به امروز همواره دغدغه بر اجرای قطعات اصیل ایرانی و موسیقی محلی ایران زمین بخصوص موسیقی کردی داشتم و با این که تنظیم این نوع قطعات برای ارکستر و اجرای آنها به شیوه ارکسترال برای استفاده زیاد از ربع پرده ها و گردش های موسیقی مقامی خیلی سخت بوده است، اما تلاش کردم خودم را به چالش بکشم تا تجربه های جدیدی خلق کنم. ازاین رو کنسرت گروه ما در برج آزادی تهران نمادی از این تجربه است که برای من هم پرارزش و هم نوستالژیک است چون نزدیک به ۱۰ سال پیش نخستین کنسرت رسمی گروه ما در این سالن برگزار گردید. ازاین رو بازگشت به این صحنه پرارزش حس خوبی را برایم تداعی می کند.
«رقص دایره» به آهنگسازی حشمت سنجری، «آواز بیات اصفهان» با شعر و صدای حمید دهقان، «جامانده» به آهنگسازی علیرضا حاجی علی شیر و شعر و صدای حمید دهقان، «تا منزل تو» به آهنگسازی حمید دهقان و علیرضا حاجی علی شیرو شهر و صدای حمید دهقان، «ماه بی همتا» به آهنگسازی علیرضا حاجی علی شیرو شعر و صدای حمید دهقان، «آواز شوشتری» با شعری از سعدی و «ایران زیبا» با شعر حمید دهقان و طیبه رضایی و آهنگسازی وخوانندگی حمید دهقان قطعاتی بودند که دربخش اول کنسرت پیش روی مخاطبان قرار گرفتند
در بخش دوم هم قطعات «پیش درآمد» به آهنگسازی علیرضا حاج علی شیر، «آواز دشتستانی» با شعر باباطاهر و خوانندگی مجتبی قبادی، «زلف مجنون» با شعر حمید دهقان، آهنگسازی حمید دهقان و علیرضا حاج علی شیر و خوانندگی مجتبی قبادی، «مدهوش» با شعر و آهنگ حمید دهقان و خوانندگی مجتبی قبادی، «دلباخته» با شعر حمید دهقان، آهنگسازی حمید دهقان و علیرضا حاج علی شیر و خوانندگی مجتبی قبادی، «رها» به آهنگسازی حمیدرضا رفیعیان، قطعه کردی «بریندارم» با صدای مجتبی قبادی و قطعه کردی «شیرین گیان» برای علاقه مندان اجرا شد.
حمیدرضا رفیعیان، نیما خیالی و مانی حمزه ای نوازندگان تار، مهدیه خوش نیت، تارا ناطقیان و امید حمزه ای نوازندگان سه تار، نسرین فخاری نوازنده تارباس، رحمان قزوینی نوازنده عودف طبیبه رضایی نوازنده قانون، کامیار رحیمی نوازنده ونیما اسماعیلی نوازندگان سنتور، پوریا پورپرویز نوازنده کمانچه، نیما توکلی نوازنده نی، صبا جلیلی مقام نوازنده تمبک جمشید مردانی، عماد سعیدی، افسانه نظری و شیرین اسدی نوازندگان کلارینت، آرین یمینی، رها کوشا نوازندگان فلوت و پارسا انصافی نوازنده پیانو اعضای گروه نوازندگان سازهای ایرانی و بادی ارکستر «شرر» در این کنسرت را تشکیل می دادند.
در بخش گروه دف نوازی هم نسرین فخاری تک نواز دف، فاطمه مرادی، هدیه یغمایی، ملیکا برهمندپور، حانیه مرادی، نرجس آشوری، حنانه شعیبی، روژان میرزایی، مائده ارمکان، مرضیه سالاری، زهره شجاعی بعنوان هنرمندان دف نواز حضور داشتند.
امیرمظاهری (کنسرت مایستر)، نرگس رحمانی، لقمان پیروتی، فاطمه جلالی، ابوالفضل دلشاد، هلدا حسنی نوازندگان ویولن یک، محمدرضا جلیلی، امین نبیان، مریم تقی پور، معین محرری، مهتا حسن زاده، فاطمه ذوالفقاری، یاسمین شنوا، سعید رحمانی نوازندگان ویولن دو، آیدا شریفی، سعیدعبادوز، سارا حیدری نوازندگان ویولا، مسعود فیروزی، سارا مداح، یسنا اسماعیل پورنوازندگان ویولنسل اعضای گروه سازهای زهی کنسرت بودند.
نیلوفر تیموری (سرپرست هم خوانان)، پارمیدا پوریزدان، ندا ربیعی، پروانه فلاحت دوست، اقدس قلی زاده، پرنیا شهابی، یگانه مهرابی نیا، وحیداکبری، علیرضا اکبری، یدالله پیرزاده، مهدی خسروزاده، مسلم سلیمی نژاد، خشایار شهیدی، علی شکرچی، محمد کاردان و نوید کریمی هم گروه هم خوان کنسرت ارکستر «شرر» را تشکیل می دادند.
ارکستر «شَرَر» که از سال ۱۳۸۹ تاسیس و در سال ۱۳۹۴ در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده، مجموعه ای متشکل از سازهای ایرانی و کلاسیک است که طی سالهای اخیر آثار مختلفی را در این گونه های موسیقایی تولید کرده است. این مجموعه موسیقایی تا قبل از برگزاری کنسرت آبان طی روزهای نوزدهم و بیستم تیر سال ۱۴۰۲ هم مجموعه کنسرت هایی را به رهبری ارکستر علیرضا حاج علی شیر و خوانندگی حمید دهقان و مجتبی قبادی در تالار رودکی تهران برگزار کرده بود.

منبع: