در شب سینمایی سوره اتفاق افتاد؛ آهنگساز خاطره ساز سینما بالاخره روی صحنه رفت

در شب سینمایی سوره اتفاق افتاد؛ آهنگساز خاطره ساز سینما بالاخره روی صحنه رفت

به گزارش پیلانو، سومین شب سینمایی سوره با برگزاری آیین پاسداشت رضا میرکریمی، محمدرضا علیقلی و محمدرضا شرف الدین برگزار گردید.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی سوره، سومین رویداد «شب سینمایی سوره» با محوریت دورهمی سالانه سینماگران بیشتر از چهار دهه تاریخ سینمای حوزه هنری همراه با پاسداشت بزرگان سینمای ایران، شب گذشته ۱۴ مهر در محوطه حوزه هنری برگزار گردید.
در ادامه حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی سوره ضمن خوشامدگویی به اهالی سینما اظهار داشت: از همه هنرمندانی که امشب در کنار ما هستند، تشکر می کنم و باید بگویم جای خیلی از عزیزان در بین ما خالی است. ما دلمان به حوزه هنری و همین جایی که هم اکنون در آن حضور داریم، خوش است و بدان افتخار می نماییم.
وی افزود: ما میراث دار بیشتر از ۴۰ سال تجربه و حال خوب گذشتگان مان هستیم که تلاش می نماییم در همه کارهای خود و مسیری که در سه سال گذشته طی کرده ایم، آنرا دنبال و حفظ نماییم. اگر بخواهیم تحول و حرکت رو به جلویی داشته باشیم، حتما پایبند این میراث هستیم، در واقع پا روی شانه تجربیات گذشته می گذاریم و مدام به خود می بالیم که این افتخار را داریم تا پیشکسوتان و هنرمندانی که در گذشته با حوزه هنری همکاری داشتند، ما را مورد لطف خود قرار دهند و با ما همراه شوند.
رییس سازمان سینمایی سوره تصریح کرد: ما در این سال ها تمرکز ویژه ای روی مخاطب کودک و نوجوان داشتیم و دوست داریم این مسیر را پُرقدرت ادامه دهیم، چونکه یکی از مخاطبان هدف ما هستند. البته این اتفاق در حوزه انیمیشن رخ داده است. در حوزه سریال و مجموعه نمایشی هم کارهایی در حال انجام می باشد که در آینده بیشتر از آنها خواهید شنید.
جعفریان افزود: ما این جمع حاضر را که طیفی از پیشکوستان و جوانان هنرمند است، بسیار مغتنم می شماریم و امیدواریم این پیوستگی نسلی را با ورود جوان ترها به فضای فیلمسازی حفظ نماییم. تلاش می نماییم در جریان تولید به پُررونق تر شدن فیلم سینمایی، انیمیشن، سریال، مستند و… با حضور جوان ترها کمک نماییم.
وی در انتهای سخنان خود مطرح کرد: حوزه هنری همیشه محفلی برای کسانی بوده است که دغدغه و مسئله دارند و به دنبال یادگیری هستند. تلاش ما برای ورود جوانان به عرصه هنر محدود به تهران نیست بلکه آنرا در شهر های دیگر ایران عزیز هم پیگیری می نماییم. جشنواره ۱۰۰ طلیعه خوبی بود. از طرفی شکل گیری مرکز فیلم جوان سوره هم در این راه ما را یاری خواهد نمود. امیدواریم بتوانیم یکی دو سال آینده به فیلمهای سینمایی که جوانترها ساختند در کنار آثاری که پیشکسوتان تولید کردند، افتخار نماییم. در این راه به کمک به همه هنرمندان شاخص این عرصه احتیاج داریم.
در ادامه مراسم، محمد معتمدی خواننده مطرح برای اجرای ۲ قطعه «تا آسمان» و «دم زندگی گرم» روی سن آمد.
وی قبل از اجرا بیان نمود: ایام باسعادت میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت را تبریک می گویم. از صمیم قلب امیدوارم تمام ناملایمات برای مردم و جامعه مسلمانان رفع گردد و به برکت نامگذاری هفته وحدت پیوند و برادری بین همه مسلمانان جهان برقرار باشد.
