در قالب كنسرت نمایش حجت اشرف زاده ترانه های دهه های ۳۰ تا ۵۰ را می خواند

در قالب كنسرت نمایش حجت اشرف زاده ترانه های دهه های ۳۰ تا ۵۰ را می خواند

پیلانو: کنسرت نمایش «ترانه های شرقی» به نویسندگی و کارگردانی جلال الدین دری، آهنگسازی پیمان خازنی و تهیه کنندگی البرز زارع و مرجان رضاخان به روی صحنه می رود.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، البرز زارع، تهیه کننده ترانه های شرقی درباره چرایی تهیه این اثر اظهار داشت: من و همسرم که بعنوان دیگر تهیه کننده در این پروژه مشارکت دارد، از سالهای دور علاقه بسیاری به موسیقی دهه ۳۰ تا ۵۰ داشتیم و در هر مکان و زمانی آثار این دهه را گوش می دادیم، دورانی که به حافظه تاریخ سپرده شده است ولی همچنان برای بسیاری از ما بهترین و ماندگارترین ترانه ها هستند. با همین علاقه از سوی آقای قاسم جعفری (کارگردان سینما و تلویزیون) نمایشنامه ای در ستایش موسیقی دهه ۳۰ تا ۵۰ به قلم آقای جلال الدین دری به ما پیشنهاد شد. نمایشنامه با متن ترانه ها، ماجرا را برای من و همسرم جذاب تر کرد. با رابعه زند و پیمان خازنی از آهنگسازهای نسل امروز، جلساتی در مورد این اتفاق داشتیم که مشاوره خوبی به ما دادند. مهم تر از همه اینها متن این اثر و اجرای این ترانه ها در دل جریانات تاریخی و سیاسی و اجتماعی آن دوره بود که برای ما ایرانیان تبدیل به یک نشان شده است. با حجت اشرف زاده که دغدغه مشترکی برای این ترانه ها داشت صحبت کردیم که پذیرفت در کنار ما باشد.
او افزود: کنسرت نمایش ترانه های شرقی می خواهد داستان هایی عاشقانه را، از کوران حوادثی که سال ها بر مردم ایران گذشته، روایت کند؛ بهانه ای برای اجرای این ترانه ها با آهنگسازی متفاوت پیمان خازنی و صدای حجت اشرف زاده. برای ما قابل پیشبینی نیست که چنین اتفاقی، با چه استقبالی از نسل جوان روبرو خواهد شد اما هر چه باشد، ستایش این دوران در دل یک کنسرت نمایش، از بهترین لحظات زندگی ما خواهد بود.
جلال الدین دری نویسنده این نمایشنامه، درباره این اثر اظهار داشت: ترانه های شرقی ادای دینی است به موسیقی ایرانی در دوران شکوفایی خود. سال ها می گذرد و هنوز بعضی از آثار آن دوران بی تاریخ و زمان به حیات خود ادامه می دهند. در این دوره شعرا و ترانه سرایان بزرگی به جامعه عرضه شدند و آهنگسازان بزرگی پا به عرصه‌ی هنر گذاشتند. این ترانه ها بدون شک در قلمرو تاریخ به خودی خود به یک نشانه بدل شده اند که گرامیداشت و یادآوری آنها در این کنسرت نمایش اتفاق می افتد.
پیمان خازنی آهنگساز این اثر در انتها اظهار داشت: ترانه های شرقی یادآوری هنر هنرمندان بزرگ موسیقی ایرانی در دهه های ۳۰ تا ۵۰ است که شاهکارهای بزرگی را در موسیقی ما رقم زدند، آثاری که هنوز در بین مردم زمزمه می شود. وظیفه من و همکارانم است که با نگرشی تازه و بازنویسی جدید از آن آثار به ادامه‌ی حیات آنها در بین نسل جدید به ماندگاریشان کمک کنم. البته که هم اکنون رفتن به سمت تنظیم تازه ای از چنین ترانه های ماندگاری کار دشوار و پیچیده ای است.
ترانه های شرقی از ۱۱ اسفند ماه جاری ساعت ۲۱ در پردیس تأتر شهرزاد به روی صحنه می رود و از ۱۴ اسفند در دو سانس ساعت ۲۰ و ۲۲ به روی صحنه خواهد رفت.
در این کنسرت نمایش نویسنده و کارگردان: جلال الدین دری، تهیه کنندگان: البرز زارع و مرجان رضاخان، بازیگران به ترتیب ورود به صحنه: رحیم نوروزی، شبنم قلی خانی، مهدی ابراهیمی، آزاده سیفی، صدف بهشتی، حسین میرزائیان، سعید زارعی، مهدیس هاشمی، رز زارع، امیرعلی دانایی، سمیرا حسینی، سپیده صباغ، خواننده صحنه: حجت اشرف زاده، آهنگساز: پیمان خازنی، مشاور تهیه کننده: محمد قدس، طراح صحنه: سعید یزدانی، طراح لباس: الهام شعبانی، طراح گریم: ملیسا احمدی، طراح گرافیک و عکاس: محمد صادق زرجویان، نوازنده پیانو: پیام سوری، نوازنده کمانچه: مجید مظاهری، نوازنده سازهای کوبه ای: مهدی ابراهیمی، دستیار اول کارگردان: سپیده صباغ، دستیار دوم کارگردان: پریسا ذوالفقاری و مهدی فرج وند، مدیر صحنه: هستی فرحی، امور تولید: امیرکورش اعرابی، طراح صدا: عرفان یزدی، روابط عمومی و امور رسانه: مریم شریعتی است.

منبع: