از درگذشت ابراهیم گلستان تا عکس دیده نشده از ایرج طهماسب

از درگذشت ابراهیم گلستان تا عکس دیده نشده از ایرج طهماسب

پیلانو: درگذشت ابراهیم گلستان، اکران آنلاین «بی رویا»، زمان اکران فیلم جدید کیانوش عیاری، «میان صخره ها» در رقابت جشنواره سئول، آخرین وضعیت رضا بنفشه خواه، عکس ایرج طهماسب از گذشته اش، اظهارات محمد بحرانی درباره ی تلویزیون، انتشار یک اثر جدید از حسین علیزاده، نمایش 11 اثر طلایی و نقره ای هخامنشی و ساسانی، کاوش سه تپه و ثبت یادمان های دفاع مقدس ایلام و تندیس طلایی جشنواره خوراک ارمنستان در دست آشپزهای ایرانی از اخبار فرهنگی هنری یکم شهریور ماه بود.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه یکم شهریور ماه ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلم ساز در آستانه ۱۰۱ سالگی در خانه اش در انگلستان و در کنار خانواده اش درگذشت.
ماجرای یک مستند غیرمتعارف درباره ی ابراهیم گلستان
دیپلم نداشت ولی استادی بی نظیر شد

«بی رویا» قانونی اکران آنلاین شد
چند روز بعد از آن که فیلم «بی رویا» به همراه چند فیلم دیگر قاچاق شد و تهیه کننده آن از مردم درخواست نمود که نسخه قانونی فیلمش را تماشا کنند، این فیلم روانه اکران آنلاین شد.

۱۰ فیلم مشکل دار سینما چه زمانی اکران می شوند؟
این در حالیست که روح الله سهرابی – مدیر کل اداره نظارت بر نمایش فیلم سازمان سینمایی – اعلام نموده است: سازمان سینمایی در نظر دارد آثاری را که به سبب حضور یک یا چند تن از عوامل قانون شکن یا کشف حجاب کرده امکان نمایش عمومی پیدا نکرده اند به مرور روی پرده بفرستد تا سرمایه گذاران و تهیه کنندگان و عواملی که در تولید نقش داشته اند گرفتار خسارت و زیان نشوند. این مساله این سوال را پیش می آورد که چرا در طول یک سال قبل مسئله اکران این آثار حل نشده بود تا از خطر قاچاق دور بمانند؟

زمان اکران فیلم جدید کیانوش عیاری
همین طور فیلم «ویلای ساحلی» به کارگردانی کیانوش عیاری با بازی رضا عطاران و پژمان جمشیدی از اوایل مهرماه روی پرده می رود.

«میان صخره ها» در رقابت جشنواره سئول و سینمای ایران در مادرید
در خبر دیگر هم اعلام گردید که فیلم «میان صخره ها» به کارگردانی مختار عبدالهی در بخش «سینمای باز» یازدهمین جشنواره فیلم کودک سئول نمایش داده می شود.
بیست و دومین جشنواره بین المللی ایمجین ایندیا در مادرید میزبان سینمای ایران است. محسن مخملباف، مهدی رحمانی و حامد سلیمان زاده از اعضای هیات داوران جوایز مختلف جشنواره خواهند بود.
از سویی، مستند «جشن بی سور، مرگ بی سوگ» با نگاهی به تغییرات رسوم سوگواری و پایکوبی در دوران کرونا، به فستیوال فیلم مستند کالیفرنیا راه پیدا کرد.

افق انجمن سینمای جوانان ایران تا سال 1404
در ادامه، محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی در جلسه با معاونان انجمن سینمای جوانان ایران به بررسی فعالیت ها، عملکرد و راهبرد این نهاد سینمایی در ۵ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ پرداخت.

حال رضا بنفشه خواه خوب است
رضا بنفشه خواه نیز در گفتگویی با ایسنا از بهبودی نسبی حالش خبر داد، این هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون که بیش از یک ماه است به سبب مشکلات عضلانی در استراحت مطلق به سر می برد.

عکسی که ایرج طهماسب از گذشته اش برملا کرد
همین طور ایرج طهماسب که بتازگی از برپاییِ نمایشگاه نقاشی خود آگاهی داده است، به رغم سال ها فعالیت در عرصه نمایش و تصویر، در حقیقت قسمتی از تحصیلاتش در عرصه هنرهای تجسمی بوده است.
برگزاری نشست «گذری بر درام نویسی ایرانی» با حضور حمید جبلی، تشکر رئیس سازمان سینمایی از سازمان سنجش، انتصاب مشاور اقتصادی خانه سینما و… همچون خبرهای دریافتی سینما و تئاتر بود.
امثال «خسرو سینایی »ها نباید رها شوند

برای این روزهای تلویزیون غمگینم
گفتگویی هم با محمد بحرانی داشتیم که اینروزها در شبکه نمایش خانگی حضور پررنگی دارد. او درباره ی وضعیت تلویزیون معتقد است: من سالهای زیادی در تلویزیون کار کرده ام و از وضعیت این روزهای تلویزیون بسیار غمگینم. تلویزیون را خیلی خیلی دوست دارم و هیچ گاه موضعی در مقابلش نداشته ام و دلم می خواهد به روزهای خوبش برگردد.

تولد حسین علیزاده و انتشار یک اثر جدید از حسین علیزاده
یکم شهریورماه همین طور زادروز حسین علیزاده است. مردی که برای ما «آواز گنجشک ها» را نواخت و به ما یاد داد که «لاک پشت ها هم پرواز می کنند». با او به جمع «دلشدگان» پیوستیم و در کنارش «به تماشای آب های سپید» نشستیم. با «سواران دشت امید» تاختیم تا لذت «آن و آن» را چشیدیم. به بهانه تولد او چند شاهکار هنری او را مرور کردیم.
این در حالی بود که به مناسبت زادروز این هنرمند، قطعه پیش در آمد دشتی از کتاب ۱۰ قطعه برای تار (جلد پنجم) توسط محمدجواد محمدشاهی تا پایان شهریورماه در پلاتفرم های موسیقی منتشر خواهد شد.
خودنگاره هایی که اندازه نقاش ها مشهورند

نمایش ۱۱ اثر طلایی و نقره ای هخامنشی و ساسانی
همین طور اعلام گردید که یازده اثر زرین و سیمین از هخامنشی تا ساسانی، همزمان با سفر ارزیاب یونسکو به همدان به معرض نمایش گذاشته می شود. این مجموعه سیمین و زرین که از محوطه های باستانی همدان یافته شده اند، در موزه ملی ایران نگهداری می شوند که برای نمایش موقت با تدابیر امنیتی به موزه هگمتانه منتقل شده اند.

کاوش سه تپه و ثبت یادمان های دفاع مقدس ایلام
افزون بر این، معاون میراث فرهنگی ایلام، برخی اقدامات مرمتی این استان را تشریح نمود و از گمانه زنی سه تپه باستانی و شناسایی آثار تاریخی، طبیعی و ناملموس ۹ شهرستان ایلام و همین طور تشکیل پرونده برای ثبت یادمان های دفاع مقدس آگاهی داد.

تندیس طلایی جشنواره خوراک ارمنستان در دست آشپزهای ایرانی
در نهایت این که، تندیس طلایی جشنواره پیوند فرهنگ و خوراک ارمنستان به گروهی از آشپزهای ایرانی رسید.