ساعد نیك ذات مطرح كرد؛ اختتامیه عجیب برگ ریزان تهران

ساعد نیك ذات مطرح كرد؛ اختتامیه عجیب برگ ریزان تهران

پیلانو: ساعد نیک ذات دبیر مسابقه عکس برگ ریزان تهران درباره تاخیر در اهدای جوایز برگزیدگان این رویداد عکاسی و عدم پاسخگویی و تعهد سازمان زیباسازی شهرداری تهران توضیحاتی ارائه نمود.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، مسابقه عکس «برگ ریزان تهران» دی ماه سال ۱۳۹۹ انجام شد که به سوژه جلوه های پاییزی در مکان های عمومی، فضاهای شهری، زندگی روزمره، طبیعت شهری و مبلمان شهری پرداخت که در شهر تهران با آنها مواجه هستیم. آثار ارسالی به این مسابقه جلوه های پاییزی طبیعت در پاییز شهر تهران را نمایش می داد و در فراخوان آن ذکر شده بود که آثار، نگاهی عکاسانه به زیبایی ها و خاصیت های فصل پاییز در شهر تهران داشته باشند. این مسابقه عکاسی را انجمن عکاسان ایران با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران و به دبیری ساعد نیک ذات هنرمند عکاس و فیلمبردار سینما برگزار کرد.
در فراخوان این رویداد ذکر شده بود که اختتامیه و اهدای جوایز به برگزیدگان مسابقه «برگ ریزان تهران» پنجشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۹ برگزار می شود اما این اتفاق تا سال بعد نیفتاد. در ادامه توضیحات ساعد نیک ذات دبیر این رویداد درباره تاخیری یک ساله اهدای جوایز به برگزیدگان را می خوانید که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است.
ساعد نیک ذات نوشته است:
«کلاغ ها به آشیانه رسیدند»
نمی خواهم از سیستم فشل اداری گلایه کنم اما فشار این یک سال و عدم تعهد مسئولان یک ارگان و تعهد خودم نسبت به شرکت کنندگان من را موظف می کند بعنوان دبیر شما را در جریان این تاخیر یک ساله بگذارم. اگر بودجه ای به یک حرکت فرهنگی، آن هم از طرف سازمانی که بار عنوان زیبایی را یدک می کشد و بقای آن وابسته به حضور هنرمندان و پشتیبانی از هنر و فرهنگ است، تعلق می گیرد، فکر می کنند به هنر و هنرمندان بسیار لطف و محبت کرده اند. شرایط خیلی مشکل اقتصادی کشور را با پوست و جان و روح و روانم درک می کنم اما عدم پاسخگویی و تعهد را هیچ گاه.
نخستین جشنواره پاییز تهران برابر همین روزها در سال قبل شروع به کار کرد و امروز ۲۵ آبان ۱۴۰۰، بدون نمایشگاه و مراسم اختتامیه کلیشه ای اما در جمعی صمیمانه فقط با حضور برندگان، پایان یافت. همه مراحل طبق زمان بندی انجام شد.
طراحی پوستر و موارد تبلیغی و اطلاع رسانی توسط دوست ارجمندم، گرافیست توانا آقای شاپور خاتمی انجام شد. وب سایت انجمن با مدیریت فنی آقای علیقلی زاده، شرایط را برای ثبت نام شرکت کنندگان، بارگذاری عکس ها و انتخاب و داوری مهیا کرد.
اطلاع رسانی بموقع در رسانه ها و اینستاگرام انجمن توسط دوستان عزیزم، محمدصالح حجت الاسلامی و جاوید نیک پور به شکل حرفه ای منتشر گردید.
داوری بوسیله برخط و وب سایت انجمن به گونه ای کاملاً استاندارد و جهانی، توسط سه داور عکاس توانا و شناخته شده آقایان محمدابراهیم صافی، مهدی وثوق نیا و بانو گلریز خانعلی زاده با شکیبایی و دقت اجرا شد.
طراحی تندیس به عهده خودم بود و کلاغ را نماد پاییز قرار دادم و زوج هنرمند گرانمایه آقای فرزاد فرجی و بانو هدیه نوبهار، با همکاری آقای کیاوش فروهری در بخش چلنگری ساخت این تندیس را به عهده گرفتند.
دیپلم افتخار و تندیس ها در تاریخ بهمن ماه جهت اهدا به برندگان آماده شد و چاپ و قاب عکس ها نیز توسط لابراتور آریا با نهایت تخصص انجام گرفت.
در این میان دوست عزیزم مسعود زنده روح کرمانی بعنوان نماینده انجمن عکاسان ایران، هماهنگی ها را به عهده داشت. بانوی عزیز و بسیار ساعی مریم منصوری پی گیر تعهدات سازمان زیبا سازی شهرداری تهران بود تا بودجه مصوب به تفاهم رسیده با انجمن را دریافت کند، این مسیر برایش بسیار گران به اتمام رسید و او گرفتار کرونا شد.
در این مدت من و رئیس هیات مدیره انجمن محمد مهدی رحیمیان بارها تلفن ها و پیام های مستقیم مان به مدیریت و معاونت زیبا سازی بدون پاسخ ماند.
پاییز زرد و نارنجی به اتمام رسید، زمستان بدون برف آمد، بهار سبز به بازار آمد، شکوفه ها درحال نتیجه دادن بودند که تلاش بانو مریم منصوری به میوه نشست و تعهدات مالی از طرف سازمان مربوطه در ۲ نوبت انجام شد. حق امتیاز عکاسان و عوامل اجرائی پرداخت گردید و قرار بود هماهنگی گالری و هزینه آن به عهده زیباسازی باشد، تصاویر قاب شده به آنها تحویل داده شد تا با هماهنگی دبیر، آثار عکاسان، دیوارهای نمایشگاه را زیبا سازند اما این هماهنگی هیچ گاه انجام نشد که نشد!
من بعنوان دبیر این جشنواره از کلیه هنرمندان و علاقمندان به عکاسی که در این جشنواره حضور یافتند، چه عکس شان پذیرفته شد و چه نشد، بابت این تاخیر و عدم برگزاری نمایشگاه پوزش می خواهم اما تصاویر نمایشگاه را حتما به شکل مجازی در سایت و صفحه اینستاگرام انجمن به اشتراک خواهیم گذاشت.
در پایان، ضمن سپاس از همه همکارانم در گروه برگزاری و شاد باد به پذیرفته شدگان و برندگان، امشب باری اخلاقی از روی ذهنم پاک می شود اما تجربه اش همیشه همراهم خواهد بود.
از همه عکاسان عزیز که منظر دیدشان را در این جشنواره با ما به اشتراک گذاشتند سپاسگزارم.
با احترام به چشمان شما، ساعد نیک ذات
۲۵ آبان ماه از فصل پاییز ۱۴۰۰»
بر این اساس، اسامی برگزیدگان نخستین مسابقه عکس «برگ ریزان تهران» عبارت است از: زهره لک، عبدالله صادقی، مجید خواهی، حمید احمدی بصیر و علی ملکی.
فرناز دمنابی، رضا سید پایداری، یاسر محمدخانی، عباس توکلی جلودار و علیرضا فلاحت کار تقدیرشدگان این مسابقه عکاسی بودند.

منبع: