گزارش مهر از آیین اختتامیه؛ پرونده تجسمی فجر 15 بسته شد

گزارش مهر از آیین اختتامیه؛ پرونده تجسمی فجر 15 بسته شد

پیلانو: مراسم پایانی پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامگاه جمعه 5 اسفندماه با معرفی برگزیدگان رشته های مختلف در تالار وحدت اجرا شد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامگاه جمعه ۵ اسفند ماه با حضور محندمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون هنری وزارت ارشاد، عبدالرضا سهرابی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، سیدعباس میرهاشمی دبیرکل جشنواره پانزدهم، دبیران بخش ها و هنرمندانی همچون محمدرضا میری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، مسعود نجابتی و جمع کثیری از هنرمندان پیشکسوت و علاقمندان و هنرمندان حاضر در جشنواره ساعت ۱۹ در تالار وحدت شروع شد.
در اختتامیه این دوره از جشنواره برای اولین بار جایزه ویژه «جهاد تبیین» از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان برگزیده اهدا خواهد شد. در بخش ویژه «جهاد تبیین»، یک هنرمند برگزیده و یک هنرمند شایسته تقدیر معرفی می شود که نفر برگزیده مانند سایر برگزیدگان، تندیس ویژه و جایزه نقدی دریافت می کند و نفر شایسته تقدیر نیز همانند دیگر تقدیرشدگان لوح تقدیر و جایزه نقدی دریافت خواهد نمود. داوری بخش ویژه «جهاد تبیین» توسط استادانی چون مسعود نجابتی، محمد حسین نیرومند و سید مسعود شجاعی طباطبایی انجام شده است.
نمایشگاه پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به دبیری سید عباس میرهاشمی از ۷ تا ۲۸ بهمن ماه در فرهنگستان هنر برپا بود.
در ابتدای مراسم، سیدعباس میرهاشمی ضمن خیرمقدم به حضار و تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: خدا را شاکرم جشنواره تجسمی فجر آخرین بخش های فصل پانزدهم را طی می کند که از طرف بزرگان عرصه هنر یعنی حبیب الله صادقی و عبدالرحیم سیاهکارزاده، ۱۵ سال زحمت کشیدند و این جشنواره را به ودیعه گذاشتند و ما وظیفه داریم ادای دین نماییم به کسانی که توقع رشد این جشنواره دارند.
وی اضافه کرد: اهتمام داشتیم رویه این دوره جشنواره در محتوا و فرم، خودش را به انچه وظیفه دارد نزدیک کند و بنابراین قالب های جدیدی را طراحی کردیم. همین طور قالب های متفاوتی را در نظر گرفتیم تا در گستره جغرافیایی ادای دین به هنرهای تجسمی نماییم.
میرهاشمی با اشاره به اینکه ۴ هزار هنرمند آثار خودرا در جشنواره تجسمی فجر به امانت گذاشتند، درباره ی بخش استانی جشنواره اظهار داشت: با اهمیت ترین بخش ما که شاید بدهی جشنواره به استانها بود که تجسم هنر نام دارد و تلاش شد همه استانها در جریان کار قرار بگیرند و ما در همه استانها نمایشگاه داشتیم و این اتفاقی بود که ما را خوش بین به آینده تجسمی می کند. همین طور از حوزه بین الملل غافل نبودیم و اثار بین المللی جشنواره را با بخش لبخندآفرینان جهان میزبانی کردیم. در بخش به افق امید، بحث جهاد تبیین را داشتیم که آثاری در این حیطه ارائه شد و فصل دوم این بخش با محوریت عکس در قالب نمایشگاه آینه در آینه ۲ در موزه هنرهای معاصر تهران ارائه شد.
دبیرکل جشنواره در آخر از همراهی و مساعدت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری وزارتخانه تشکر کرد و اضافه کرد: تیم کوچک دبیرخانه ای داریم اما با قدم ها و توان های خوب و توانستیم به مدد انها جشنواره ای خوب برگزار نماییم.
فجر به مَثابه آرمان بلند، یگانه و شکوهمند انقلاب اسلامی است
در ادامه، عبدالرضا سهرابی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، صمن تبریک اعیاد شعبانیه بیان نمود: تلاقی آئین پایانی پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را با این اعیاد مبارک، به فال نیک می گیرم، همین طور فرصت را مغتنم شمرده و پیشاپیش عِید بزرگ نیمه شعبان، موسم میلاد با سر سعادت قطب عالم امکان، خُرّمی دوران، حضرت صاحب العصر و الزمان (عج) را تهنیت و شادباش عرض می کنم. با این امید که در هنگامه ظهور، توفیق حضور در خیل یاران و هم رکابانشان را داشته باشیم.
وی اظهار داشت: ساحت هنر از دیرباز تاکنون، تجلی گاه ناب معارف، مبانی و آرمان های بلند و معناساز انسانی و بستر مستعدی برای پالایش و تعالی فرهنگ، افکار و اندیشه های جاری در جوامع بوده است. حالا، نقش بی بدیل و آینده ساز هنر در نمایش قله های پیشرفت، افتخار، رشد و شکوفایی ملّت ها و ترسیم حرکت در امتداد افق این قُلل رفیع، بر کمتر کسی پوشیده است. زبان هنر به عنوان بلیغ ترین و رساترین سیاق ممکن برای بیان حقایق و معانی ناب دینی و معرفتی، هماره در متن توجه اهالیِ خوش قریحه و هنردوست سرزمین هنرپرورمان ایران، قرار داشته و دستمایه ی هنرنمایی های سِحرانگیز و چشم نواز هنرمندان توانمند و متعهد ایران اسلامی واقع شده است.
سهرابی تصریح کرد: فجر به مَثابه آرمان بلند، یگانه و شکوهمند انقلاب اسلامی، تبلور اندیشه های متعالیِ پیر و مرادِ روشن ضمیرمان بوده و در امتداد آن با هدایتِ های داهیانه و رهبری حکیمانه فرزند خلفش، پیوندی استوار و ناگسستنی دارد.
وی همین طور اظهار داشت: جشنواره هنرهای تجسمی فجر در قامت بزرگترین آوردگاه هنرمندان این ساحت، در گستره ملّی، همیشه کوشیده است تا بستر مناسبی برای ارائه ی بهترین و برجسته ترین آثار هنری در رشته های: نگارگری، خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، گرافیک، مجسمه سازی، سفال و سرامیک، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و هنرهای جدید باشد تا عرصه ای مهیّا برای تشویق و تشویق رقابت سالمِ هنری و امکانی درخورِ شأن بمنظور هرچه بهتر دیده شدن تلاش ها و تکاپوهای آحاد هنرمندان در نگارخانه ای به وسعت ایران اسلامی، میسّر شود. اینجانب، رجاء واثق دارم که جشنواره هنرهای تجسمی فجر در کنار دیگر جشنواره های هنری متعلق به همه مردم ایران بوده و از ظرفیت های لازم برای عرض اندام حدأکثری عموم هنرمندان با علایق و سلایق مختلف برخوردار می باشد.
مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی توضیح داد: پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ضمن اهتمام به رسالت، ماموریت و اهداف عالی خود، کوشید تا بیش از همیشه، شرایط و زیرساخت های لازم برای تحقق عدالتِ فرهنگی و بهره گیری از ظرفیت ها و قابلیت های بهادار عموم هنرمندان سراسر کشور را بمنظور جلوه نماییِ ایشان، فراهم آورد و برای اولین بار در طول همه ی ادوار گذشته، زمینه حضور و مشارکتِ ۳۱ استان کشور در بِستر این رویدادِ ملّی را میسّر کند تا از این رهگذر، بر اهمیتِ گردشِ چرخه ی اقتصاد هنر و بهبود وضعیتِ اقتصادی هنرمندان این عرصه تاکید ورزد.
وی بیان نمود: آثار نمایش یافته در فجر پانزدهم از یک سو نمایانگر افق های روشن رشد، پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی و از طرفی تبلور روحیه ی ایثار، مقاومت و حماسه آفرینی ملّت بزرگ ایران بودند. بی تردید، موفقیت و سربلندی جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گام پانزدهم، مرهون بصیرت، آگاهی و هوشمندی هنرمندان شریف و غیرتمند سرزمین عزیز مادری مان ایران است که با حضور و همراهی پرشور خود در این رخداد هنری، برگ زرین دیگری را در دفتر خوش نقش و نگارِ هنرهای تجسمی انقلاب اسلامی ایران ورق زدند.
سهرابی همین طور اظهار داشت: خداوند مهربان را شاکریم که توفیق و تفضّل مداوم خودرا شامل حالمان ساخت تا برای اولین بار در تاریخ برگزاری جشنواره های هنری فجر، مفتخر به اعطای «جایزه ویژه جهاد تبیین» به هنرمندان برگزیده، از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باشیم. امید است که این توفیقِ مبارک، زمینه ساز ورود و عملگری مضاعف و موثرِ هنرمندان عزیزمان در میدان خطیر جهاد تبیین باشد. حالا، می توان امیدوار بود که جشنواره هنرهای تجسمی فجر با کوله باری بهادار از تجارب و اندوخته های هنریِ برآمده از دوره پانزدهم، با نگاهی خلاقانه و ایده های نو به سمت رخداد شانزدهم گام بردارد.
مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی در آخر از همراهی های صمیمانه و دلگرم کننده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری وی تشکر کرد.
در ادامه کلیپی برای درگذشتگان هنرهای تجسمی با عنوان یاد یاران پخش گردید.
تجلیل از مفاخر هنرهای تجسمی
در ادامه نوبت به بخش تقدیر و تجلیل از مفاخر هنرهای تجسمی رسید و کلیپی برای معرفی این اساتید پیشکسوت پخش گردید.
در ادامه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون هنری، عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی و سیدعباس میرهاشمی دبیرکل پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر روی صحنه آمدند و از محمدعلی کشاورز هنرمند و پژوهشگر عرصه تجسمی، رضا بدرالسماء هنرمند نگارگر، فرهاد جمشیدی هنرمند تصویرساز، محمدکاظم حسنوند هنرمند نقاش، محمدعلی جدیدالاسلام هنرمند عکاس، محمدعلی موحدیان عطار هنرمند طراحی گرافیک، تاها بهبهانی هنرمند مجسمه ساز تجلیل به عمل آمد.
تاها بهبهانی به علت کسالت در مراسم حضور نداشت که طاهر شیخ الحکمایی بجای او این جایزه را دریافت کرد.
در ادامه، کتاب سال کارتون و کاریکاتور و کتاب پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید.
جشنواره های فجر امسال به وضوح مردمی بودند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک ولادت امام حسین (ع)، حضرت عباس و سیدالساجدین (ع) اظهار داشت: خوشحالم آخرین جشنواره فجر امسال با حضور گرم هنرمندان تجسمی درحال برگزاری است. ما جشنواره های مختلفی را امسال برگزار کردیم که آخرین جشنواره و این مراسم به نام هنرمندان بزرگ تجسمی درحال برگزاری است. شاخصه اصلی این جشنواره های فجر، مردمی بودن آنها بود، چونکه قبل از این که دولتی باشند، متعلق به مردم بودند و الحق جشنواره های فجر مردمی ترین جشنواره ها در تمام دنیاست.
وی بیان نمود: جشنواره های فجر امسال به وضوح نشان داد مردمی هستند چون با حضور مردم شکل عینی به خود گرفت و همه را تحت تاثیر قرار داد و همه را مجبور به تحسین کرد. سپاس اولم را نثار مردم عزیز کشورم می کنم که با همه وجود پشت آثار و هنرمندان شان ایستادند. سپاس دومم را نثار اهالی فرهنگ و هنرمندان بزرگوار می کنم و از همه هنرمندان در خاضعانه تقدیر و تشکر می کنم که برای حضور لبیک گفتند و به همین دلیل، چراغ جشنواره های فجر امسال، نسبت همه دوران خدا را شکر روشن تر بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عدالت فرهنگی اشاره نمود و اضافه کرد: ما در تمامی جشنواره های فجر عدالت فرهنگی را دیدیم؛ در جشنواره فیلم فجر با سینماسیار تا دل کویر و شهر زلزله زده خوی رفتیم، جشنواره تئاتر فجر با کوشش های همکاران در نواحی مختلف برگزار شد و جشنواره تجسمی فجر نیز در ۳۱ استان محقق شد که معنای حقیقی عدالت فرهنگی را جلوه می کند.
وی بیان نمود: حضور درخشان جوانان هنرمند در همه بخش های جشنواره های فجر، از خاصیت چهارم این جشنواره ها بود و حضوری قوی و پررنگ و امیدآفرین داشتند که امتیازی ویژه بود. از هنرمندان هنرهای تجسمی تشکری ویژه می کنم که با تواضع و حضوری همه جانبه در ۳۱ استان حضور داشتند و این میزان از حضور بی سابقه بود. ما مدیون هنرمندان تجسمی در رشته های مختلف هستیم، چونکه در بعضی از این رشته ها پر است از هنرمندان مجهول القدر که ما موظفیم اینها را به مردم معرفی نماییم.
اسماعیلی با تکیه بر بحث اقتصاد هنر اظهار داشت: تمامی بخش های این حوزه فوق العاده است و از کلان برنامه های خودم در ارشاد موضوع اقتصاد هنر را قرار داده بودم که هر روز می گذرد، به تحقق آن امیدوارتر می شوم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخر با یاد هنرمندان درگذشته خصوصاً زنده یاد حبیب الله صادقی، اظهار داشت: استاد صادقی کاری بزرگ را با همراهی همسرشان انجام دادند و تابلوی یکصد و ده متری را از تاریخ کشور تصویر کردند که جای تقدیر ویژه دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همین طور از خانواده های زنده یادان حبیب الله صادقی و عبدالرحیم سیاهکارزاده تجلیل نمود.
معرفی برگزیدگان در آخر مراسم، برگزیدگان پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در بخش های تجسم هنر و طوبای زرین و بخش ویژه جهاد تبیین به شرح زیر اعلام شدند. بخش ویژه قله ها تقدیرشده ها: رشته خوشنویسی: مصطفی عابدینی از آبیک رشته عکاسی: روح الله جوانی از اصفهان رشته کاریکاتور: محمدعلی رجبی از نطنز رسته نگارگری: رضا بدرالسماء از اصفهان برگزیده این بخش از رشته طراحی گرافیک انتخاب گردید و محمدصابر شیخ رضایی این عنوان را از آن خود کرد. مسعود نجابتی، سیدمحمدرضا میری و سیدعباس میرهاشمی جوایز این بخش را اهدا کردند. برگزیده های طوبای زرین بخش تصویرسازی دو نفر بدون رتبه بندی الهام زمانی از مشهد و سیدرسول میردامادی از کرج مورد تقدیر قرار گرفتند. مجید ذاکری از تهران برگزیده این بخش اعلام گردید. بخش حجم احمد رنجبر رفیع از کرج، زهرا شهامت پور از تهران و امیرحسین میرقیصری از قم مورد تقدیر قرار گرفتند و برگزیده این بخش مجتبی شاکری از کاشان اعلام گردید. بخش خوشنویسی محمد بازیار از گنبد، احمد دانش مراغی از مراغه و رحمان غلامی از همدان شایسته تقدیر و حامد فقیهی از قم برگزیده این بخش اعلام شدند. بخش طراحی گرافیک علی پیشدار از بندرعباس و محمد متقی منش از اهواز شایسته تقدیر و محمد ترک از اهواز برگزیده این بخش شدند. بخش عکاسی امیر عنایتی از تربت حیدریه و سعید قاسمی از اهر شایستگان تقدیر و امین برنجکار از شیراز برگزیده این بخش اعلام شدند. بخش کاریکاتور شایسته تقدیر: حسین رحیم خانی و سالار عشرت خواه از تبریز برگزیده: عباس محمدجو از قم بخش نقاشی شایسته تقدیر: علیرضا حسینی صدر از تبریز و سجاد گمار از تویسرکان برگزیده: آذر امیدی از تهران بخش نگارگری شایسته تقدیر: روح الله پروین از قم، زینب رجبی از تهران و ژیلا شیری از تهران برگزیده: زینب شاهی از تهران بخش تجسم هنر مدیران کل برگزیده: علی سرگزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان و علیرضا نوروزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی مدیران هنری برگزیده: حمید بهجت مدیر هنری استان آذربایجان غربی و ابوالقاسم طحانیان مدیر هنری استان بوشهر جایزه ویژه «جهاد تبیین» برگزیده: سید احسان باقری شایسته تقدیر: سعید قاسمی جایزه ویژه «جهاد تبیین» به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال همراه با تندیس ویژه، از طرف محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمند برگزیده این بخش اهدا شد.

منبع: