نوای ساز لطف الله مجد ظریف را عاشق کرد بعلاوه ویدئو

نوای ساز لطف الله مجد ظریف را عاشق کرد بعلاوه ویدئو

پیلانو: نوازنده فقید و سرشناس تار – سال ها عمرش را صرف آموزش موسیقی کرد. او که در جوانی در ارکستر فرامرز پایور می نواخت، بعدها در هنرستان عالی موسیقی ملی به تدریس مشغول شد و در طول حیاتش با هنرمندان سرشناس بسیاری همکاری کرد.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، هوشنگ ظریف ۱۷ اسفند ۹۸ در سن ۸۱ سالگی از دنیا رفت. فوت این هنرمند مصادف شد با دوران شیوع ویروس کرونا در کشور؛ بدین جهت متاسفانه آن طور که شایسته ی جایگاهش در موسیقی بود، امکان برگزاری مراسم برایش وجود نداشت و بزرگداشتش هم به همین علت، به بعد موکول شد.
بیماری چند سالی بود که گریبان گیر هوشنگ ظریف شده و امکان ادامه فعالیت هنری را از او سلب کرده بود؛ هرچند وی در سال های فعالیت هنری، با آثاری که از خود به جا گذاشت و همین طور تربیت هنرمندانی چون حسین علیزاده، داریوش طلایی، ارشد طهماسبی، حمید متبسم و… در حقیقت دینش را به موسیقی کشور ادا کرده بود.
هوشنگ ظریف بیش از ۵۰ سال از عمرش را به آموزش موسیقی پرداخت و رد پای پررنگی در تاریخ موسیقی ایران بر جای گذاشت. ظریف با بهره گیری از محضر استادانی چون علی اکبرخان شهنازی، روح الله خالقی، موسی و جواد معروفی، چنان مهارتی در نواختن «تار» کسب نمود که نه فقط در ایران که در خارج از کشور هم به نامی شناخته شده بدل شد.
حالا در یک ویدیو سخنانی از این هنرمند در نشست پژوهشی ساز تار که به همت مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری برگزار شده بود، نمایش داده می شود.
ظریف در این ویدیو با صمیمیتی خاص درباره اینک ه چگونه تار را فراگرفته است، عنوان می کند: «هفت یا هشت سال داشتم که از رادیو صدای ساز لطف الله مجد را می شنیدم و از این ساز خوشم آمد. زنده یاد خالقی که در سال ۱۳۲۸ هنرستان موسیقی را تأسیس کردند، دانش آموزان را از پنجم ابتدایی ثبت نام می کردند. من هم زمانی که کلاس چهارم را تمام کردم در سال پنجم به هنرستان رفتم که ایشان از من درباره ساز مورد علاقه ام سوال کردند و من هم گفتم که ساز تار را بسیار دوست دارم؛ بنا بر این او مرا به کلاس موسی معروفی فرستاد.
در دورن لیسانس هم در خدمت استاد علی اکبر شهنازی بودم. کلاس دهم متوسطه که بودم آنقدر تار را دوست داشتم که به صورت بداهه نیز آنرا می نواختم.
در آن زمان یک نفر از کشور فرانسه به هنرستان آمد که ضبط کوچکی هم همراه داشت و از من خواست قطعه را بنوازم که آنرا ضبط کند. به فرانسه که رفته بودم پشت یک مغازه یک صفحه سی و سه دور تصویر زنده یاد استاد کسایی و بهاری را به همراه عکس خودم در کمی پایین تر دیدم. این صفحه را خریدم و وقتی گوش کردم متوجه شدم همانی است که آن فرد فرانسوی از من خواسته بود برایش بنوازم.»
در ادامه می توانید ویدیو صحبت های زنده یاد هوشنگ ظریف را مشاهده کنید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: