هوشنگ ظریف درگذشت بعلاوه نوای تار هنرمند

هوشنگ ظریف درگذشت بعلاوه نوای تار هنرمند

پیلانو: هوشنگ ظریف نوازنده پیشکسوت و مدرس تار امروز ۱۷ اسفند به سبب ایست قلبی از دنیا رفت.
پری صالحی، همسر هوشنگ ظریف که خود از نوازندگان پیشکسوت ویولن و قیچک است با تایید خبر درگذشت ظریف به ایسنا اظهار داشت که همسرش امروز در ۸۱ سالگی به سبب ایست قلبی درگذشت.
وی همینطور درباره مراسم خاکسپاری این هنرمند اظهار داشت: فعلا چیزی مشخص نیست و در شرایط حاضر برگزاری مراسم با تجمع مردم کار درستی نیست.
هوشنگ ظریف چند سالی بود که از بیماری آلزایمر رنج می برد و چندی قبل در مراسم اختتامیه سی وپنجمین جشنواره موسیقی فجر از او تقدیر گردید.
این هنرمند عرصه موسیقی سال ۱۳۱۷ در تهران متولدشد. از نوجوانی در هنرستان موسیقی ملی و هنرکده عالی موسیقی فراگیری آموزش تار را نزد موسی معروفی و علی اکبر شهنازی آغاز کرد. وی از سال ۱۳۳۷ در وزارت فرهنگ و هنر، سازمان پیش آهنگی ایران، سازمان خدمات اجتماعی کشور، هنرستان عالی موسیقی ملی، واحد موسیقی سازمان زرتشتیان ایران (فروهر)، هنرستان های پسران و دختران، دانشگاه های موسیقی به تدریس موسیقی مشغول بود.
هوشنگ ظریف بعنوان تکنواز تار در ارکسترهای گوناگون سازمان ملی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر، گروه استاد فرامرز پایور، رادیو تلویزیون ملی ایران، ارکسترهای موسیقی سنتی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر و… حضور داشته و اجراهای مختلفی در کشورهای اروپایی و آسیایی به روی صحنه برده است.
ظریف در اوایل دهه ۷۰ موفق به دریافت نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد که معادل مدرک دکتراست.
او بیش از ۵۰ سال از عمرش را به آموزش موسیقی پرداخته است و رد پای پررنگی در تاریخ موسیقی ایران بر جای گذاشته و با بهره گیری از محضر استادانی چون علی اکبرخان شهنازی، روح الله خالقی، موسی و جواد معروفی، چنان مهارتی در نواختن «تار» کسب نمود که شاگردانش هر کدام چهره های تارنوازی شدند که می توان به چهره هایی چون حسین علیزاده، داریوش طلایی، ارشد طهماسبی و حمید متبسم اشاره نمود.
ظریف به نواختن سه تار و تنبک نیز آشنایی کامل داشت و جهت تدوین متد نوازندگی تنبک با حسین تهرانی همکاری کرد که حاصل این همکاری دوکتاب با عنوان «آموزش تنبک» به چاپ رسیده است و در تصحیح ردیف های آوازی محمود کریمی استاد آواز ایران نیز کتابی با عنوان «ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران» چاپ شده است. از دیگر آثار او می توان به کتاب ها و مجموعه های صوتی زیر اشاره کرد: نت نگاری و ویرایش چهار کتاب درباره استاد لطف الله مجد، اسد الله مجد، جلیل شهناز، فرهنگ شریف وابراهیم سرخوش/کتاب های دستور مقدماتی تار و سه تار، کتاب اول و دوم و سوم هنرستان موسیقی.
ظریف در برنامه های گوناگون گل های رنگارنگ، چندین کاست تکنوازی همچون آلبوم «اصفهان دشتی» را نیز در کارنامه خود به یادگار گذاشته است که در این آلبوم علاوه بر گوشه هایی از اصفهان و دشتی سه قطعه «دختر ژولیده»، «بندباز» و «ژیمناستیک موزیکال» از آثار کلنل علینقی وزیری به اجرا درآمده است. همین طور آلبوم های گوناگون به همراه گروه فرامرز پایور، گوشه هایی از ردیف موسی معروفی به کوشش کامبیز روشن روان، نسخه صوتی کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار و… نیز از کارهای موسیقی این استاد بوده است.
در ادامه برای لحظاتی شنونده نوای تار هوشنگ ظریف باشید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: