ثبت ملی سردیس فردوسی در کتابخانه ملی ایران

ثبت ملی سردیس فردوسی در کتابخانه ملی ایران

به گزارش پیلانو در آستانه ۲۵ اردیبهشت ماه و روز بزرگداشت «حکیم ابوالقاسم فردوسی»، سردیس این شاعر پرآوازه و بزرگ ایرانی، اثر «استاد ابوالحسن صدیقی» در لیست آثار منقول ملی به ثبت رسید.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این اثر که در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود در ششم اسفند ماه سال قبل از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور به شماره ۱۴۴۸ در لیست آثار ملی منقول به ثبت رسیده است.
مراحل ارزیابی اصالت اثر و تکمیل شناسنامه ثبتی آن توسط هنرمندان و صاحب نظران حوزه مجسمه سازی و فرزند استاد صدیقی صورت گرفت و نهایتا مراتب ثبت اثر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه سالجاری بعد از انجام تشریفات قانونی به استانداری تهران و وزارتخانه های اقتصاد و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان برنامه و بودجه و سایر سازمان ها و مراکز ذیربط ابلاغ گردید.
این اثر پرارزش در سال ۱۳۱۳( هشتاد و شش سال قبل)، توسط استاد ابوالحسن صدیقی خلق و بعد از آن در سرسرای ساختمان قدیم و تاریخی کتابخانه ملی ایران واقع در خیابان سی تیر نصب گردید که با انتقال ساختمان کتابخانه ملی، هم اکنون در محل موزه کتاب و میراث مستند ایران واقع در ساختمان جدید کتابخانه ملی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.
ابعاد این سردیس ۵۰ در ۲۶ با ارتفاع ۷۰ سانتی متر بوده و جنس عمده ی آن از گچ فرنگی پتینه شده ساخته شده و در پایین آن امضای استاد و تاریخ ساخت وجود دارد.
«استاد ابوالحسن خان صدیقی» (زاده ۱۳ مهرماه ۱۲۷۳- درگذشت ۲۰ آذرماه ۱۳۷۴ خورشیدی)، نقاش و مجسمه ساز برجسته ایرانی و از شاگردان «کمال الملک» بود. از آثار وی می توان به تندیس «فردوسی» در میدان فردوسی تهران، تندیس «حکیم عمرخیام نیشابوری» در پارک لاله، تندیس «یعقوب لیث صفاری» در زابل، تندیس «نادرشاه افشار» در آرامگاه نادر و طراحی چهره «ابن سینا» اشاره نمود.