چهارمین بازار کتاب هنری بن گاه

چهارمین بازار کتاب هنری بن گاه

به گزارش پیلانو چهارمین دوره از «بازار کتاب هنری بن گاه» از هفتم تا دهم دیماه ۱۴۰۰ به میزبانی هنرمندان، ناشران و اهالی فرهنگ و هنر در آواسنتر برگزار می شود.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، در خبر برگزاری این برنامه آمده است: این بازار کتاب هنری، میزبان گفتگو، کارگاه و نمایش آثاری با محوریت نشر هنری و فضایی است تا میان ناشران، هنرمندان و علاقه مندان کتاب تعامل برقرار شود. هنرمندان، ناشران هنری، گالری ها، طراحان و عرضه کنندگان محصولات فرهنگی و استودیوهای چاپ و گرافیک با آثاری همچون کتاب مجله، کتاب هنرمند، کتاب عکس چاپ های دستی، آثاری با نسخه های محدود از هنرمندان، محصولات فرهنگی و پروژه های تحقیقاتی و کیوریتوریال در آن شرکت می کنند. همینطور علاوه بر برگزاری کارگاه و نمایش آثاری با محوریت نشر هنری، این رویداد فضایی را برای نمایش پروژه های کیوریتوریال- پژوهشی یا اجرا در هر دوره هم اختصاص می دهد.
از دیگر بخش های «بازار کتاب هنری بن گاه» میتوان به برگزاری نشست های تخصصی طی روزهای برگزاری رویداد اشاره نمود. اولین جلسه این دوره، روز سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰، ساعت ۱۴ با سخنرانی «زروان روح بخشان» و «مریم کهوند» و با مبحث «نقش رسانه های هنری در اشاعه فرهنگ دیداری» برگزار می شود. این گفتگو با همکاری گالری اینفو گردآوری برگزار می گردد. در همین روز، نشست دیگری با عنوان «تصویر – واژه – صفحه / کتاب به مثابه شیء هنری» در ساعت ۱۶ و با سخنرانی «رضا عابدینی» و کوشش «فرهاد فزونی» برگزار می شود.
نشست پایانی روز سه شنبه، هفتم دیماه با مبحث «نشر معمول» در چارچوب گفت وگویی میان «آیا کریشت» و «لیلا عبدالرزاق» از بنیانگذاران این نشر در ساعت ۱۸ برگزار می گردد. «معمول» نشریه ای چندرشته ای کوچک و جمعی برای خلق، برگزاری و انتشار هنر در فصل مشترک کمیک، چاپ و کتاب های هنری است و این گفتگو با همکاری لیلا ناظمیان گردآوری شده است.
در چهارمین دوره از این رویداد، بیشتر از ۱۰۰ شرکت کننده داخلی حضور دارند اما به علت محدودیت های ناشی از همه گیری کرونا، شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان خارجی به صورت مجازی و در بخش برنامه های بازار همچون گفتگو و سخنرانی شرکت خواهند کرد.
سه دوره اول این رویداد در استودیو یا دفتر نشر بن گاه برگزار شد اما با عنایت به استقبال مخاطبان بازار (شرکت کننده ها، بازدیدکننده ها و خریداران) نسبت به سالهای گذشته، چهارمین دوره نیازمند فضایی با مساحت و امکانات بیشتر و عمومی تر بود و «آوا پلت» (آوا سنتر) بعنوان حامی اصلی چهارمین بازار کتاب هنری بن گاه، طبقه هشتم مجموعه خویش را به برگزاری این رویداد مختص کرده است. پلتفرمی شهری، تجاری و اجتماعی که با همکاری هنرمندان، طراحان و کارآفرینان و با تمرکز بر فرهنگ و رشد پایدار برای ارتقای سبک زندگی می کوشد. حامیان دیگر این رویداد شامل استودیوها، مجله ها و رسانه های فعال هنرهای تجسمی همچون «استودیو تهران»، «زمینه»، «گالری اینفو»، «درز» و «پیوست» هستند.
«بازار کتاب هنری بن گاه» از سال ۱۳۹۷ به راه افتاده است. البته نمونه های این رویداد پیش از این در کشورهای دیگر فعالیتهایی داشته اند؛ چونکه استقلال هنرمندان در این رویدادها که بدون پشتوانه نهادهای هنری، دولتی و خصوصی و با بودجه کمی می توانند آثار خویش را منتشر و برای نمایش و فروش عرضه کنند، حفظ می شود. این رویدادها فضایی معتبر و در عین حال باز، همگانی و در دسترس برای گفتگو و تبادل نظر فراهم می کنند. و «بازار کتاب هنری بن گاه» با این نگاه و بعنوان رویدادی سالانه در زمینه انتشارات هنری در کشور فعالیت می کند.
چهارمین دوره «بازار کتاب هنری بن گاه» از ساعت ۱۲ تا ۲۰ روزهای هفتم تا دهم دیماه در طبقه هشتم مجموعه «آوا پلت» (آوا سنتر) واقع در منطقه اقدسیه، خیابان موحد دانش، نبش خیابان فیروزبخش برگزار می گردد.

منبع: