با تکمیل عملیات سنگ فرش؛ خیابان شهریار برای اتومبیل ها مسدود شد

با تکمیل عملیات سنگ فرش؛ خیابان شهریار برای اتومبیل ها مسدود شد

پیلانو: پروژه ساماندهی جداره های تاریخی و کف سازی معابر پهنه فرهنگ و هنر رودکی با تکمیل عملیات سنگفرش خیابان استاد شهریار و انسداد این مسیر برای اتومبیل ها، وارد فاز تازه ای شد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، همزمان با روزهای پایانی سال ۹۸ پروژه ساماندهی جداره های تاریخی و کف سازی معابر پهنه فرهنگ و هنر «رودکی» با تکمیل عملیات سنگ فرش خیابان استاد شهریار و انسداد این مسیر برای اتومبیل ها وارد فاز تازه ای شد. این در حالیست که از ماه های گذشته عملیات سنگ فرش ضلع جنوبی خیابان استاد شهریار که منتهی به تالار وحدت و ساختمان های تابعه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می شد به اتمام رسید و اتومبیل ها فقط مجاز به تردد از ضلع شمالی خیابان بودند.
این در حالی است که با اتمام عملیات سنگ فرش در ایام گذشته، این محدوده از خیابان استاد شهریار تهران هم برای عبور اتومبیل ها مسدود و عملا بعنوان یک پیاده راه برای مخاطبان تالارهای حافظ، فردوسی، هنرستان موسیقی دختران، چند واحد مسکونی، بوستان رازی، چند واحد دانشگاهی (در ضلع شمالی) و تالار وحدت، تالار رودکی و ساختمان معاونت هنری (در ضلع جنوبی) قابل بهره برداری است.
تاخیر در عملیات عمرانی تکمیل سنگ فرش خیابان شهریار تهران در چارچوب پروژه «پهنه فرهنگ و هنر رودکی» قبل از این مشکلاتی را برای عابران و تماشاگران بوجود آورده بود که با برداشتن موانع مربوط به عملیات ساختمانی پروژه و تکمیل آن، خیابان شهریار عملا تبدیل به یک پیاده راه شده است.

یاسر جعفری معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهر تهران مرداد ماه سال ۹۸ و در ایام منتهی به آغاز این پروژه پرهزینه و زمان بر، طی گفتگویی درباره ساماندهی جداره های فرهنگی تاریخی پهنه فرهنگ و رودکی توضیح داده بود: «با توجه به اینکه از اواسط سال قبل مدیریت احیا و مرمت پهنه رودکی با تاکید کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران برعهده سازمان زیباسازی قرار داده شده، جلسات مختلف با ۱۱ سازمان مسئول در این طرح برگزار و اقداماتی هم دراین زمینه انجام شده است. هم اکنون مناسب سازی کالبدی بناهای تاریخی و واجد ارزش در این محدوده در حال انجام می باشد و طبق برنامه ریزی های انجام شده برای احیای پهنه فرهنگ و هنر رودکی، دو گام ساماندهی جداره های تاریخی واقع در این محدوده و همینطور کف سازی معابر آن بخصوص خیابان شهریار بعنوان ورودی شرقی پهنه رودکی از مقابل تالار وحدت تا محدوده تئاتر شهر در دستور کار قرار گرفت»
موضوع پهنه فرهنگ و رودکی همچون طرح ها و پروژه هایی است که سال قبل در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفت که این مجموعه شهرداری تهران را مکلف به انجام اقداماتی کرده است.

پهنه فرهنگی رودکی از شمال به خیابان انقلاب، از جنوب به خیابان نوفل لوشاتو، از شرق به خیابان حافظ و از غرب به خیابان حضرت ولی عصر (عج) منتهی می شود که در آن ۳۸ ساختمان تاریخی و پرارزش شناسایی شده بنا بر این مرمت و پیرایش شهری برای این محدوده در دستورکار قرار گرفته است. این پهنه با همکاری شهرداری منطقه ۱۱، سازمان زیباسازی شهر تهران، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی بعنوان یک گذر فرهنگی- هنری در تهران راه اندازی خواهد شد.