آیین پاسداشت بزرگان سینمای حوزه هنری بخش بعدی این محفل سالانه بود. بعد از پخش تیزر تجلیل از نخستین پیشکسوت، با حضور حبیب والی نژاد، همایون اسعدیان، سیدرضا میرکریمی و محمد معتمدی و در بین تشویق بسیار حضار این مراسم، از محمدرضا علیقلی، آهنگساز برجسته و پُرافتخار سینما و تلویزیون تجلیل شد.
تقدیر از خالق موسیقی ماندگار «خیلی دور خیلی نزدیک» که برای نخستین بار روی صحنه آمد
همایون اسعدیان در رابطه با این آهنگساز برجسته اظهار داشت: ضایعه درگذشت آتیلا پسیانی را به جامعه هنری تسلیت می گویم. من به شکلی جهت شرکت در این محفل گرفتار سردرگمی بودم؛ این که به احترام آتیلا پسیانی در این مراسم نباشم یا به احترام محمدرضای عزیز حضور یابم. به این نتیجه رسیدم که شاید در آینده افسوس بخورم که چرا در این مراسم شرکت نکردم. از ۱۳ یا ۱۴ سالگی با محمدرضا علیقلی رفیق بودیم. ایشان اتاقی در خانه شان داشت که صدا از آن بیرون نمی رفت و ساز تخصصی خود یعنی ترومبون را در آنجا تمرین می کرد.
وی مطرح کرد: به اعتقاد من از همان موقع نطفه یکی از نوابغ موسیقی ایران بسته شد. محمدرضا علیقلی را با موسیقی فیلم هایش نباید شناخت، ایشان قطعات فوق العاده ای ساخته که بی نظیر و حجم کارهایش درخشان است. افتخار می کنم سعادت داشتم برای یکی از کارهایم موسیقی بسازد و خوشحالم که امشب مقرر است از ایشان تجلیل نماییم.
در ادامه سیدرضا میرکریمی مطرح کرد: بسیار خوشحالم که مقرر است روی سن بایستیم و از محمدرضا علیقلی تجلیل نماییم. با قطعات موسیقی محمدرضا علیقلی می توانیم تمام تاریخ هنر ۴۰ سال قبل را مرور نماییم و به یاد آوریم. محمدرضا علیقلی بالای سن نمی رود و هر زمان جایزه گرفته، نبوده است و من بسیار شعف دارم در اتفاقی که هیچ گاه در ادوار اخیر رخ نداده است، حضور داشته باشم.
سپس محمدرضا علیقلی با تشویق ایستاده اهالی سینما روی صحنه آمد و سینماگران حاضر روی سن با اشک شوق به پیشواز او رفتند تا لحظاتی احساسی در سومین شب سینمایی سوره رقم بخورد.
علیقلی با حضور روی سن در سخنانی مطرح کرد: من تا با حال روی صحنه نرفتم، در هیچ مصاحبه ای در روزنامه و تلویزیون شرکت نکردم. این قصه برای تمام چهل سال قبل است. امشب حضور در اینجا برایم سخت بود. هم بابت این که کسالت دارم و هم دوست صمیمی و عزیز و درجه یکی همچون آتیلا پسیانی را که سال ها جز کار باهم زندگی کردیم از دست دادم. از همه شما ممنونم.
در ادامه مراسم و بعد از پخش تیزر در رابطه با دومین چهره، از محمدرضا شرف الدین تهیه کننده پیشکسوت و هنرمند باسابقه عرصه جلوه های ویژه میدانی، با حضور محمدعلی باشه آهنگر، مجتبی فرآورده، محمد احسانی، محسن مومنی شریف، مهدی جعفری و امیررضا مافی تجلیل شد.
محمدعلی باشه آهنگر در رابطه با محمدرضا شرف الدین بیان نمود: به یاد دارم در زمانیکه دستیار کارگردان بودم، با محمدرضا شرف الدین در پایگاه چهارم شکاری دزفول بودیم و او پشت تپه ای قرآن می خواند. به ایشان گفتم رضا مگر در کارت مشکلی وجود دارد که قرآن می خوانی؟ گفت وقتی قرآن می خوانم تمام حس و حال پشت انفجار را درک می کنم و خیالم راحت می شود.
وی خاطرنشان کرد: ایشان در رشد آهسته آهسته سینمای جنگ و دفاع مقدس تأثیر داشت. افتخار می کنم در کنار حاج رضا کار کردم و به غیر از کار و بیشتر از آنکه از تکنیک جلوه های ویژه میدانی بهره ببرم، از ایشان اخلاق حرفه ای و نیکو و تهعدش به کار را آموختم و برایش آرزوی موفقیت می کنم.
امیدوارم به سینمای باشکوهی که درخور تمدن اسلامی باشد، برسیم
سپس محمدرضا شرف الدین روی سن آمد و خاطرنشان کرد: خوشحالم امشب در جمع عزیزان سینما هستم. می خواهم از زنده یاد رسول ملاقلی پور یاد کنم که با حوزه هنری کار خویش را آغاز کرد و با ساخت فیلمهای دفاع مقدسی به اوج رسید و در اوج دار فانی را لبیک گفت. از همه عزیزانی که زمینه تولید اثار سینمایی را بخصوص در حوزه دفاع مقدس فراهم می کنند، تشکر می کنم.
وی مطرح کرد: حضرت امام (ره) در رابطه با سینما می گویند که سینما از مظاهر تمدن است و باید در خدمت فرهنگ و رشد و تعالی مردم باشد. البته مقام معظم رهبری هم در دیدار با سینماگران گفته اند که کلید توسعه و پیشرفت در دست شما سینماگران است. مدیریت در سینما نقش بسیار مهم و بسزایی دارد و خوشحالم که امروز مدیران جوانی بر مسند سینمای کشور نشستند و نهادهایی مانند سازمان سینمایی سوره حاضر هستند. امیدوارم سینمای باشکوهی را که درخور تمدن اسلامی باشد، در آینده داشته باشیم.
قطعه «حالا که می روی» به آتیلا پسیانی تقدیم شد
سپس محمد معتمدی قطعه سوم خویش را با نام «حالا که می روی» به بهانه درگذشت آتیلا پسیانی، به این هنرمند فقید تقدیم و اجرا کرد و بعد از آن آهنگ «سوگند» تیتراژ فیلم سینمایی «سیانور» را خواند.
بخش پایانی مراسم به تجلیل از چهره سوم شب سینمایی سوره اختصاص داشت و با حضور محمدمهدی دادمان، امرالله احمدجو، کمال تبریزی، بهروز شعیبی و بابک خواجه پاشا از سیدرضا میرکریمی تجلیل شد.
ابتدا امرالله احمدجو در رابطه با این کارگردان سرشناس اظهار نمود: به سیدرضا میرکریمی تبریک می گویم و خوشحالم که ایشان را امشب ملاقات کردم، همینطور دوستانی که خیلی وقت است همدیگر را ندیده بودیم. به هر حال همه ما روزی از دنیا می رویم و در آن شکی نیست. اخیراً هنرمندان عزیزی همچون کیومرث پوراحمد که بخصوص در حوزه هنری زحمات زیادی کشیده است، فردوس کاویانی بازیگر بسیار شیرین و امروز هم آتیلا پسیانی را از دست دادیم. اما به یاد بیاوریم که همه درگذشتگان در این بخش برای زنده بودن ما و زندگی شیرین تر، دلنشین تر و انسانی تر زحمت کشیدند و تلاش خویش را کردند. روح همه شان شاد.
شیرینی آثار میرکریمی تمثیل درستی از وجود خودش است
سپس کمال تبریزی در سخنانی اظهار داشت: ضایعه درگذشت همه هنرمندانی را که در ایام اخیر از دست دادیم، تسلیت می گویم. جمله ای ابتدای ویدیو قدردانی از سیدرضا میرکریمی نوشته شده بود: «قاب های شیرین». تصور می کنم این شیرینی تمثیل درستی از وجود خود ایشان است که به آثارش منتقل می شود. نکته بسیار استثنائی در رابطه با ایشان و محمدرضا علیقلی وجود دارد که نشانه ای از یک مفهوم است. همه کارهایی سیدرضا میرکریمی و آهنگ هایی که محمدرضا علیقلی ساخته، برای من یک نشانه مهم دارد؛ حس بهشت و طراوتی که در سعادتمندی بشر وجود دارد. در واقع این حس از آثار آنان طراوش می کند و بر ذهن و جان می نشیند. به هر دو بزرگوار تبریک می گویم و امیدوارم در سلامت کامل برای عزت و تعالی سینمای ایران حفظ شوند و پایدار و برقرار باشند.
کارگردانی که اصول انسانی را در حد اعلای خود نشان داده است!
سپس بابک خواجه پاشا در رابطه با تجربه همکاری با این هنرمند اظهار نمود: صحبت در رابطه با سیدرضا میرکریمی من را به گریه می اندازد. ایشان بسیار برایم محترم است و مقام والایی دارد. سیدرضا میرکریمی بسیار انسان شریف و دوست داشتنی است و من سینما و زیستم را مدیون ایشان هستم. انسان اساسا برای ماندگاری دست به دامان هنر شده و هنر سینما برای ماندگار کردن انسانیت روی زمین آمده است. هر از گاهی فیلمسازان اصول انسانی را زیر پای می گذارند؛ حرمت پدر و مادر و همینطور کودکان به سادگی زیر پا نهاده می شود.
وی خاطرنشان کرد: کسی که اصول انسانی را در سینمای خود به حد اعلا نشان داده و من از ایشان آموختم، سیدرضا میرکریمی است. البته نه فقط در سینمایش بلکه در پشت صحنه آثارش هم بدین شکل عمل می کند. ایشان مهم ترین درسی که به من داد این بود که وقتی بزرگ شدم، حواسم به همه عوامل باشد. یک فیلمساز ابتدا باید انسان والایی باشد تا بتواند فیلم انسانی بسازد. آقای میرکریمی من کوچک شما هستم، برای فیلم «در آغوش درخت» هم منت سر من گذاشتید و حق پدری گردن من دارید. تمام قد دستتان را می بوسم. شما بسیار انسان شریفی هستید که من از شما نه غیبت شنیدم و نه قضاوت و دروغ. بر آسمان سینمای ایران پایدار باشید.
سیدرضا میرکریمی بهترین استاد برای من است که یاد داد در سینما آزاده باشیم
بهروز شعیبی در ادامه این بخش اظهار داشت: من همیشه علاقه مند سینما و منش سیدرضا میرکریمی بودم. در این سن به این باور رسیدم که آدم های بزرگ از توجه به جزئیات بزرگ شدند، نه این که لزوماً خواستند کارهای بزرگ کنند و خودشان بزرگ شوند. میرکریمی نشانه و نماد توجه به جزئیات و کارش را در سنیما دقیق و درست انجام داده است. من امروز بعنوان طرفدار و کسی که شاگردی ایشان را از راه آثارش کرده ام، فکر می کنم هر مبحث و مسئله ای که می خواهیم نشان دهیم، اولینش اینست که ابزارش را بشناسیم. متاسفانه ما با خیل عظیم هنرها و شبه هنرهایی روبه رو هستیم که می خواهند حرف های بزرگ بزنند اما ابزارش را نمی شناسند.
وی تصریح کرد: سیدرضا میرکریمی بهترین استاد و الگو برای من است که یاد داد در سینما آزاده باشیم و این آزادگی را در سینما با عنایت به جزئیات انجام دهیم. نکته دومی که برای من پرارزش است، اینست که سینمای ایشان مانند توانمندی ایشان در توجه به جزئیات این ابزار توجه به جزئیات روابط انسانی است. شاید در سالهای اخیر و تحقیقاً در این سال ها مولفی در سینما سراغ نداریم که جزئی ترین روابط اخلاقی و انسانی برایش دغدغه بوده است. امیدوارم نسل ما و باید بگویم نسل پس از ما، از سیدرضا میرکریمی یاد بگیریم که روابط انسانی قرارست در پهنه بزرگ سینما به نمایش درآید، به جای این التهابات کاذب.
محدوده هنرمندانی که در قلمروی فرهنگ ایرانی قرار می گیرند، بزرگ است
پس از آن سیدرضا میرکریمی روی سن آمد و در سخنانی اظهار نمود: زمانیکه به همراه دوستان برای تجلیل از محمدرضا علیقلی روی سن آمدم، انقدر شعف داشتم و لذت بردم که هم اکنون اگر بگویم خوشحال هستم، دروغ گفتم. می خواستم نپذیرم اما دوستان لطف کردند و اصرار ورزیدند. از لطف و توجه عزیزان ممنونم. دوستان هم مبالغه کردند و کار سخت شد. من جزو نسل اول حوزه نیستم اما آنرا خانه خود می دانم به واسطه کارهایی در اینجا ساختم و خاطرات خوبی که داشتم.
وی مطرح کرد: حیف که شرایط پُر از اعتماد متقابلی که زمانی سبب می شد آثار درخشانی ساخته شود، متاسفانه امروز در سینمای کشور کمتر دیده می شود. همین جمعی که اینجا هست و احتمالا جای خیلی از افراد خالی است، نمونه اش کم شده است و برگزاری این محفل به دوستانم در سازمان سینمایی سوره دستمریزاد دارد. این دیدن ها بسیار به پشت هم ایستادن و هم فکری کمک می نماید. امکان دارد عده ای به سراغ تک افتاده ها بروند، ذهنشان را خراب کنند و اعتماد به نفسشان را از آنها بگیرند. به هر حال ما وقتی با هم هستیم اعتماد به نفسمان بالاتر می رود. امیدوارم با این دید به فرهنگ نگاه شود. محدوده هنرمندانی که در قلمروی فرهنگ ایرانی قرار می گیرند، بزرگ است و باید همه را شامل شود نه این که این نگاه بسته و بسته تر شود.
بخش پایانی مراسم به شعرخوانی میلاد عرفانپور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری اختصاص داشت.
در این مراسم هنرمندان و چهره های فرهنگی ازجمله محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، عبدالحمید قره داغی، علیرضا تابش، محمدرضا جعفری جلوه، محسن مومنی شریف، رضا پورحسین، محمد احسانی، امرالله احمدجو، کمال تبریزی، همایون اسعدیان، محمدعلی باشه آهنگر، محمدحسین لطیفی، حبیب والی نژاد، احمد میرعلایی، محمدرضا علیقلی، سیدرضا میرکریمی، محمدرضا شرف الدین، بهرام عظیمی، سیدمحمود رضوی، بهروز شعیبی، مهدی جوادی، مجتبی فرآورده، مهدی مسعودشاهی، محمدرضا شفیعی، محمد معتمدی، مهدی جعفری، امیرعباس ربیعی، محمدرضا مصباح، کامران حجازی، حسین نمازی، مسعود اطیابی، بابک لطفی خواجه پاشا، نازنین پیرکاری، غلامرضا فرجی، لیلی عاج، مهدی سجاده چی، مهدی نصرتی، توماج دانش بهزادی، مسعود شریف، ارسطو خوش رزم، روح الله زمانی، ابراهیم امینی، علی شیرمحمدی، شهره پیرانی و آرمیتا رضایی نژاد، مهدیه عین اللهی، محمد خیراندیش، محمود بابایی، سجاد نصرالهی، میثم مرادی، میلاد عرفانپور، آزاده آل ایوب، سعید الهی، اکبر نبوی، امیررضا مافی، یوسف بچاری، صادق میرکریمی، محمد پایدار، حسن حبیب زاده، احمد حیدریان، حمیدرضا عطارد، مجید رستگار، مهدی انصاری، محسن آقایی، شهرام میراب اقدم، فاطمه محسنین، و… حضور داشتند.
رویداد «شب سینمایی سوره» بعنوان دورهمی سالانه سینماگران بیشتر از ۴ دهه تاریخ سینمای حوزه هنری توسط سازمان سینمایی سوره به صورت سالانه با پاسداشت از بزرگان تاریخ سینمای ایران برگزار می گردد.