پیام وزیر ارشاد به جشنواره تجسمی فجر؛ هنرهای تجسمی مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی است

پیام وزیر ارشاد به جشنواره تجسمی فجر؛ هنرهای تجسمی مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی است

پیلانو: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت برگزاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، پیامی را صادر کرد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت برگزاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر پیامی را صادر کرد.
در متن پیام وزیر چنین آمده است:
«هنرهای تجسمی، در روزگار شتابناک و پر تب و تاب امروز، مأمنی برای اندیشیدن، ماندگاری و مانایی است.
خانواده بزرگ هنرهای تجسمی، گروهی پرشور و شورانگیز از هنرهاست که توان برقراری گفت و گو دارد، در نگاه معاصر و در مباحث میان رشته­ای، فرصت­های جذابی برای آفرینش متفاوت به وجود آمده و هنرمندان را به سمتی سوق داده است که از دل هنرها، گفت و گویی پرمایه و جان­دار خلق می کنند.
جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بااینکه نسبت به سایر جشنواره ­های فجر انقلاب اسلامی جوان است اما فرصتی بی­ بدیل از جنس خلاقیت و نوآوری را پیش پای هنرمندان و دست­اندرکاران قرار داده که در بستر موقعیت­ها و فرصت های تازه، به توفیقاتی دست یافته ­اند. در این سال­ها هنرمندان عرصه تجسمی با قدرت تمام، آثار خودرا در معرض داوری قرارداده ­اند و به فراخور جهان معاصر، آثار چندرسانه ­ای خلق کرده ­اند که توصیف جهان امروز است. این آثار در جهان نیز، به خوبی عرضه و شناخته شده است. از این منظر، جشنواره هنرهای تجسمی فجر، می تواند، فرصت برابری را برای همه هنرمندان فراهم سازد تا توانمندی ­های خودرا نمایش دهند.
این جشنواره، از دوره پیش با اقدامی در خور و شایسته، فضای مناسبی برای رونق بازار هنر و اقتصاد هنرهای تجسمی به وجود آورده است. حضور نگارخانه­ های کشور در دوره گذشته سبب شد تا در این دوره نیز نگارخانه­ داران کشور با حضور خود، این پنجره تازه را برای ایجاد بازارهای تازه در هنرهای تجسمی گشوده نگه دارند.
هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی همواره در قبال مسائل اجتماعی برخوردی متعهدانه داشته و در این ایام با احترام و سوگواری شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همین طور جانباختگان فاجعه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری و همراهی با داغدیدگان سیل سیستان و بلوچستان، نشان دادند که تعهد اجتماعی آنها بخش مهمی از بروز و ظهور هنرشان بوده و این دغدغه ­مندی شایسته ارج نهادن است.
آغاز دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را به هنرمندان این عرصه، همکاران اداره کل هنرهای تجسمی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و دبیرخانه جشنواره و همین طور دبیران و داوران این دوره جشنواره تبریک می گویم و توفیق ایشان را از درگاه خداوندی آرزومندم.
سید عباس صالحی»

منبع: