در یك نشست مشترك عنوان شد؛ کوشش برای افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر

در یك نشست مشترك عنوان شد؛ کوشش برای افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر

پیلانو: مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در دیدار با عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت افزایش بودجه این مجموعه برای حمایت بیش از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه تاکید نمود.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، در نشست سید احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با مدیرعامل صندوق اعتباری هنر مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر خصوصاً در موضوع اختصاص بودجه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سید مجید پوراحمدی در نشست با سید احسان قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این صندوق افتخار دارد که با تمام توان خود با وجود مشکلات و تنگناهای مالی در امتداد خدمات دهی به بالای ۱۰۰ هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار اهتمام ورزد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر اشاره کرد: یکی از مهم ترین خدماتی که صندوق به جامعه فرهنگ و هنر ارائه می دهد خدمات بیمه ای در قالب بیمه تامین اجتماعی و بیمه درمان تکمیلی است که باتوجه به اهمیت این دو حوزه بخش اعظم بودجه صندوق نیز به این دو مقوله اختصاص داده شده است.
وی اظهار داشت: بیمه اعضای صندوق اعتباری هنر ذیل بیمه ی حرف و مشاغل آزاد سازمان تامین اجتماعی تعریف می شود و بیمه شدگان به اختیار خود یکی از سه نر خ ۱۲، ۱۴ یا ۱۸ درصدی را انتخاب می کنند. به صورت میانگین بیش از ۶۰ درصد از حق بیمه سالانه اعضا (معادل ۲۴۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱) بطور مستقیم از طرف صندوق (به نمایندگی از دولت) پرداخت می شود. از طرف دیگرتاکنون بیش از ۴۹ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور از خدمات بیمه تامین اجتماعی صندوق اعتباری هنر برخوردار می باشند. صندوق هیچگونه محدودیتی در معرفی افراد واجد شرایط به سازمان تامین اجتماعی ندارد مشروط براینکه منابع تخصیصی در زمان مقرر به این نهاد حمایتی پرداخت گردد.
مشاور وزیر ارشاد ضمن اشاره به خدمات بیمه درمان تکمیلی اظهار داشت: تسهیلات بیمه درمان تکمیلی در قالب سه طرح (امید، آرامش و رفاه) برای تامین بخش مهمی از هزینه های مازاد بر تعرفه های بیمه تامین اجتماعی از طرف صندوق به اعضا و افراد تحت تکفل آنها ارائه می شود. بیش از ۴۲ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور و افراد تحت تکفل آنها در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۱ تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی قرارگرفته اند.
وی ضمن اشاره به افزایش کمی تسهیلات پرداختی به اعضا اظهار داشت: تسریع و سهولت در روند ارائه تسهیلات، حذف تضامین متعارف و پشتیبانی از کسب و کارهای فرهنگی و هنری لطمه دیده در بحران کرونا از مهم ترین برنامه های این صندوق از شروع دولت مردمی بوده است بطوریکه از شروع سال ۱۴۰۱ تا حالا بیش از ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ضروری به بالای ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از اعضا اختصاص داده شده است. همچنن قریب به ۵ میلیارد تومان تسهیلات کمک بلاعوض و درمان به اعضا پرداخت شده است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به طرح شمیم و جوانه به عنوان یکی از طرح های نوین صندوق اعتباری هنر در امتداد جوان سازی جمعیت یادکرد و اضافه کرد: از شروع اجرای طرح (مهرماه ۱۴۰۰) به ۶۳۰ نفر از اعضا در قالب طرح جوانه (فرزندآوری) و ۳۱۵ نفر در قالب طرح شمیم (ازدواج) مبلغ ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بدون بهره تعلق گرفته شده است. از نکات قابل توجه طرح آنست که اگر پدر و مادر فرزند هر دو از فعالان فرهنگ هنر بوده وعضو صندوق محسوب شوند، مبلغ ۱۰ میلیون تومان تقدیم می شود.
پوراحمدی با بیان مشکلات و تنگناهایی که در روند ارائه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر وجود دارد، اظهار داشت: بیشتر اعضای صندوق در کمترین سطح درآمدی هستند و در تامین نیازهای معیشت خود گرفتار مشکل هستند. براین اساس نیاز است تا همه نهادهای دست اندرکار با همراهی و همکاری یکدیگر برای پشتیبانی از این قشر گام برداریم. البته دکتر اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شروع شروع دولت سیزدهم با وجود تمام محدودیت ها، تمام تلاش خودرا برای پشتیبانی از اصحاب فرهنگ و هنر به کار بست و با مساعدت دولت، کمک های خوبی برای جبران خسارت های ناشی از شیوع کرونا انجام شد.
پوراحمدی در آخر اظهار داشت: صندوق در امتداد تحقق برنامه های خود در تلاش است با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی و با افزایش بودجه صندوق، گامی بلند در امتداد رفع دغدغه های هنرمندان بردارد.
قاضی زاده نیز در این جلسه اظهار داشت: کوشش های صندوق اعتباری هنر برای ارائه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر کشور قابل تقدیر است. خوشبختانه این صندوق مسیر رو به رشدی را طی می کند و به عنوان یکی از موفق ترین نهادهای حمایتی کشور شناخته می شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: فرهنگ از مهم ترین مسائل کشور ماست پس مسئولان توجه ویژه به این مقوله دارند. حل مشکلات فعالان حوزه فرهنگ و هنر نیز یکی از اولویت های نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است. تلاش می نماییم با تقویت بنیه مالی صندوق، مشکلاتی که در راه خدمات دهی به اعضا وجود دارد مرتفع شود.

منبع: