در آستانه نوروز ۱۴۰۱؛ هنر۱۴۰۰ را با مهر مرور کنید

در آستانه نوروز ۱۴۰۱؛ هنر۱۴۰۰ را با مهر مرور کنید

به گزارش پیلانو سرویس هنر خبرگزاری مهر در آستانه نوروز ۱۴۰۱ آلبوم خاطرات و تحولات هنری یکسال گذشته را با محوریت انتخاب چهره ها و رویدادهای شاخص سال ۱۴۰۰ ورق می زند.

خبرگزاری مهر – سرویس هنر: هر ساله در واپسین روزهای سال و در آستانه فرارسیدن عید نوروز، بازخوانی مهم ترین تحولات و رویدادهای یک سال گذشته، در دستور کار رسانه ها قرار می گیرد. دستور کاری که در کنار جذابیت های ژورنالیستی، ریشه در سنت «تجربه اندوزی» هم می تواند داشته باشد.
در آستانه نوروز ۱۴۰۱ و بر مبنای اصول و قواعدی که از نوروز ۹۷ در بخش «هنر» خبرگزاری مهر پایه ریزی شد، سال جاری هم قصد بازخوانی مهم ترین تحولات یک سال قبل را در همان قالب و چارچوب داریم.
اصول حاکم بر روایت یکساله خود از تحولات هنری را بار دیگر مرور می کنیم؛
تحولات عرصه های مختلف هنر از سینما، تئاتر و تلویزیون گرفته تا موسیقی و تجسمی در ایران طی یک سال گذشته، طبیعتاً متأثر از متغیرهای مختلفی بوده است که در نگاهی کلی میتوان آنها را در سه ضلع «هنرمند»، «مدیر» و «مخاطب» دسته بندی کرد؛ با این پیش فرض زمانی که آلبوم خاطرات هنری سال ۱۴۰۰ را ورق می زنیم، همچنان آثار به جا مانده از هر یک از این سه ضلع است که بیشتر به چشم می آید.
آثاری که هنرمندان خلق کردند، سیاست هایی که مدیران به اجرا درآوردند و استقبالی که مخاطبان رقم زدند در کنار یک تعامل سه جانبه، امروز تبدیل به خاطراتی شده اند که تا سال ها مختصات فرهنگ و هنر ایران در سال ۱۴۰۰ را با آنها به یاد خواهیم آورد.
بر همین مبنا سرویس هنر خبرگزاری مهر در آستانه نوروز ۱۴۰۱ و در واپسین روزهای سال ۱ ۴۰۰ در نظر دارد در چارچوب پرونده ای ویژه خاطرات هنری یک سال قبل را ذیل دو عنوان «چهره های شاخص» و «رویدادهای شاخص» در هر یک از حوزه ها مورد بازخوانی قرار دهد.
تعدد خاطرات یکسال اما طبیعتاً محدود و متناسب با حجم مرسوم گزارش های رسانه ای نبود و بنابراین خبرنگاران حوزه های سینما، تئاتر، موسیقی، رادیو و تلویزیون و تجسمی خبرگزاری مهر، از میان چهره ها و رویدادهای متعدد، دست به انتخاب زده و به پنج چهره و رویداد «شاخص» در هر حوزه پرداخته اند.
نکته مهم در فرایند انتخاب این چهره ها و رویدادها، تمرکز بر وجوه «خبری» و نه الزاماً «کیفی» و «محتوایی» است. به این معنا که چهره ها و رویدادهایی که مقرر است در چارچوب سلسله گزارش های «هنر ۱۴۰۰ در آینه مهر» معرفی و مورد بازخوانی قرار بگیرند، الزاماً «برترین» ها نیستند و ملاک انتخاب آنها گستره تأثیرگذاری شان (اعم از مثبت و یا منفی) در حوزه فعالیت خود بوده است.
این پرونده ویژه برای بازخوانی دستاوردها و تجربه های «هنر ایران» در سالی که گذشت از واپسین روزهای اسفندماه آغاز و تا ایام نوروز ۱۴۰۱ ادامه خواهد یافت؛ از فردا چهارشنبه ۲۵ اسفندماه می توانید در این بازخوانی، با سرویس هنر خبرگزاری مهر همراه شوید.

منبع: