با محوریت ساز پیانو در مرحله اول؛ شروع داوری مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان

با محوریت ساز پیانو در مرحله اول؛ شروع داوری مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان

پیلانو: داوری مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در حالی انجام شد که یکی از اعضای هیات داوران این رویداد از شرایط برگزاری دوره پانزدهم سخن گفت.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، داوری مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان روز گذشته نهم آذر با ساز پیانو شروع شد.
آرپینه ایسرائیلیان داور بخش پیانو جشنواره پانزدهم درباب عملکرد جشنواره در کشف استعدادهای جوان و ایجاد انگیزه بین نسل جوان اظهار داشت: من از دوره هشتم تا به امروز در کنار جشنواره بودم و همیشه شاهد حضور چندین نوازنده با استعداد در هر دوره بودم و این جای خوشی است جوانان با استعداد در جشنواره شرکت می کنند که این خود نشان از عملکرد موفق جشنواره موسیقی جوان دارد.
وی در ادامه با اشاره به سطح کیفی آثار پس از اتمام داوری بیان کرد: داوران بخش پیانو برای جلوگیری از تکرار رپرتوار، هرساله کوشیدیم آثار آهنگسازان مختلفی را در فراخوان قرار دهیم و همین مسئله موجب افت تعداد شرکت کنندگان و بالارفتن سطح کیفی آثار شرکت کنندگان شده است. بنا بر این طی سالهای قبل تعداد شرکت کنندگان ساز پیانو نسبت به قبل کمتر شده اند اما خوشبختانه بر کیفیت کارشان افزوده شده است. البته با بررسی آثار، گروه سنی الف آمادگی بهتری نسبت به سایر رده های سنی داشتند که البته فکر میکنم یکی از دلایلی که گروه سنی ج تمرکز بیشتری بر اجرای خوب قطعات ندارند این است که این جوانان بواسطه داشتن مشغله های کاری وقت زیادی برای تمرین ندارند.
داور بخش پیانو پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با اشاره به نقاط مثبت و ضعف شرکت کنندگان پیانو اظهار داشت: اجراها از نظر کیفی بالا بودند اما متاسفانه بیشترین ضعف در نت خوانی نوازندگان بود که فکر می کنم علتش حاضر نشدن در کلاس های حضوری و نداشتن استاد بواسطه شرایط کرونا بوده است.
ایسرائیلیان همین طور درباره شاخصهای داوری بخش پیانو اظهار نمود: امسال تصویر هیچ کدام از شرکت کنندگان را نمی دیدیم و فقط از روی صدا ساز آثارشان را داوری می کردیم که به نظرم بسیار کار دقیق تری بود و ما داوران پیانو مواردی چون کیفیت، تکنیک، فهم موسیقی، رنگ بندی و اجرای حرفه ای را بعنوان شاخصهای داوری در نظر گرفتیم و آثار را با هم مقایسه کردیم.
این نوازنده باسابقه پیانو درباره تاثیر جشنواره موسیقی جوان بر روند موسیقی کشور اظهار داشت: به نظر من برگزاری جشنواره موسیقی جوان در ایران بین نسل جوان انگیزه بالایی به وجود می آورد و برای چندین ماه نسل نوجوان وجوان را درگیر خود می کند که با اشتیاق شرکت می کنند، تمرین می کنند، استرس و نگرانی دارند و ساعی هستند و به نظرم همه اینها به نفع موسیقی است. درست است که نوازندگان پیانو در بخش موسیقی کلاسیک در کل کشور زیاد هستند اما حضورشان در جشنواره بایستی با آمادگی بیشتری صورت گیرد و همین آماده شدن برای چنین رویدادی به پیشرفت موسیقی کلاسیک بسیار کمک می نماید.

منبع: