اندی وارهول گران تر شد

اندی وارهول گران تر شد

پیلانو: اثر هنری از «اندی وارهول» که صحنه ای از تصادف اتومبیل را به تصویر می کشد به بالای 80 میلیون دلار به فروش رسید و به یکی از گران ترین آثار هنری این هنرمند نامدار تبدیل شد.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نیوز، روز چهارشنبه، تابلو «فاجعه سفید» (تصادف اتومبیل سفید ۱۹ بار) اثر «اندی وارهول» هنرمند پیشرو آمریکایی در حراجی هنر معاصر ساتبیز به قیمت ۸۵ میلیون دلار به فروش رسید و به گران ترین آثار فروخته شده «وارهول» ملحق شد.
این تابلو بزرگ که ارتفاع آن ۳.۵ و عرض آن ۱.۸ متر است و «وارهول» آنرا در سال ۱۹۶۳ خلق کرد. کارشناسان ارزش تخمینی این نقاشی را ۸۰ میلیون دلار برآورد کرده بودند.
«فاجعه سفید» که صحنه ای از تصادف یک اتومبیل را ۱۹ بار به تصویر کشیده است، یکی از آثار مجموعه «مرگ و فاجعه» وارهول در دهه ۶۰ میلادی است که در آن «وارهول» از روش سریالی معروف خود در بازتولید تصویر، برای خلق آثاری در رابطه با خشونت، مرگ و تخریب استفاده نمود. این مجموعه تعدادی از موفق ترین آثار دوران حرفه ای وارهول را در برمی گیرد و همچون آنها به «تصادف اتومبیل سبز»، «آتش سبز اتومبیل»(۱۹۶۳) که در حراجی کریستیز نیویورک در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۷۱.۷ میلیون دلار به فروش رسید و «تصادف اتومبیل نقره ای» (فاجعه مضاعف) می توان اشاره نمود که در سال ۲۰۱۳ به مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار به فروش رسید.
تابلو «فاجعه سفید» بیش از ۲۵ سال در یک مجموعه خصوصی نگهداری می شد و نقش مهمی را در نمایشگاه های انحصاری آثار «وارهول» داشت.
در ماه مه سال میلادی جاری، تابلویی از «اندی وارهول» که «مرلین مونرو» را به تصویر می کشد در حراجی کریستیز نیویورک به قیمت ۱۹۵ میلیون دلار به فروش رسید. این نقاشی نه فقط رکورد آثار «اندی وارهول» را شکست، بلکه به گران ترین اثر فروخته شده متعلق به یک هنرمند آمریکایی نیز تبدیل شد.

منبع: