در آستانه تولد پیامبر مهربانی ها؛ دف ها در هشمیز غوغا کردند!

در آستانه تولد پیامبر مهربانی ها؛ دف ها در هشمیز غوغا کردند!

به گزارش پیلانو، همزمان با فرا رسیدن ماه ربیع الاول و نزدیک شدن به سالروز تولد حضرت محمد (ص) همایش بزرگ دف نوازان به همراه ضبط پروژه مصطفی گیان به خوانندگی احسان یاسین در روستای هشمیز سنندج برگزار گردید.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، در آستانه فرا رسیدن ماه ربیع الاول و نزدیک شدن به سالروز میلاد حضرت رسول (ص) تولید و ساخت پروژه «مصطفی گیان» به خوانندگی احسان یاسین خواننده برگزیده مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» توسط مرکز موسیقی مأوا در روستای هشمیز سنندج شروع شد.
همزمان با تولید این پروژه، همایش بزرگ دف نوازان هم با حضور برخی از هنرمندان عرصه دف نوازی استان کردستان به سرپرستی منصور مرادی و هنرمندی احسان یاسین در روستای هشمیز شهر سنندج پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
تماشای رنگین کمانی از موسیقی اقوام ایران به میزبانی روستای هشمیز
علی اصغر دریایی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در این مراسم ضمن گرامیداشت فرا رسیدن ماه ربیع الاول و میلاد حضرت محمد (ص) اظهار داشت: امروز روستای هشمیز شهر سنندج میزبان رنگین کمانی از اقوام ایران زمین است که همگی از اهل تسنن و اهل تشیع هستند و این یک نگاه راهبردی برای ما خواهد بود. نگاهی که هیچ نگاه تاکتیکی در آن وجود ندارد و کوشش برای عرضه و تحکیم وحدت بین اقوام است.
وی با قدرانی از دست اندرکاران پروژه «مصطفی گیان»، استانداری، فرمانداری و سایر بخش های دولتی که در برگزاری این برنامه مشارکت داشتند، اضافه کرد: انگیزه دیگری که باعث شد امروز به همراه سایر دوستان میزبان چنین برنامه ای باشیم تمرکززدایی از مرکز استان به روستاها و مردمی شدن چنین برنامه هایی است که بتوانیم به واسطه آن کارها را پیش ببریم.

درخواست خواننده جوان موسیقی از مدیران استانی برای رسیدگی به مشکلات
احسان یاسین خواننده قطعه چند زبانه «مصطفی گیان» هم در حین ضبط و تولید نماهنگ این اثر که با همراهی تعداد زیادی از نوازندگان دف صورت گرفت، بیان نمود: من چهار روز است که در روستای هشمیز حضور دارم و در این زمان جز زیبایی این روستا و میزبانی شایسته مردم این منطقه چیزی ندیدم. اما لازم است نکته دیگری را هم همین جا عنوان کنم و آن بعضی از مشکلاتی است که مردم شریف این منطقه در حوزه آب، برق و صعب العبور بودن مسیر با آن مواجهند. ازاین رو امیدوارم به واسطه حضور چنین مردمان نازنینی بزودی شاهد رفع مشکلات این منطقه باشیم.
منصور مرادی سرپرست این پروژه دف نوازی هم ضمن تقدیر از مسؤلان استان کردستان برای اجرای چنین پروژه ای در منطقه هشمیز تقدیر نمود.

حضور پرتعداد گردشگران در هم جواری با شهر خلاق موسیقی
از جمله نکاتی که در این ۲ ویژه برنامه مورد توجه قرار گرفت حضور پرتعداد گردشگران در منطقه هشمیز بود که به واسطه کلید واژه موسیقی نواحی و نام سنندج بعنوان شهر خلاق موسیقی توانست با استقبال آنها مواجه شود.
صلاح الدین منوچهری عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان و از ساکنان روستای گردشگری هشمیز استان کردستان که همزمان با برگزاری این ویژه برنامه در روستای محل تولد و زندگی خود حضور پیدا کرده بود در گفتگو با خبرنگار مهر هم ضمن عرضه گزارشی از چند و چون برگزاری این رویداد فرهنگی هنری در این منطقه توضیح داد: تا آنجایی که اطلاع دارم، دوستانی که برای برگزاری این رویداد به روستای هشمیز آمدند، بعد از بازدید از ۱۴ روستای استان کردستان، روستای هشمیز را برای برگزاری برنامه های خود انتخاب کردند. چون که هم دربرگیرنده پتانسیل بالایی در همه بخش هاست، هم بافت تاریخی دارد و هم دارای معماری پلکانی است که دف نوازان می توانند در پشت بام خانه ها بایستند و به اجرای برنامه مورد نظرشان بپردازند.
وی اضافه کرد: مخاطبان حاضر در این برنامه مشاهده نمودند که طی روز برگزاری همایش، چه صحنه های زیبایی به واسطه حضور هنرمندان دف نواز کردستانی در روستای هشمیز خلق شد. البته پیش از این چنین برنامه هایی در مناطق «پلنگان» و «باینگان» استان کردستان برگزار شده بود و این به شکلی سومین مراسمی است که با سرپرستی استاد منصور مرادی و تعداد زیادی از هنرمندان دف نواز ما شاهد برگزاری یک مراسم معنوی ویژه بودیم که به نظر من می تواند یکی از مؤلفه های مهم اتحاد مردم ایران عزیزمان و ارتقای حس هم افزایی معنوی شود.

تلاش برای جهانی شدن، آسفالت یک مسیر ۱۸۰۰ متری، دفع زباله و چند داستان دیگر
منوچهری در رابطه با نقش برگزاری چنین برنامه هایی در توسعه «گردشگری موسیقی» منطقه اظهار داشت: اساسا علاقه مندان و پژوهشگران حوزه گردشگری می دانند که امروز در خیلی از کشورهای آسیایی و همسایه مبحث گردشگری تبدیل به یکی از مهم ترین صنعت ها شده است و مبحث «گردشگری موسیقی» هم یکی مهم ترین نگاههای مدرنی است که در این عرصه همراه با سایر فعالیتهای فرهنگی هنری مورد توجه قرار دارد. شرایطی که هم اینک با حضور چند صد هنرمند دف نواز منطقه کردستان به خوبی درحال برگزاری است و می تواند با اندکی برنامه ریزی و جدیت بیشتر تبدیل به یکی از مهم ترین رویدادهای هنری کشورمان در ایام منتهی به تولد حضرت رسول (ص) باشد.
این مدرس دانشگاه که همراه با پدر و خانواده اش بخش زیادی از سال را در روستای هشمیز زندگی می کند، در رابطه با این روستای ویژه و جالب توجه استان کردستان بیان نمود: روستای هشمیز بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ خانوار دارد که مجموعاً مشتمل بر ۲ هزار نفر می شوند. البته این جمعیت در فصول مختلف سال کم و زیاد می شود چون که به واسطه فصل زمستان که سرما و برف شرایط دشواری را برای ساکنان روستا فراهم می سازد، جمعیت کمتر و در فصولی که منتهی به برداشت محصولات باغ های این منطقه است و شغل اصلی مردم این ناحیه را تشکیل می دهد، جمعیت اضافه می شود. البته این منطقه حالا یکی از قطب های مهم میوه توت فرنگی است که این هم می تواند دربرگیرنده جذابیت های زیادی باشد.
وی در ادامه صحبت های خود به وجه تسمیه نام گذاری روستای هشمیز اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از داستان هایی که در مورد روستای هشمیز مطرح می شود اینست که روستا دارای سه چشمه است که این سه چشمه در محل برگزاری همین مراسم موسیقایی جمع می شوند و یک مسیر را می سازند. به جمع شدن این سه چشمه و صدای آبی که از این تجمیع به دست می آید در اصطلاح کردی «هاژمرز» می گویند که به شکلی معنای صدای بلند آب دارد و همین وجه تسمه سبب شده که اسم روستا هشمیز باشد. وجه تسمیه دیگر نامگذاری روستا هم به این قصه برمی گردد که این روستا مرکزیت هشت روستای اطراف را داشته و در کنار حضور ساکنانی مانند قاضی القضات، ریش سفیدان و هنرمندان معمار از منزلت و رتبه فرهنگی و اجتماعی برخوردار بوده که به آن هشمیز می می گویند. وجه تسمیه دیگر هم این که گویا جای این روستا هشت مرتبه عوض شده و این منطقه که در آن حضور داریم هشتمین جایی است که مردم در آن اسکان پیدا کردند. به هر حال این که کدام یک از این وجه تسمیه ها مستند هستند همچنان جزو ابهاماتی است که بنده و دیگر دوستان مشغول بررسی و تحقیق در رابطه با آن هستیم.

منوچهری ضمن اشاره به نقش مهم نهادهای مختلف فرهنگی و اجتماعی استان کردستان در توسعه گردشگری منطقه هشمیز بخصوص گردشگری موسیقی توضیح داد: طی ماه های اخیر برنامه های مهمی برای توسعه صنعت توریسم در منطقه کلید خورده است که به همت بخشداری و سایر مجموعه های دیگر توانستیم اینجا را ثبت ملی نماییم. در همین چارچوب اقدامات مهم دیگری هم برای ثبت جهانی روستا در یونسکو صورت گرفته است که بتوانیم با افزایش چنین رویکردهایی که منجر به توسعه زیرساخت های گردشگری می شود، اقدامات اجرایی را هم انجام دهیم که توجیه اقتصادی هم داشته باشد.
وی اظهار داشت: حقیقت ماجرا هم اینست که همه مردم روستا و مسؤلان این منطقه هدف مهمی برای ثبت جهانی این منطقه دارند اما تحقق چنین موضوعی نیازمند توسعه زیرساخت های گردشگری می باشد. مثلا بحث آسفالت ۱۸۰۰ متری از جاده منتهی به روستا و مبحث زباله یکی از مهم ترین موضوعات و چالش هایی است که حالا با آن مواجه هستیم که امیدوارم با همکاری مسؤلان و حل این مورد مهم زیر ساختی، شاهد اتفاقات بهتری در زمینه گردشگری منطقه بخصوص گردشگری موسیقی در منطقه ای هم جوار با شهر سنندج بعنوان «شهر خلاق موسیقی» باشیم.

منبع: