فاطمه کرکه آبادی با مهر مطرح کرد: برنامه های انجمن طراحان گرافیک در سال ۹۹ با شعار حرفه ای باش

فاطمه کرکه آبادی با مهر مطرح کرد: برنامه های انجمن طراحان گرافیک در سال ۹۹ با شعار حرفه ای باش

به گزارش پیلانو رئیس هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، مهمترین برنامه این انجمن را رویداد هفته گرافیک دانست که در سال ۱۳۹۹ با شعار حرفه ای باش و ادای احترام به مرتضی ممیز برگزار می گردد.

فاطمه کرکه آبادی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران درباره برنامه های سال جدید این انجمن به خبرنگار مهر اظهار داشت: مهمترین برنامه هنری انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در سال جدید بزرگداشت روز جهانی دیزاین و برگزاری «هفته گرافیک» است. در سال جدید اگر کرونا مجال دهد، بنا داریم تا در هفته اول اردیبهشت ماه، رویداد «هفته گرافیک» را در خانه هنرمندان ایران برگزار نماییم. البته احتمال می دهم جابجایی برنامه های خانه هنرمندان ایران به علت شیوع ویروس کرونا، کمی زمان بندی ما را هم تغییر دهد و این برنامه به تعویق بیفتد.
وی اضافه کرد: علاوه بر رویداد هفته گرافیک، چندین برنامه و نمایشگاه جانبی مختص به اعضای انجمن هم برای سال ۹۹ در نظر داریم که در صورت مساعد بودن شرایط، برگزار خواهیم کرد.
ادای احترام به مرتضی ممیز در هفته گرافیک
کرکه آبادی در مورد برنامه های هفته گرافیک توضیح داد: هر ساله شورای جهانی دیزاین (ایکو- دی) در جریان برگزاری روز جهانی دیزاین، ۲۷ آوریل (مصادف با ۸ اردیبهشت)، جهت همبستگی تمامی طراحان دنیا و تأثیرگذاری بیشتر، موضوعی واحد را به تمام طراحان دنیا اعلام می کند؛ سال جاری شعار جهانی این شورا «حرفه ای باش» است. به همین جهت و با عنایت به نامگذاری خیابانی به نام استاد مرتضی ممیز از جانب شورای شهر و ۱۵ سال بعد از فقدان استاد بر آن شدیم تا نمایشگاهی را جهت یادبود استاد برپا نماییم.
وی اضافه کرد: مرتضی ممیز که از مهمترین بنیان گذاران انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است، در یک عمر تلاش حرفه ای خود، به تحکیم پایه های حرفه و مناسبات چندجانبه آن پرداخت و به چهره قطعی و روشن «حرفه ای بودن» مبدل شد. این نمایشگاه پاسخی به دعوت جهانی حرفه ای بودن و ادای احترام به نماد ملی آن در حرفه طراحی گرافیک ایران است و با اتفاقات جنبی و دو نشست تخصصی برپا خواهد شد.
برپایی نمایشگاه استانی «سرو نقره ای» در اصفهان و کرمان
وی در مورد برنامه های پایانی سال ۹۸ انجمن هم اظهار داشت: در ماه بهمن نمایشگاه استانی ششمین دوسالانه طراحی گرافیک «سرو نقره ای» را در دانشگاه تبریز داشتیم که با استقبال خوبی هم همراه بود، اما برگزاری مجدد این نمایشگاه در کرمان به علت شیوع بیماری به تعویق افتاد و احتمالاً در سال جدید در کرمان و اصفهان انجام پذیرد. همینطور فراخوان کارت پستال نوروزی در بهمن ماه منتشر گردید اما متأسفانه به علت مشکلات پیش آمده نتوانستیم پیگیر اعضا باشیم و تعداد آثار ارسالی درخور توجه نیست.
کرکه آبادی اضافه کرد: نمایشگاه «گرافیک ایران ۲» که نمایش آثار گرافیکی دهه ۴۰ شمسی است، قرار بود در اسفند ماه در موزه گرافیک افتتاح شود که به علت تعطیل شدن موزه، لغو شد. همینطور مجمع عمومی انجمن صنفی طراحان گرافیک که قرار بود ۲۱ اسفندماه برگزار گردد هم به زمان دیگری موکول شد.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، سال ۹۸ را در کل برای این انجمن مثبت ارزیابی کرد و در انتها اظهار داشت: در سال ۹۸، علیرغم مشکلات اقتصادی، با یاری خدا توانستیم قدم های مثبت صنفی برداریم و برنامه های فرهنگی و هنری انجمن هم در حد رضایت بخش صورت گیرد و مشکلی هم در تأمین منابع مالی آنها نداشتیم. به نظر من باآنکه به علت گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، شوق طراحان گرافیک برای نمایش آثار خود و شرکت در کارهای جمعی کم شده است اما به هر حال تلاش ما جهت رونق حرفه و اعتلای بخشی به اعضای صنف در کل بازخوردهای مثبت داشته است.