داور فلسطین تنها نیست : مسئله فلسطین از چشم هنرمندان جهان دور نیست

داور فلسطین تنها نیست : مسئله فلسطین از چشم هنرمندان جهان دور نیست

پیلانو: مسعود ضیایی زردخشویی معتقد می باشد، پرداخت به موضوعی همچون اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی در قالب کاریکاتور تاثیرگذارتر خواهد بود و این هنر نسبت به احقاق حق مظلومان، قوی ترعمل می کند.

مسعود ضیایی زردخشویی هنرمند کاریکاتوریست و داور مسابقه بین المللی پوستر، کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» درباره تأثیر هنر و اقدام هنرمندان در پرداختن به موضوعی همچون فلسطین و احقاق حق مظلومان جهان، به خبرنگار مهر اظهار داشت: در جهانی که یک پروانه در جایی پر می زند و در نقطه ای دیگر از جهان (به اصطلاح) طوفانی به راه می افتد بدین سبب در پرداخت این مساله توسط هنرمندان هم هر طرح و برنامه و مسابقه ای می تواند تأثیر خودش را داشته باشد که طبیعتاً در عرصه هنر این اثر بمراتب قوی تر خواهد بود، چونکه به زبان طنز گفته می شود و قصه گویی و داستان به همراه دارد به همین سبب هم مردم بیشتر خوششان می آید و هم اینکه سرگرم می شوند از طرفی هم زبانی دیگر یاد می گیرند.
وی بیان کرد: زبان کاریکاتور می تواند چنین مطالبی را بیشتر گسترش بدهد و در اذهان نفوذ کند، چون این هنر جنبه رسانه ای و پیام رسانی دارد. بعنوان مثال این هنر، همچون هنر نقالی و مجسمه سازی نیست که نیاز به دکور و پیش پرده داشته باشد.

ضیایی درباره این رویداد و اینکه تا چه زمان می تواند برای مردم و علاقمندان تازگی داشته باشد، بیان کرد: به نظرم مطالبی مثل مساله فلسطین که متأسفانه سال ها وجود داشته و به آسانی حل نمی گردد، بدین سبب جشنواره ها و مسابقات مربوط به این رویداد نیز به تبع آن، وجود خواهند داشت. به اعتقاد من تا زمانی که جنگ تمام نشود برگزاری چنین مسابقاتی هم پایانی ندارد و بطور قطع از طرف کسانی که روی این رویداد حساس هستند و در جهان واکنش نشان می دهند، استقبال به همراه خواهد داشت که تعدادشان هم کم نیست بدین سبب خیلی سریع در این حوزه آغاز به کار می کنند.
وی به حضور ۶۶ کشور جهان در مسابقه «فلسطین تنها نیست» اشاره نمود و اظهار داشت: هنرمندان شاخک های حساس تری دارند و همیشه نسبت به عناوینی که مردم جهان را به خود درگیر کرده، واکنش بیشتر و سریع تری نشان می دهند که یکی از همین موضوعات، مساله اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی است که سال ها برای مردم فلسطین وجود داشته است. این مساله در عرصه کاریکاتور و عکس در جشنواره های مختلف پرداخته می شود، چونکه مسأله ای نیست که دور از چشم هنرمندان جهان باشد بلکه مقابل چشمانشان در حال رخداد است و صد درصد واکنش به همراه دارد.
این کاریکاتوریست در آخر در زمینه نشر فرهنگ هنر مقاومت پیشنهاد داد: چه خوب است تعداد جشنواره هایی که در این حوزه برگزار می گردد بیشتر شود، ضمن اینکه در فضای مجازی و همین طور رسانه ها هم باید بیشتر به آن پرداخته شود به سبب اینکه هم اکنون این فضاها در افکار آدم ها تأثیرگذار خواهد بود.
نمایشگاه آثار منتخب مسابقه بین المللی پوستر کارتون و کاریکاتور «فلسطین تنها نیست» که از ۲۳ فروردین ماه و همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی در گالری ابوالفضل عالی و گالری خانه حوزه هنری به معرض نمایش گذاشته شد، تا ۱۷ اردیبهشت و همزمان با روز جهانی قدس پذیرای بازدیدکنندگان بود. برگزیدگان این رویداد در آئین اختتامیه معرفی گشتند.

منبع: