طی نشستی در موزه هنرهای معاصر تهران عنوان شد؛ تشریح جزئیات نمایشگاه جدید

طی نشستی در موزه هنرهای معاصر تهران عنوان شد؛ تشریح جزئیات نمایشگاه جدید

جزئیات برگزاری نمایشگاه مرور آثار مهدی سحابی هنرمند معاصر در موزه هنرهای معاصر تهران در نشست خبری که بامداد امروز ۴ آبان برگزار شد، تشریح شد.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، نشست خبری نمایشگاه مرور آثار مهدی سحابی روز سه شنبه چهارم آبان در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار گردید.
احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران، مژده طباطبایی کیوریتور بخش هنری نمایشگاه و سهراب احمدی کیوریتور بخش ادبی نمایشگاه مرور آثار مهدی سحابی در این جلسه حضور داشتند.
موزه هنرهای معاصر تهران باید زودتر از این دین خود به سحابی را ادا می کرد
احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در ابتدای این نشست اظهار داشت: یکی از برنامه های مهمی که پیش از بازگشایی موزه در دستور کار ما قرار داشت پرداختن به آثار هنرمندان معاصری بود که تا کنون به شکل جدی به آثار آنها پرداخته نشده است. نمایش آثار مهدی سحابی تحقق این وعده است. سحابی در زمره هنرمندانی است که وجهی متکثر در خلق اثر، در مدیوم های مختلف را دارد و از این منظر در حوزه تجسمی و ادبیات بسیار پر کار بوده است.
رئیس موزه هنرهای معاصر تهران با اشاره به اینکه بعضی از هنرمندان اساساٌ هنرمند موزه ای هستند، اظهار نمود: هنرمند موزه ای، هنرمندی است که توانسته در طول عمر خود مسیر مشخصی را رقم بزند. امکان دارد در بعضی موارد زیر غبار فراموشی قرار گرفته باشد. این افراد به اندازه زحماتی که کشیده اند شناخته شده نیستند. موزه باید خیلی قبل تر از این دین خویش را به مهدی سحابی ادا می کرد.
عکس های سحابی از انقلاب شگفتی این نمایشگاه خواهد بود
مژده طباطبایی هم در ادامه این نشست اظهار داشت: از سال ۹۸ یک دهه پس از مرگ مهدی سحابی ما برنامه ای را تحت عنوان «پس از ده سال» برگزار کردیم که در آن با حمایت خانواده مرحوم سحابی برخی از آثار این هنرمند را در گالری مژده به نمایش در آوردیم. این نمایشگاه شروعی بود بر پروژه ای که مقرر است در موزه برگزار گردد. در آذر ماه ۱۳۹۹ ما با موزه هنرهای معاصر تهران به تفاهم رسیدیم که به غیر از نمایش آثار، کتاب هایی درباره این هنرمند را هم به چاپ برسانیم.
وی بیان نمود: تعداد آثار سحابی در مجموعه های مختلف بیشمار بود. ما هر چه بیشتر تلاش و جستجو می کردیم آثار بیشتری به دست می آمد و تنوع این آثار به لحاظ مدیوم هم بسیار بود.
طباطبایی ضمن اشاره به این که سحابی در دوره های مختلف مدام آثار خودش را تکرار کرده است اظهار داشت: به جز آثار عکاسی سحابی، آثار این هنرمند را میتوان به ۱۴ دوره تقسیم کرد. ما ابتدا می خواستیم این دوره بندی را بر مبنای تاریخ اثر دسته بندی نماییم اما در نهایت به علت همین تکرار در آثار ما تصمیم گرفتیم آثار سحابی را در چارچوب مجموعه آثار دسته بندی نماییم.
وی ضمن اشاره به وجه ادبی آثار سحابی بیان نمود: ما در روند بررسی های خود متوجه این مورد شدیم که آثار ادبی او تاثیر بسیاری بر روی آثار تجسمی آن گذاشته است و همین مساله ما را بر این داشت که در کنار نمایشگاه تجسمی، درباره وجه ادبی آقای سحابی هم کارهایی را صورت بدهیم.
کیوریتور هنری نمایشگاه با اشاره به اینکه ۳۱۰ اثر از سحابی در کتاب آثار او به چاپ می رسد، اظهار داشت: ۱۲۶ اثر از مهدی سحابی در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید. نقاشی، حجم، میکس مدیا، عکاسی و … همچون مدیوم هایی بوده که تلاش شده با عنایت به محدودیت فضا از آنها حداقل چند نمونه بر روی دیوار قرار بگیرد.
طباطبایی با اشاره به اینکه در جریان این نمایشگاه نشست های تخصصی درباره وجوه ادبی مهدی سحابی در موزه برگزار می شود، اظهار داشت: ما در جریان تحقیقاتمان مجموعه نگاتیوها و تصاویری از آقای سحابی پیدا کردیم که نمایش آنها شگفتی این نمایشگاه خواهد بود. بیشتر این عکس ها با مبحث انقلاب است و پیش از این هیچگاه به نمایش در نیامده است.
تلاش کردیم وجه هنری و ادبی سحابی را به صورت همزمان بررسی کنیم
سهراب احمدی کیوریتور ادبی نمایشگاه هم در ادامه این نشست با بیان جملاتی از کتاب «در جستجوی زمان از دست رفته» مارسل پروست که سحابی ترجمه آنرا انجام داده است، اظهار داشت: مهدی سحابی یک «من» است با وجوه متکثر مختلف. او گاه این من را به بیان واژگانی و گاه در بیان تصویری عیان کرده است و برای نشان دادن تصویر درست از او نمی توان این دو وجه را از هم سوا کرد.
وی ضمن اشاره به این که برای این نمایشگاه دو کتاب مجزا به چاپ می رسد، توضیح داد: در یکی از این کتاب ها به آثار تجسمی و یکی از کتاب ها به آثار ادبی سحابی پرداخته شده و در آن به صورت روش مند و پیکره مند مطابق با روش های مطالعاتی در دانشگاه، آثار هنری و ادبی سحابی مورد نقد و خوانش نشانه شناسانه، روانکاوانه، جامعه شناختی و… قرار گرفته است.
کیوریتور ادبی این نمایشگاه در انتهای صحبت هایش اظهار داشت: مهم ترین دستاورد این کتاب ها آن بود که وجه تصویری و واژگانی آقای سحابی از هم سوا نشد و مطالعه روی آنها به موازات یکدیگر پیش آمد.
نمایشگاه مرور آثار مهدی سحابی در موزه هنرهای معاصر تهران سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ گشایش افتتاح می شود و تا ۲۸ آذر ۱۴۰۰ همزمان با نمایشگاه «نهان بر عیان» برپاست.

منبع: