گزارش پیلانو؛ ادای دین شاگرد حسن روح الامین به شهدا

گزارش پیلانو؛ ادای دین شاگرد حسن روح الامین به شهدا

به گزارش پیلانو محمدعلی بوشهری اعتقاد دارد شهیدان دوران، چمران، زین الدین، کاوه، صیاد و هزاران نام دیگر تنها یک اسم نیستند و هر کدام خود به تنهایی شرح حماسه هایی از تاریخ این سرزمین اند.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، نمایشگاه طراحی سرداران شهید دفاع مقدس با عنوان «شهود» چهارشنبه سوم آذرماه در موزه هنرهای معاصر فلسطین راه اندازی شد که شامل آثار طراحی هنرمند جوان بوشهری از پرتره شهدای شاخص دفاع مقدس است.
این هنرمند جوان به جهت اینکه ادای دینی به شهدا کند و برای پاسخ به این سؤال ذهنی اش که «مگر می شود ناب ترین مردمان این سرزمین را نشناخت؟»، آثاری طراحی از پرتره ۵۴ شهید شاخص خلق کرده است که ۴۴ اثر از آنها روی دیوار نمایشگاه «شهود» رفته اند.
اسامی شهدایی که پرتره آنها در این نمایشگاه به نمایش درآمده است، عبارت است:
مصطفی چمران، محمود کاوه، عباس بابایی، سیدمرتضی آوینی، سیدمجتبی هاشمی، مهدی زین الدین، سیدمحمدعلی جهان آرا، حمید باکری، عباس دوران، حسین خرازی، محمدابراهیم، همت، صادق (پرهام) پیروی، بیرجند بیگ محمدی، حسن آبشناسان، محمدجواد آذردل، محمدرضا دستواره، جعفر حیدریان، محمد بنیادی، محسن وزوایی، اسماعیل دقایقی، مصطفی کلهری، اسماعیل صادقی، مجید پازوکی، عباس کریمی، حسن باقری (غلامحسین افشردی)، احمد کاظمی، محمدحسین کریمی، احمد اسدی، مجید بشکوه، صادق گنجی، سیدعلیرضا یاسینی، علیرضا ماهینی، غلامرضا جوان، غلامحسین توسلی، علی هاشمی، بیژن گرد، محمدحسین کریمی، محمد بروجردی، محمد رضایی، مهدی باکری، علی صیاد شیرازی، محمود کوهکن، سیدعبدالله بیژنی، نادر گنجی و نادر مهدوی.

محمدعلی نادری هنرمند جوان طراح و نقاش که شاگرد حسن روح الامین هم است، در متن استیتمنت این نمایشگاه نوشته است:
«بسم رب الحسین
وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ ﴿۱۶۹﴾
هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده اند مرده مپندار بلکه زنده اند که نزد پروردگارشان روزی داده می شوند (۱۶۹)
یادم هست در کتابی با مبحث دفاع مقدس می خواندم که «وقتی می خواهیم از سرزمینی بهتر بدانیم، باید تاریخ آن سرزمین و قصه زندگی آدم هایش را بخوانیم.» و در ادامه آمده بود که «سرزمین ما را میتوان با فرمانده هانش شناخت. نه مدالی به سینه داشتند و نه حرف های عجیب و غریب می زدند. باورکردنی نیست که گاه تا آخرین لحظات زندگی، برای عده ای ناشناس باقی می ماندند..»
همیشه با مرور این متن در ذهنم، به این سؤال می رسیدم که مگر می شود ناب ترین مردمان این سرزمین را نشناخت. اصلاً مگر می شود کسی داستان عاشقی های حاج همت را نشنیده باشد، داستان چشمان مجنون را.
یا مگر می شود که کسی داستان پر رمز و راز باکری ها را نخوانده باشد، داستان نماندن هایشان را.
یا اصلاً مگر می شود کسی نخوانده باشد که چطور محمدعلی جهان آرا ۳۳ روز خرمشهرش را با خون نگه داشت که نه تنها خرمشهرش را بلکه تمام شرافت و وطنش را.
دوران، چمران، زین الدین، کاوه، صیاد و هزاران نام دیگر که تنها یک اسم نیستند و هرکدام خود به تنهایی شرح حماسه هایی از تاریخ این سرزمین اند.
مجموعه طراحی های حاضر ادای دینی است کوچک به نام هایی بزرگ؛ باشد که رستگار شویم.»

مهدی علی بخشی مدیر روابط عمومی انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح درباره این نمایشگاه به خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایشگاه «شهود» متشکل از آثار طراحی با تکنیک قلم سیاه از محمدعلی نادری هنرمند جوان بوشهری و شاگرد حسن روح الامین است. خصوصیت آثار این نمایشگاه که به مناسبت هفته بسیج افتتاح شد، نمایش پرتره شهدای شاخص با تکنیک قلم سیاه و سبک هنری آرتیستیک خلق شده اند که در عین حال ساده و مینی مال هستند و از جذابیت بصری برخوردار می باشند.
وی در توضیح بیشتر آثار طراحی هنرمند بوشهری اظهار نمود: جرقه خلق چنین آثاری زمانی در ذهن هنرمند جوان بوشهری خورده است که نادری قصد می کند کاری برای شهدای شاخص بوشهر انجام دهد و شهدای شاخص شهر بوشهر را طراحی می کند. بعد از آن بوده که به طراحی پرتره شهدای شاخص دیگر استان ها و در نهایت کل ایران می پردازد و مجموعه آثار طراحی شامل ۵۴ اثر از این شهدای شاخص خلق می کند.
علی بخشی با اشاره به اینکه در نمایشگاه «شهود» ۴۴ اثر از آثار محمدعلی نادری به نمایش درآمده است، اظهار داشت: فکر نمی کنم هنرمندی از نسل جوان تابحال این طور به شهدا ادای دین کرده باشد و ما هم در بازخوردهایی که در نمایشگاه دیدیم، همه مثبت بوده است همچنان که اساتیدی چون محمد اسدی جوزانی و حبیب صادقی بعد از تماشای این آثار، این کارها را تحسین کردند. شاید بتوان گفت چون این آثار در عین سادگی، لطافت خاصی دارند.

مدیر روابط عمومی انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد روایت فتح همینطور از چاپ نمایشگاه «شهود» به صورت نفیس اطلاع داد و اضافه کرد: در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور محمد حبیبی رئیس انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس روایت فتح و حبی الله صادقی هنرمند پیشکسوت نقاش، از کتاب «شهود» که تصویر آثار به صورت نفیس در آن چاپ شده است، رونمایی گردید.
علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند تا ۱۶ آذرماه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و روزهای پنج شنبه ۱۰ تا ۱۵ به موزه هنرهای معاصر فلسطین واقع در خیابان ولیعصر (عج) خیابان بزرگمهر، خیابان برادران شهید مظفر شماره ۷۴ رجوع کنند.