بر اثر بیماری سرطان؛ نادر ترکمن نقاش کهن الگوها درگذشت

بر اثر بیماری سرطان؛ نادر ترکمن نقاش کهن الگوها درگذشت

پیلانو: نادر ترکمن هنرمند نقاش باسابقه امروز 23 مهر ماه بر اثر سرطان در تهران از دنیا رفت.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، نادر ترکمن هنرمند نقاشی که نقاشی هایش تداعی کننده سفری دور و دراز در کهن الگوها بود، بر اثر سرطان معده در تهران درگذشت.
قرار است پیکر زنده یاد ترکمن ساعت ۱۰: ۳۰ فردا دوشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۲ تشییع و در قطعه ۹۶ بهشت زهرا (س) به خاک سپرده می شود.
همچنین مراسم ترحیم این هنرمند فقید، روز چهارشنبه ۲۶ مهر از ساعت ۱۷ الی ۱۹ در مجتمع سامان به آدرس تهران، خیابان شیراز برگزار می شود.
زنده یاد ترکمن متولد ۱۳۴۰ در تهران، تحصیلات مقدماتی خویش را در هنرستان هنرهای زیبای تهران (۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷) گذراند و تحصیل دانشگاهی را در دانشگاه ایالتی نبراسکا (۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴) طی کرد.
وی اولین نمایشگاه انفرادی خویش را سال ۱۳۷۴ در گالری گلستان برگزار کرد و پس از آن، در سال ۱۳۷۶ دومین نمایشگاه انفرادی خویش را در گالری منصوره حسینی روی دیوار برد. آخرین نمایشگاه این هنرمند هم سال ۱۳۹۶ در گالری سهراب برپا شد. او آثار خود را، در نمایشگاه های انفرادی و گروهی بسیاری در واشینگتن و تهران به نمایش گذاشت.
نادر ترکمن در زندگی خود همیشه بدنبال کشف ایده ها و معناهای تازه بود و این خصلت را از راه جست وجوی عینی در ناخودآگاه پی می گرفت. خودش می گفت در نقاشی هایش تلاش نموده از «پایان های متقارن» فاصله بگیرد؛ با این وجود بر این باور بود که در هندسه، یک نیروی متقارن ذاتی وجود دارد که مبارزه با آن دشوار است.
عکس کنار خبر، طرح مرتضی اسدی از زنده یاد ترکمن است.
خبرگزاری مهر درگذشت این هنرمند را به خانواده و جامعه هنری تسلیت می گوید.
 

منبع: